تازه ترين اخبار

مي خواهم پنجره ها در يك صفحه جديد باز شوند.

خبر خوان كانون

اگر مايل به مرور سريع اخبار سايتهاي مورد علاقه خود هستيد، آدرس فيد آنها را وارد كرده و دكمه اينتر را فشار دهيد يا بر روي يكي از سايتهاي منتخب زير كليك نماييد.

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

Faviconسهم‌ بالای شرکت‌های ICT از سفره دانش‌بنیان‌ 29 Mar 2017, 8:17 pm

شرکت‌های دانش‌بنیان فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین سهم از باشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص دادند و در سال 1395، تعداد شرکت‌های فعال این حوزه فناوری با رشد قابل توجه، از مرز 500 شرکت فراتر رفت.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمارها نشان می‌دهد اگرچه حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان زیست‌فناوری، در سال‌ 92 انگشت‌شمار بودند اما تعداد این شرکت‌ها در سال 93 با رشدی چندبرابری از مرز 100 شرکت فراتر می‌رود. در سال 1394 شرکت‌های این حوزه از مرز 200 شرکت عبور می‌کند و این روند روبه رشد در سال بعد نیز ادامه می‌یابد به طوری که سال 95، تعداد 247 شرکت در حوزه فناوری فناوری زیستی به ثبت رسید.
اگرچه ستاد توسعه فناوری نانو از آغاز فعالیت خود در حمایت از پژوهش‌های مرز دانش فعال بوده، اما شرکت‌های دانش‌بنیان نانوفناور در سال 1393 کمتر از 5 شرکت بودند. اما در سال‌های 94 و 95 با روندی رو به رشد از مرز 50 شرکت عبور می‌کنند به طوری‌که در سال جاری 79 شرکت نانو فناور به عنوان دانش‌بنیان شناخته شده‌اند.
با توجه به نو بودن حوزه لیزر، اپتیک و فتونیک، کمتر از 50 شرکت دانش‌بنیان در این حوزه فناوری حضور دارند، اما در سال 95 تعداد 57 شرکت در این حوزه به عنوان شرکت دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند.
مواد پیشرفته شامل پلیمرها، سرامیک‌ها، فلزات و کامپوزیت‌ها، حوزه‌ای است که در سال 1393 تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان شناخته شده در این حوزه به 50 شرکت نمی‌رسد، اما حرکت رو به جلوی زیست‌بوم دانش‌بنیان موجب می‌شود تعداد این شرکت‌ها در سال‌های بعد با عبور از مرز 50 شرکت، تعداد 183 شرکت‌ در این حوزه به جمع فعالان دانش‌بنیان می‌پیوندند.
شرایط اما در حوزه سخت‌افزارهای رایانه‌ای، برق، الکترونیک، کنترل و مخابرات، متفاوت است، به‌طوری‌که براساس آمار شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 1393، بالغ بر 150 شرکت دانش‌بنیان در این حوزه فعال هستند، اما سال‌های آتی رشد چند برابری را تجربه می‌کنند و اکنون بیش از 386 شرکت فعال این حوزه، خدمات و محصولات دانش‌بنیان خود را ارائه می‌کنند.

**سهم بالای حوزه ICT از شرکت‌های دانش‌بنیان
رشد فزاینده شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه ‌ای نیز همین روند صعودی را تجربه کرده است و طی سال‍‌ های اخیر، رشد کسب و کارهای نوپا به خصوص در حوزه خدماتی گواه این مدعا بوده است.
با آغاز فرآیند اجرایی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، 200 شرکت این حوزه در سال 93فعال بودند، سال بعد اما با رشدی 200 درصدی، عدد این شرکت‌ها به 400 نزدیک می‌شود. این رشد جهشی در سال جاری نیز ادامه می‌یابد و اکنون، بالغ بر 570 شرکت‌دانش‌بنیان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، بیش‌ترین سهم را از عرصه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان به خود اختصاص داده‌اند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconرشد 13درصدی تراکنش‌های اینترنتی 29 Mar 2017, 8:13 pm

در بهمن ماه سال جاری از پنج میلیون پایانه تراکنش دار فروشگاهی در سراسر کشور گزارش شده است که 991 میلیون تراکنش به ارزش 118 هزار میلیارد تومان روی پایانه های فروشگاهی انجام شده است.

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconصدور پلاک دیجیتال برای شناسایی پهپادها 29 Mar 2017, 8:07 pm

ناشناس بودن پهپادها و پرواز آنها در مناطق پرواز ممنوع و حساس سبب شده است قابل شناسایی بودن آنها تبدیل به یک نیاز شود.

به گزارش ایسنا، دی.آی.جی که یک شرکت خصوصی چینی است و در زمینه تولید پهپاد فعالیت می‌کند، اقدام به راه‌اندازی ایده‌ای کرده که می‌تواند مشکل غیرقابل شناسایی بودن پهپادها را حل کند.
این شرکت چینی اعلام کرده است که می‌توان برای پهپادها یک پلاک دیجیتال طراحی کرد که به صورت یک فرستنده رادیویی ارزان‌قیمت در پهپاد قرار می‌گیرد و یک کد اختصاصی را ارسال می‌کند.
این موضوع درست است که هر فردی با استفاده از یک گیرنده رادیویی می‌تواند کد ارسالی پهپاد را بخواند، اما فقط پلیس یا هر مقام مجازی که به فهرست کاربران مجاز دارای پهپاد دسترسی داشته باشد، می‌تواند صاحب پهپاد را شناسایی کند.
این کد دقیقا همانند پلاک خودروها عمل می‌کند؛ همانطور که همه قادر به خواندن پلاک خودروها هستند، اما شناسایی مالک فقط برای پلیس امکان‌پذیر است.
شرکت دی.آی.جی هفته گذشته مقاله مربوط به این فناوری را به انجمن بین‌المللی فناوری‌های حمل‌ونقل بدون سرنشین ارائه کرده است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconثبت شکایات بورسی آنلاین شد 29 Mar 2017, 8:03 pm

برای ثبت شکایت‌های بورسی دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و اشخاص با بهره گیری از سامانه سمتا می توانند در هر زمان و مکان تنها با در اختیار داشتن اینترنت، شکایت خود را ثبت کنند.

به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، سامانه مدیریت پیگیری تخلفات و رسیدگی به شکایات (سمتا) در آذر ماه ۱۳۹۴ در راستای انجام هرچه بهتر مأموریت های مذکور در ۲ بخش مجزا، متشکل از فرآیندهای الکترونیکی رسیدگی به شکایات و رسیدگی به تخلفات مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

تاریخچه رسیدگی به شکایات در سازمان بورس و اوراق بهادار

از جمله حقوق سرمایه گذاران در بازار سرمایه داشتن اطمینان کافی از حفظ حقوق خود در صورت سرمایه گذاری و ایجاد مشکل و اختلاف است. مدیریت پیگیری امور تخلفات در اسفند ماه سال ۱۳۸۵ در راستای پاسخگویی، پیگیری و رسیدگی به شکایات عموم سهامداران و سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه فعالیت خود را آغار کرد، این دفتر، شکایات مردمی را از طریق مراجعه حضوری، فاکس و ارسال پستی دریافت و پاسخ مربوطه را از طریق پست برای شاکیان ارسال می کرد.

اما با توجه به ایرادات وارده به مجموعه خروجی های این دفتر، "سیستم مکانیزه پاسخگویی به شکایات" در آبان ماه ۱۳۸۷ به منظور بررسی و پاسخگویی به شکایات راه اندازی شد تا امکان ثبت، پیگیری و دریافت نتیجه به صورت الکترونیکی برای شکایت فراهم شود. با ایجاد این سامانه علاوه بر حذف یا کاهش بسیاری از هزینه‌های ایاب و ذهاب یا هزینه‌های پستی، سرعت رسیدگی به شکایات به صورت قابل توجهی افزایش یافت اما با توجه به رشد بازار سرمایه این مهم نیز پاسخگوی شکایات وارده به مجموعه بورس ایران نبود براین اساس در راستای ارتقای سیستم مذکور، بهینه کردن، ارتباط با ادارات و مدیریت های نظارتی درون و برون سازمان و اظهار نظر آنان در مورد شکایات واصله، در سال ۱۳۹۳ ارتقای سیستم و ایجاد "سامانه سمتا" در دستور کار قرار گرفت.

 

شکل‌گیری سامانه سمتا در ایران

براساس گفته مقامات بازار سرمایه "سمتا" یک سامانه‌ آنلاین است و برای ثبت شکایت دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و اشخاص با بهره گیری از این سامانه می توانند در هر زمان و مکان تنها با در اختیار داشتن اینترنت، شکایت خود را ثبت کنند.

به طوری که شاکیان با مراجعه به سامانه سمتا و یا از طریق لینک موجود در صفحه اصلی سایت سازمان بورس و اوراق بهادار، پس از طی مراحل ثبت شکایت، کد رهگیری دریافت کرده و در مراجعات بعدی به سامانه با وارد کردن کد رهگیری قادر به پیگیری شکایت خود خواهند بود. هم اکنون مدیریت پیگیری تخلفات سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور ایجاد بازاری شفاف، کارا و عاری از سوء استفاده در ۲ حوزه اصلی رسیدگی به تخلفات و شکایات حوزه بازار سرمایه در حال انجام مأموریت است.

 

مزیت های راه اندازی سامانه سمتا

سامانه سمتا مزیت های متعددی را به همراه دارد و حذف بروکراسی اداری یکی از مزیت های سامانه سمتا بشمار می آید. پاسخ گویی به شکایات با توجه به لزوم انجام استعلام از واحدهای نظارتی داخل و خارج سازمان و در برخی موارد استعلام از متشاکی که تماماً به صورت کاغذی و از طریق پست صورت می گرفت بنابراین بررسی یک شکایت به خودی خود بروکراسی پیچیده ای را در دل خود جای داده بود و احتیاج به صرف زمان زیادی داشت. همچنین شاکی تا زمانی که پاسخ ارسالی از طریق پست را دریافت نمی کرد از مجموعه نتیجه رسیدگیها هیچ اطلاعی نداشت و در صورت نیاز باید از طریق تلفن و یا با حضور در محل سازمان، وضعیت پرونده خود را از کارشناسان مربوطه جویا می شد. اما با تلاش های انجام گرفته در جهت رفع مشکلات یاد شده و همچنین در راستای حمایت از حقوق سهامداران و سرمایه‌گذاران، سامانه مدیریت پیگیری تخلفات و رسیدگی به شکایات (سمتا) راه اندازی و به مرحله اجرا گذاشته شد. سامانه‌ای که پس از راه اندازی آن علاوه بر افزایش سرعت رسیدگی‌ها، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شاکیان نیز شد.

 

نحوه ثبت و رسیدگی به شکایات در سامانه سمتا

بنابراین سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی جهت طرح شکایت نسبت به اشخاص تحت نظارت سازمان (اعم از نهادهای مالی، تشکل‌های خود انتظام و ناشران اوراق بهادار) با مراجعه به سامانه یاد شده و ثبت شکایت خویش، کد پیگیری دریافت کرده و به وسیله آن در قسمت پیگیری شکایت می‌توانند پاسخ خود را حداکثر ظرف مدت یک ماه مشاهده کند. این امکان برای اشخاص حقوقی نیز در دستور کار قرار گرفته شده است و آنان با ارائه مدارک دال بر وجود نمایندگی و بارگذاری آن در سامانه از طرف شخص حقوقی قادر به ثبت شکایت خواهند بود. حتی برای اشخاصی که به وکالت، ولایت، قیمومیت و یا هر نوع نمایندگی قانونی و قضایی، قصد طرح شکایت دارند نیز این امکان میسر شده است که با ارائه و بارگذاری مدارک دال بر ذی سمت بودن، به عنوان نماینده قانونی یا قضایی ثبت شکایت کنند.

بر این اساس شاکیان پس از ورود به سایت، ابتدا فرم طرح شکایت همراه با انتخاب نوع شاکی(حقیقی یا حقوقی) را دریافت و سپس اطلاعات متشاکی را وارد می کنند که بر اساس فرم های تعبیه شده در سامانه، انتخاب و در نهایت موضوع شکایت را از لیست موجود تعیین و متن شکایت خود را نیز وارد می کند. در پایان در صورتی که اسناد یا اطلاعاتی در خصوص شکایت لازم باشد؛ شاکی می تواند با بارگذاری آن در سامانه، آن اطلاعات را در اختیار سازمان جهت رسیدگی هر چه بهتر شکایت قرار دهد. پس از طی این مراحل، ضمن اختصاص کد رهگیری، شکایت به مدیریت پیگیری تخلفات ارجاع می شود.

لازم به ذکر است در صورت اختلاف بر سر جنبه مالی و یا احراز تخلف توسط واحدهای نظارتی داخل یا خارج از سازمان، مراتب از حیث انضباطی در مراجع رسیدگی به تخلفات مطرح و درخصوص جنبه مالی، شاکی راهنمایی خواهد شد تا حسب مورد از طریق کمیته سازش، هیأت داوری و یا مراجع قضایی موضوع پیگیری شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconحل پیک نوروزی، شگرد جدید مجرمان سایبری! 29 Mar 2017, 7:56 pm

رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی گفت: طرح کمک به حل دروس و پیک‌های نوروزی از آخرین شیوه‌ها و شگردهای این مجرمان است که با بارگذاری پیام در گروه‌ها و کانال‌های ایجاد شده توسط کودکان و نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی ادعا دارند تکالیف نوروزی آنها را حل کرده و کار کودکان و نوجوانان را راحت می‌کنند.
به گزارش پایگاه پلیس فتا، سرگرد حمید کیانی با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف مجرمان سایبری برای ارتکاب جرم کودکان و نوجوانان هستند، افزود: مجرمان حرفه‌ای فضای سایبر با طرح‌های متنوع دوستی در شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبر با کودکان و نوجوانان به دنبال قربانی برای اعمال مجرمانه خود هستند.
 سرگرد کیانی با بیان اینکه در این شگرد مجرمانه که به احتمال زیاد جرائمی مثل فیشینگ، اخاذی و سوءاستفاده از کودکان و نوجوان مطرح است، به خانواده ها هشدار داد: مراقب فعالیت سایبری فرزندان خود باشند و نظارت خاصی بر فعالیت عزیزانشان در شبکه‌های اجتماعی داشته باشند.
 همچنین به خانواده‌ها یادآور شد: به فرزندان خود گوشزد کنند که پیام‌هایی با این محتوا که تکالیف نوروزی شما را حل می‌کنیم و یا می‌نویسیم یا در حل مشق‌های نوروزی در کنار شما هستیم که در گروه‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی بار گذاری شده از سوی مجرمان است که تلاش دارند از فرزندان شما سوءاستفاده کنند.
رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه پلیس فتا در ایام تعطیلات نیز آماده خدمت رسانی به مسافران نورزی است، گفت: مسافران نوروزی می‌توانند در صورت مواجهه با موارد مشکوک گزارشات خود را در سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی به ما اطلاع رسانی کنند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconصدور شناسنامه الکترونیکی برای مردم افغانستان 29 Mar 2017, 7:55 pm

رئیس اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی افغانستان اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور فرمانی صادر کرده است که بر اساس آن، تا 90 روز آینده توزیع شناسنامه های الکترونیکی در کابل آغاز می شود.
به گزارش ایرنا، «همایون محتاط» روز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی در کابل افزود که همچنین در اولین مرحله پس از گذشت مهلت 90 روزه تعیین شده از سوی رئیس جمهوری تا سه ماه بعد، توزیع شناسنامه ها در 5 نقطه کابل، 10 وزارتخانه، یک استان و یک نمایندگی سیاسی افغانستان در خارج از کشور صورت خواهد گرفت.
وی افزود: در مرحله اول 500 هزار نفر از شهروندان که هویت آنان مشخص شده است، شناسنامه الکترونیکی دریافت خواهند کرد و پس از آن، جدول زمان بندی اجرای طرح شناسنامه های الکترونیکی برای شهروندان سراسر کشور اعلام خواهد شد.
محتاط گفت که مبلغ 4.2 میلیون دلار برای مرحله اول اجرای طرح توزیع شناسنامه های الکترونیکی اختصاص یافته است و برای اجرای مراحل بعد یک فراخوان به منظور کمک کشورهای خارجی اعلام خواهد شد.
پیش از این اتحادیه اروپا، تامین مالی اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی در افغانستان را به عهده داشت که پس از تعویق اجرای توزیع این شناسنامه ها، کمک خود را قطع کرد.
رقم قطعی کمک های اتحادیه اروپا برای توزیع شناسنامه های الکترونیکی افغانستان اعلام نشده است.
رئیس اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی گفت که 8 مشخصه در شناسنامه های الکترونیکی شهروندان افغان درج می شود که کلمه «افغان»، «قومیت» و «ملیت»، از جمله این مشخصه ها خواهد بود.
پیش از این، «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که ثبت قوم و ملیت شهروندان در شناسنامه ها نیازمند مصوب کابینه است و کابینه هنوز این موضوع را به تصویب نرسانده است.
رئیس اداره شناسنامه های الکترونیکی افغانستان، توزیع این شناسنامه ها را در پیشرفت اقتصادی و امنیتی کشور بسیار با اهمیت دانست و افزود که هویت تمامی افرادی که در توزیع شناسنامه های الکترونیکی فعالیت خواهند داشت، توسط امنیت ملی بررسی خواهد شد.
همایون محتاط در عین حال گفت که چنانچه در بخش های فنی نیازمند کارکنان خارجی باشیم، به کارگیری آنان در یک روند مشخص و با بررسی های دقیق صورت خواهد گرفت.
توزیع شناسنامه های الکترونیکی در افغانستان بارها به تعویق افتاده است و برخی از فعالان سیاسی، تعویق آن را یکی از موانع برگزاری انتخابات در این کشور دانسته اند.
تکمیل توزیع شناسنامه های الکترونیکی علاوه بر اینکه برگزاری انتخابات مجلس تعدیل قانون اساسی را تعدیل خواهد کرد، در شناخت هویت افراد و بهبود اوضاع امنیتی نقشی بسزا خواهد داشت.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconصف پول‌دارهای ایرانی برای آیفون قرمز با قیمت نجومی 29 Mar 2017, 1:44 pm

گوشی آیفون 7 و آیفون 7 پلاس قرمز از جمله دستاوردهای مشترک اپل و برند (Product (RED که با شعار مبارزه با ایدز طراحی و تولید شده است، با قیمتی نجومی به صورت انبوه وارد بازار ایران شده است.
وارد کنندگان محصولات اپل بالاخره بعد از گذشت چند روز از عرضه جهانی گوشی آیفون 7 و آیفون 7 پلاس، این گوشی‌های هوشمند را به صورت غیر رسمی (قاچاق) و بدون گارانتی با قیمتی بسیار بالا وارد بازار ایران کرده‌اند.
شما می‌توانید آیفون 7 قرمز با ظرفیت 128 و 256 را به ترتیب با قیمت  4.500.000 تومان و 5.000.000 تومان خریداری کنید این در حالیست که نسخه عادی آیفون 7 در نسخه 128 و 256 با رنگ نقره‌ای، طلایی، مشکی، رزگلد و جت بلک  به ترتیب در حدود 3.120.000 تومان  و 3.600.000 تومان قیمت دارد.
همچنین آیفون 7 پلاس قرمز با ظرفیت 128 و 256 به ترتیب با قیمت  5.900.000 تومان و 7.200.000 تومان وارد بازار شده‌اند.
یکی از وارد کنندگان غیر رسمی اپل در گفت‌وگو با ایلنا گفت:  قیمت آیفون 7  و آیفون 7 پلاس قرمز در نسخه 128 و 256 گیگابایت به دلیل افزایش موجودی در بازار و کاهش خریداران اولیه سقوط شدیدی خواهد داشت و قیمت این گوشی‌ها در نسخه 128 گیگابایت به دلیل طرفدار بیشتر، قیمت اولیه پایین‌تر و واردات بیشتر به 3.800.000 تومان و 4.300.000 تومان خواهد رسید.
گفتنی است که طبق گفته‌های اپل، بخشی از سود فروش آیفون‌های قرمز به صندوق جهانی  مبارزه با بیماری ایدز واریز خواهد داشت. همچنین جالب است بدانید که شاید این قیمت بالا برای عموم مردم طرفداری نداشته باشد اما در یکی از پاساژهای تهران سفارشات بسیار زیادی به صورت پیش خرید شده با قیمت‌های 10 میلیون تا 12 میلیون تومان نیز برای تعدادی از جوانان در سراسر ایران ثبت شده است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتامین اینترنت کشور از 13 نقطه مرزی 29 Mar 2017, 1:41 pm

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تامین پهنای باند اینترنت کشور از طریق 13 نقطه مرزی در شمال و جنوب کشور، گفت: در حال حاضرپهنای باند اینترنت از شمال کشور که به اروپا نزدیک است و کیفیت بهتری دارد تامین می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، «محمد جواد آذری جهرمی»افزود: تامین پهنای باند براساس استراتژی های قیمتی، کمیتی و کیفیتی در شمال و جنوب کشور اتفاق می افتد.
وی افزود: در گذشته بیش از 80 درصد پهنای باند از جنوب کشور تامین می شد. اما در دوره جدید این نسبت تغییر پیدا کرد به طوریکه در حال حاضر 60 درصد پهنای باند اینترنت از شمال و 40 درصد از جنوب تهیه می شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت اظهارداشت: در شمال پهنای باند تامین شده از سوی مرز با کشورهای ترکیه، ارمنستان و آذربایجان در بازار رقابتی و کیفیتی تامین می شود.
معاون وزیر ارتباطات در مورد این تغییر نسبت اظهارداشت: این تغییر نسبت تامین پهنای باند به این دلیل بد که فاصله مرز جنوبی کشور از چابهار تا اروپا 120 میلی ثانیه می شود. در شرایطی که از ترکیه و ارمنستان این فاصله به 60 میلی ثانیه می رسد.
وی افزود: برای مثال برای بهبود کیفیت 10 میلی ثانیه، سرمایه گذاری های کلانی نیاز است بنابراین مقرر شد پهنای باند اینترنت از شمال کشور تامین شود.
جهرمی با اشاره به اینکه هنوز 40درصد پهنای باند مورد نیاز از جنوب کشورتامین می شود، چراکه از نظر تنوع در تامین پهنای باند این امر ضروری است، تصریح کرد: هم اکنون ظرفیت انتقال 120 گیگ محتوای شرکت عراق را شرکت ارتباطات زیرساخت انجام می دهد و آن را به اروپا منتقل می کند.
وی ادامه داد: بنابراین می توان گفت مسیر عراق به اروپا از ایران می گذرد علاوه بر این بخشی از بازار افغانستان برای انتقال ترافیک را ایران تامین می کند که این مقدار بیش از 40درصد ظرفیت بازار افغانستان است.
معاون وزیر ارتباطات افزود: مذاکراتی برای تامین بخشی از ظرفیت ترافیک کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام شده اما هنوز قراردادی منعقد نشده است و همچنین مذاکراتی برای انتقال ترافیک به کشور هندوستان انجام شده ا ست.
گفتنی است مطابق ماده 35سند برنامه ششم توسعه ، ایران باید در پایان این برنامه، به سهم مناسبی در منطقه برسد و در ماده 83 بند الف اشاره شده که وزارت ارتباطات، ظرفیت ترانزیت ارتباطات را به 30 ترابیت توسعه دهد که این به معنی است که باید افزایش 60 برابری داشته باشیم .به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconرایانه‌ای برای آپلود و دانلود افکار می‌آید! 29 Mar 2017, 1:36 pm

الون ماسک شرکت تازه ای تاسیس کرده تا رایانه های عصبی بسازد و به وسیله آن افکار فرد را آپلود و دانلود کند!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وال استریت ژورنال، شرکت جدید الون ماسک موسس شرکت تسلا، Neuralink نام دارد و به گفته ماسک رایانه عصبی با فناوری «تور عصبی» فعال می شود. براساس این فناوری الکترودهای ریزی در مغز کار گذاشته می شود که قابلیت آپلود و دانلود افکار فرد را دارد.

البته این کارآفرین آمریکایی و موسس شرکت تسلا، هیچ بیانیه رسمی دراین باره صادر نکرده است. اما Neuralink جولای ۲۰۱۶ در کالیفرنیا به عنوان یک موسسه تحقیقات پزشکی ثبت شده است.

از سوی دیگر با وجود آنکه هنوز محصولات تولیدی این شرکت نیز مشخص نیست اما طی هفته های اخیر برخی از دانشمندان برتر این حوزه توسط شرکت استخدام شده اند.

همچنین الون ماسک تصمیم دارد سرمایه مورد نیاز این شرکت را خودش تامین کند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconآمازون بزرگترین فروشگاه اینترنتی خاورمیانه را می‌خرد 29 Mar 2017, 1:34 pm

آخرین مرحله‌ی خرید فروشگاه آنلاین "سوق" از سوی پایگاه اینترنتی آمازون آغاز شد. این پایگاه فروش اینترنتی بازار خاورمیانه و آفریقای شمالی را پوشش می‌دهد. قرار است مذاکرات تا آخر سال ۲۰۱۷ پایان یابد.

به گزارش فارس،به نقل از"فایننشیال تایمز" آمازون مبلغی بالغ بر 650 تا 750 میلیون دلار برای خرید "سوق" (Souq.com) سرمایه‌گذاری کرده است. این خبر هنوز از سوی مدیران پایگاه‌های فروش یادشده تایید نشده است.

گفته می‌شود که "عمار مالز"، صاحب بزرگ‌ترین مرکز خرید دوبی، مبلغی نزدیک به 800 میلیون دلار برای خرید پایگاه "سوق" پیشنهاد داده بود.

بنا به گزارش گردانندگان "سوق" که در سال 2005 میلادی به راه افتاد، بیش از 45 میلیون نفر از این فروشگاه اینترنتی خرید می‌کنند. کاربران کشورهای مصر، عربستان سعودی و امارات متحده‌ی عربی و حوزه شمال آفریقا از جمله مشتریان این پایگاه هستند.

نماینده‌ی پایگاه آمریکایی نامبرده روز سه‌شنبه (28 مارس) در رابطه با انگیزه‌ی انعقاد این معامله‌ی بزرگ گفت که بازارهای فروش "سوق" و آمازون بر ساختارهای مشابه استوار شده است. این دو فروشکاه اینترنتی قصد دارند که با تبادل تجربه و بکارگیری فناوری مدرن‌تر، دامنه‌ی خدمات خود را گسترش دهند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconاطلاعیه همراه‌اول درباره هزینه خدمات مبتنی بر محتوا 28 Mar 2017, 2:17 pm

شرکت همراه اول در اطلاعیه ای اعلام کرد: خدمات مبتنی بر محتوا، همان خدمات ارزش افزوده است که تنها از سوی مشترک فعال می شود.

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، در اطلاعیه همراه اول آمده است اخبار، بازی و سرگرمی، مسابقه، محتوای مذهبی، آموزشی، اطلاع ‌رسانی، بهداشت و سلامت جزو خدمات مبتنی بر محتوا یا ارزش افزوده پیامکی قرار می‌گیرند و پیمانکار ارائه کننده خدمات محتوایی طرف قرارداد با اپراتور تلفن همراه قبل از شروع ارائه این خدمات، از طریق ارسال پیامک در مورد ارائه خدمات از مشترک سوال کرده و درصورت تائید مشترک، آن را فعال می کند.
براساس این اطلاعیه سرویس هایی همچون پیش بینی مسابقات و حمایت از تیم های ورزشی، دریافت جملات کوتاه، آزمون ها، شعربازی و دانستنی ها از جمله خدمات مبتنی بر محتوا محسوب می شوند.
مشترکین همراه اول می توانند با ارسال پیامک بدون متن به شماره 800 و یا شماره گیری کد #800* (ستاره هشتصد مربع)، سرویس های محتوایی فعال خود را مشاهده و در صورت تمایل آنها را قطع کنند.
در اطلاعیه همراه اول تاکید شده همراه اولی ها در صورت بروز هرگونه خطا در فعال‌ سازی و یا غیر فعال‌ سازی این سرویس ها می توانند از طریق خط همراه اول با شماره 9990 (بصورت رایگان) و با سایر خطوط با شماره 9129990 تماس بگیرند.
گفتنی است خدمات دولت الکترونیک نیز جزء خدمات مبتنی بر محتوا محسوب شده ولی از طریق سامانه #800* در حال حاضر قابل مشاهده نیست و به علت موردی بودن دریافت اینگونه خدمات، بیشتر کاربرانی که گمان می کنند سرویسی را فعال نکرده اند از اینگونه خدمات استفاده کرده اند. به عنوان مثال سرویس هایی همچون «اعلام خلافی خودرو (با هزینه 3500 ریال)»، «اعلام وضعیت گواهینامه (با هزینه 3500 ریال)»، «استعلام تصادفات رانندگی (با هزینه 3500 ریال)»، «پیگیری مرسولات پستی» و «خدمات شهرداری و سازمان ثبت» هزینه دار بوده و بسیاری از مشترکین از این موضوع بی اطلاع هستند.
همراه اول اعلام کرد،پیامک های خدمات مبتنی بر محتوا با پیامک های تبلیغاتی متفاوت است؛ پیامک های تبلیغاتی نوعی از تبلیغات بر بستر موبایل است که در آن به شکل صورت رایگان از بستر پیامک برای مشترکین، محتوای تبلیغاتی ارسال می شود. همچنین سازمان ها، موسسات و شرکت ها از این طریق می توانند با مخاطبان خود ارتباط دو سویه برقرار کنند.
در ادامه این اطلاعیه می افزاید ردیفی که در قبوض تحت عنوان «سایر هزینه ها» مشاهده می شود، بیانگر مبلغ خدماتی است که مشترکین از دفاتر خدماتی یا سامانه های پاسخگویی دریافت می کنند که با کد عددی مشخص شده و مشترکین اپراتور اول می توانند با مراجعه به پرتال این شرکت (سایت همراه اول /تعرفه/سیم کارت دائمی) و یا سامانه «همراه من» از جزئیات هزینه مورد نظر مطلع شوند. هزینه خدماتی نظیر «تغییر و اصلاح آدرس»، «قطع و وصل سیم کارت»، «چاپ قبض المثنی» و «آوای انتظار» در قالب «سایر هزینه ها» در نظر گرفته می شود.
در پایان این اطلاعیه آمده است: همراه اولی ها می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات قبض تلفن همراه خود به پرتال اینترنتی یا سامانه «همراه من» مراجعه کرده و یا با مرکز تماس مشترکین (9990) این اپراتور تماس بگیرند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconکارنامه ضعیف وزارت ارتباطات در تولید محتوای دیجیتالی 28 Mar 2017, 2:12 pm

رئیس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس، کارنامه وزارت ارتباطات را در خصوص حمایت از تولید محتوای دیجیتال و صنعت نرم افزار، در سالی که گذشت غیرقابل قبول توصیف کرد.

مهدی فقیهی در گفتگو با خبرنگار مهر، عملکرد وزارت ارتباطات در خصوص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در یک سال گذشته تشریح کرد و حمایت از تولید محتوا و خدمات و کاربردهای الکترونیکی را مهمترین چالش این حوزه در یک سال اخیر دانست.

وی با تاکید براینکه وزارت ارتباطات در زمینه حمایت از تولید محتوا و صنعت نرم افزار، کارنامه قابل قبولی نداشت، افزود: برغم آنکه وزارت ارتباطات در برخی حوزه ها مانند توسعه پهنای باند و زیرساختهای ارتباطی، عملکرد قابل قبولی داشته است اما در حوزه حمایت از تولید محتوا با توجه به آنکه این پروژه به عنوان یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی به این وزارتخانه سپرده شد اما در این حوزه موثر عمل نکرده است.

فقیهی آمار تولید بالغ بر ۱۵۰ هزار اپلیکیشن در کشور را نتیجه فعالیت وزارت ارتباطات ندانست و گفت: حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تولید محتوا در قالب تسهیلات «وام وجوه اداره شده» باید برآورد شود که شواهد نشان می دهد که این تسهیلات آنطور که باید کارآمد نبود.

رئیس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس با اشاره به توسعه زیرساختهای ارتباطی در قالب شبکه ملی اطلاعات، تاکید کرد: درصورتی که محتوا را متناسب با این شبکه، توسعه ندهیم این شبکه کارآمد نخواهد بود.

وی با بیان اینکه زیرساختهای اصلی توسعه محتوا در کشور شکل نگرفته است و در حوزه مراکز توزیع محتوا (CDN ) خیلی ضعیف عمل کرده ایم، گفت: در بحثهای حاکمیتی همچون ایجاد موتور جستجوی ملی موفقیتی حاصل نشد و نرم افزارها و اپلیکیشن هایی برای ایجاد فضای رقابتی به بازار نیامد تا جایگزین نرم افزارهای خارجی فعلی باشد.

فقیهی با تاکید براینکه شواهد نشان می دهد که در این زمینه حمایت خوبی انجام نشده و بخش خصوصی نتوانسته در این عرصه، کار موثری انجام دهد، خاطرنشان کرد: براساس اظهارات وزارت ارتباطات، ۱۴۰ میلیارد تومان از محل «وام وجوه اداره شده» به شرکتهای فناوری اطلاعات اختصاص یافته است اما شرایط و ویژگیهای تخصیص این وام، روند آن و اینکه این تسهیلات به چه پروژه هایی اختصاص یافته است مشخص نیست.

وی گفت: از سوی دیگر علاوه بر این اعتبارات، حمایت از خدمات و محتوای الکترونیکی در ردیف بودجه ای کاربردها و خدمات شبکه ملی اطلاعات نیز دیده شده است اما این اعتبارات تاکنون در این زمینه تخصیص داده نشده است.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات با بیان اینکه ردیف بودجه مربوط به کاربردها و خدمات شبکه ملی اطلاعات نباید برای پروژه های مرکز تحقیقات مخابرات که پایان آن هم معلوم نیست هزینه شود، اضافه کرد: از وزارت ارتباطات انتظار می رفت هزینه های این بخش را در قالب حمایت از بخش خصوصی می دید تا شاهد تقویت و تسریع تولید محتوای نرم افزاری باشیم.

وی با توضیح اینکه هزینه‌کرد ردیف بودجه «خدمات و کاربردهای شبکه ملی اطلاعات» و اختصاص آن به بخش خصوصی، ملموس نبوده است افزود: با وجودی که این اعتبارات در دولت هزینه شد اما شاهد تولید محصول خاصی در حوزه محتوای الکترونیکی و دیجیتال نبودیم. تنها موضوع موتور جستجوی ملی مطرح شده است که هنوز هم ماهیت آن کامل نیست.

رئیس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس با اشاره به اینکه در حوزه حمایت از استارتاپها نیز وزارت ارتباطات به عنوان یک شتابدهنده عملکرد موفقی نداشته و در این خصوص معاونت علمی، موفق تر عمل کرده است، تاکید کرد: بخش خصوصی این حوزه، تنها سازمان نظام صنفی رایانه ای نیست و شرکتهای دانش بنیان کوچک بسیاری هستند که برای نیازمندهایهای اولیه، به حمایت دولت نیازمندند.

وی با طرح این سوال که جنس حمایت و امکاناتی که وزارت ارتباطات به استارتاپها ارائه داده است چیست؟ گفت: مطابق با اهداف اقتصاد مقاومتی باید تولید محتوای دیجیتال ظرف ۵ سال ۱۰ برابر شود که تا پایان سال ۹۵ به دو برابر می رسید اما مستندات آن مشخص نیست.

فقیهی خاطرنشان کرد: موضوع ارائه پهنای باند رایگان و خرید ترافیک اطلاعات از تولیدکنندگان محتوای دیجیتال از جمله راهکارهای حمایتی است که در تمام دنیا برای تولیدکنندگان محتوا درنظر گرفته می شود اما وزارت ارتباطات در این زمینه موفق عمل نکرده است.

رئیس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس با بیان اینکه تخفیف پهنای باند تنها برای ترافیک داخلی درنظر گرفته شده است، اضافه کرد: تولیدکننده محتوا نیازمند پهنای باند رایگان است و دولت باید در قالب خرید ترافیک اطلاعات از این تولیدکنندگان حمایت کند و سهمی از درآمد اپراتورها و زیرساخت به عنوان مشوق به این تولیدکنندگان اختصاص یابد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconراه‌اندازی «درگاه آموزش مجازی» وزارت آموزش و پرورش 28 Mar 2017, 2:07 pm

رئیس مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش از راه‌اندازی «درگاه آموزش مجازی» آموزش و پرورش در راستای توانمندسازی معلمان و استفاده از رسانه‌های نوین آموزشی در فرآیند یادهی ـ یادگیری خبر داد.

به گزارش فارس، اسفندیار چهاربند رئیس مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در راستای توانمندسازی معلمان، به‌کارگیری علوم روز و استفاده از رسانه‌های نوین آموزشی در فرآیند یادهی ـ یادگیری و ایجاد بسترهای مناسب بانک دانش، در زمینه محتوای آموزشی و تحقق مدارس هوشمند، درگاه آموزش مجازی آموزش و پرورش(EMOOC) راه‌اندازی می‌شود.

چهاربند در این خصوص گفت: مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات با توجه به رسالت اصلی خود در زمینه به کارگیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات و برنامه‌ریزی آموزش نیروی انسانی توانمند، بر خود فرض می‌داند با توجه به امکانات تجهیزاتی و نیروی انسانی موجود، بسترسازی مناسب در زمینه ایجاد سامانه نرم افزاری استاندارد، با کمک بخش خصوصی طراحی و با ایجاد یک مدیریت چند سطحی، برنامه ریزی آموزش و توانمندسازی معلمان را انجام دهد.

وی از مهم‌ترین ویژگی سامانه جدید را دسترسی سریع و آسان، عدم محدودیت‌های برگزاری دوره‌ها با عناوین گوناگون، ایجاد گروه‌های مختلف آموزشی و درج محتوای آموزشی توسط فرهنگیان برشمرد و گفت: با برگزاری دوره‌های توانمندسازی در زمینه فناوری‌های طراحی و پیاده سازی (EMOOC) می‌توان ظرفیت بسیار مناسبی در بین معلمان و فرهنگیان کشور ایجاد کرد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش متذکر شد: شناسایی افراد خبره در بین معلمان و برنامه ریزی هدفمند با ارایه تولیدات محتوای آموزش الکترونیکی مناسب در بستر شبکه وزارت آموزش و پرورش(ltms)، وعده شبکه یادگیری آموزش و پرورش در بخش توانمندسازی معلمان محقق خواهد شد.

به گزارش سایت مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش، چهاربند تصریح کرد: تاکنون محتوای بسیاری به صورت الکترونیکی از سوی معلمان و دانش‌آموزان طراحی و پیاده‌سازی شده است؛ لیکن سازمان یا موسسه‌ای در آموزش و پرورش به جمع‌آوری و یا تشکیل یک بانک دانش، اقدام نکرده است.

وی عنوان کرد: با تعیین و ارائه استاندارهای لازم (EMOOC) می‌تواند به این امر مهم نیز پاسخگو باشد و جایی برای جمع‌آوری، استاندارد سازی و ارائه محتوای مناسب در بستر آن باشد؛ از آنجایی که ممکن است زیر ساخت‌های موجود ارتباطی جوابگوی برخی از اهداف EMOOC از جمله آموزش آنلاین و زنده نباشد و یا در تعداد محدود باشد، محتوا به صورت غیر همزمان نیز در این بستر قابل ارائه است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش افزود: جهت ایجاد انگیزه در بین معلمان، گواهی های ضمن خدمت الکترونیکی به صورت اتوماتیکی براساس نمرات ارزشیابی(حضوری یا غیر حضوری) ثبت می‌شود.

چهاربند ابراز امیدواری کرد که قبل از آغاز سال تحصیلی97-1396 برخی از دوره‌های ضمن خدمت که با هزینه‌های گوناگون برای وزارت آموزش و پرورش و فرهنگیان ایجاد می‌شد، در بستر این سامانه و در سطح کشور اجرا شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconپرونده علاءالدین بسته شد؛ پرونده رجیستری باز ماند 28 Mar 2017, 2:04 pm

سمیه مهدوی - سال 95 هم به روزشمار افتاد و حوزه موبایل نیز وقایع متعددی را پشت سر گذاشت. حوزه موبایل در دنیا مثل همیشه از رونمایی‌ها و موفقیت‌ها و ناکامی‌ها پر بود و در حوزه موبایل ایرانی نیز شاهد فراز و نشیب‌هایی بودیم که در این شماره شاید بد نباشد نگاهی به مهمترین رویدادهای این بخش داشته باشیم.

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconبازار داغ سلفی و اخاذی مجرمان سایبری در نوروز 28 Mar 2017, 12:12 pm

رئیس اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا، گفت: متاسفانه تصاویر سلفی در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی می تواند از سوی برخی مجرمان سایبری به ابزاری جهت سوءاستفاده و اهداف مجرمانه تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرگرد حمید کیانی با اشاره به گسترش تلفن های هوشمند در سطح جامعه و کیفیت بالای فیلم برداری، اظهار داشت: ثبت لحظات به خاطره انگیز، یکی از مهمترین ویژگیهای گوشی های هوشمند است، به نحوی که اگر شما در شبکه های اجتماعی، گروه‌ها و کانال های مختلف عضو باشید در هر لحظه شاهد انتشار تصاویر و کلیپ های جدید و به قول معروف یهویی و سلفی خواهید بود.

وی افزود: ایام نوروز از جمله مناسبت‌هایی است که بازار تصاویر سلفی داغ داغ است و کاربران سعی می کنند با ثبت تمامی وقایع رخ داده، لحظات خاطره انگیز خود را ثبت کنند.

سرگرد کیانی ادامه داد: متاسفانه همین تصاویر یهویی و سلفی در صورت کم دقتی و عدم رعایت برخی از نکات ایمنی کوچک می تواند از سوی برخی  مجرمان سایبری به ابزاری جهت سوءاستفاده و عملی کردن اهداف مجرمانه تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه یکی از جرایمی که نسبت به گذشته رشد داشته، سوءاستفاده از تصاویر خصوصی دیگران است، گفت: به علت گسترش ابزارهای هوشمند در جامعه و همچنین حسن اعتماد استفاده کنندگان این دستگاه ها و شاید کم دقتی هموطنان عزیز، شاهد افزایش وقوع این نوع از کلاهبرداری هستیم.

وی، مهمترین هدف مجرمان سایبری را از انتشار تصاویر خصوصی و نقض حریم خصوصی دیگران را باج گیری و تهدید برشمرد و گفت: هر چقدر اطلاعات محرمانه و خصوصی، توسط کاربران در فضای سایبر کمتر انتشار یافته و به اشتراک گذاشته شود، احتمال گرفتاری های این چنینی از سوی مجرمان سایبری کمتر می شود.

رئیس اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا در توصیه به هموطنان عزیز در ایام نوروز تاکید کرد: کاربران فضای مجازی دقت داشته باشند از آنجایی که امکان استفاده از هویت های کاذب و جعلی در شبکه های اجتماعی وجود دارد، لذا با توجه به این موضوع ، نباید اطلاعات محرمانه و خصوصی خود را در فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و گروه هایی که اعضای آن را نمی شناسند، انتشار یا به اشتراک بگذارند.

وی ادامه داد: انتشار تصاویر و کلیپ های گروهی می تواند موجب نقض حریم خصوصی افراد حاضر در تصاویر و کلیپ ها شود. بنابراین هنگام انتشار تصاویر در گروه های مختلف حتی خانوادگی نیز باید به این نکته توجه داشته باشیم که حریم خصوص دیگران نقض نشود.

سرگرد کیانی گفت: هموطنان عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش آموزش مراجعه کنند. همچنین در صورت مواجهه با موارد مشکوک و ثبت در بخش ثبت گزارش مردمی پلیس فتا را در ایام نوروز همیاری کنند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconخرید محصولات ایرانی در اولویت مخابرات است 28 Mar 2017, 10:21 am

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران گفت: استفاده از تجهیزات تولید داخل حتی در صورت داشتن قیمتی 10 تا 15 درصد بیشتر از نوع خارجی، اولویت شرکت مخابرات برای حمایت از تولید ملی است.

«داود زارعیان» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: شرکت مخابرات تلاش کرده است خرید کالای داخلی را در همه تجهیزات مورد نیاز خود رعایت کند؛ حتی در مواقعی که این تولیدها در مقایسه با نوع خارجی 10 تا 15 درصد کیفیت پایین تری داشته باشند.
رهبر معظم انقلاب نام سال 1396 را «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» نهادند و همگان را به حمایت از تولید ملی فراخواندند.
رییس جمهوری نیز در پیام نوروزی خود بر حمایت از تولید ملی تاکید کرد.
معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران اضافه کرد: عزم این شرکت برای خرید تجهیزات تولید داخل جدی است؛ به گونه ای که تاکنون هیچ تجهیزاتی را که در ایران تولید می شود از طرف های خارجی نخریده و به کار نگرفته است.
زارعیان ادامه داد: بدون استثنا همه خرید تجهیزات پسیو از تولید داخل است که در بخش های مورد نیاز استفاده می شود.
معاون امور مشتریان مخابرات گفت: در مورد تجهیزات اکتیو نیز از آنچه در کشور تولید می شود، استفاده می کنیم؛ حتی اگر تا اندازه ای گرانتر و با کیفیت کمتر باشد.
به گفته این مسوول، اکنون تولیدکنندگان تجهیزات مخابرات عزم خود را برای تولید کیفی تر محصول های خود جزم کرده اند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconپربازدیدترین گزارش‌های ICT در سال 95 27 Mar 2017, 5:16 pm

زهرا میرخانی - رسانه‌های مکتوب را می‌توان قدیمی‌ترین و اثرگذارترین رسانه در جهان نام‌گذاری کرد. روزگاری نشریات و رسانه‌ها یکه‌تاز عرصه خبر بودند، اما با همه‌گیر شدن رادیو، تلویزیون و اینترنت، نشریات آنلاین و رسانه‌های مجازی نیز جای خود را در این عرصه باز کردند؛ هرچند که همچنان رسانه‌های چاپی جایگاه و مخاطبان خاص خود را دارند و نمی‌توان از اثرگذاری و بازخورد آنها در جامعه مخاطبان غافل ماند.

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconنفوذ آمریکایی به حوزه IT ایران 27 Mar 2017, 4:42 pm

بر اساس برخی برآوردهای اولیه صورت گرفته شده در حال حاضر 53 شرکت خارجی در حوزه موبایل، اینترنت و فضای مجازی در ایران در حال کار هستند.
به گزارش جهان نیوز، از این 53 شرکت، سه شرکت به بخش‌های زیرساختی ما دسترسی پیدا کرده‌اند و فناوری‌ها، قطعات و تکنولوژی‌هایی عرضه کرده‌اند که در بخش زیرساخت در ایران استفاده می‌شود.
همچنین 10 شرکت از این شرکت‌ها سهامدار آمریکایی دارند؛ یعنی در آنها سهام آمریکایی وجود دارد که عمدتاً در حوزه خدمات‌رسانی تلفن‌ همراه فعالیت می‌کنند.
لازم به ذکر است، یک برآورد اولیه و اعلام هشدار درباره حضور شرکت‌ها و اتباع بیگانه در بخش IT و ICT ایران به مسئولین دولتی نیز ارائه شده تا صحت و سقم این مسأله را رسماً اعلام کنند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconانگلیس به دنبال جاسوسی از واتس‌اپ و تلگرام 27 Mar 2017, 4:37 pm

مقامات بریتانیایی به بهانه جلوگیری از حملات تروریستی خواستار دسترسی نهادهای امنیتی به اطلاعات شبکه‌های اجتماعی شدند.
 اَمبِر راد، وزیر کشور بریتانیا، خواستار دسترسی نهادهای امنیتی این کشور به پیام‌های رمزگذاری شدۀ برنامه‌های پیام‌رسان اینترنتی به منظور جلوگیری از وقوع حملات تروریستی شده است.
راد یکشنبه در مصاحبه با شبکۀ بی‌بی‌سی هشدار داد برخی از این سامانه‌های پیام‌رسان به محلی برای «مخفی شدن تروریست‌ها» تبدیل شده است.
بر اساس گزارش‌ها، خالد مسعود، مهاجم حملۀ تروریستی اخیر در لندن، دو دقیقه پیش از انجام این حمله که به کشته شدن 4 تن و زخمی شدن 50 نفر انجامید، با افراد ناشناس از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ در ارتباط بوده است.
وزیر کشور بریتانیا گفت اینکه تروریست‌ها با استفاده از این برنامه‌ها «جایی برای پنهان شدن» پیدا کرده‌اند، «کاملاً غیرقابل‌قبول» است.
وی افزود: «ما باید اطمینان یابیم که شرکت‌هایی چون واتس‌اپ و امثال آن محلی مخفیانه برای ارتباط تروریست‌ها با یکدیگر فراهم نکنند.»
واتس‌اپ که اکنون متعلق به شرکت فیس‌بوک است و حدود یک میلیارد کاربر دارد، از مدتی پیش سامانۀ کدگذاری پیام‌ها را به کار گرفته است. واتس‌اپ مدعی است با این سامانه فقط فرستنده و گیرنده می‌توانند پیام اصلی را ببینند و حتی خود این شرکت و نهادهای امنیتی هم نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
راد گفت شرکت‌های سازندۀ چنین برنامه‌هایی که از سیستم رمزگذاری پیام‌های کاربران استفاده می‌کنند «موظف‌اند در صورت درخواست دولت‌ها، محتوای پیام‌های کاربران را برای آن‌ها فاش کنند.»
وزیر کشور بریتانیا گفت: «ما باید شرایطی فراهم کنیم که سرویس‌های اطلاعاتی ما بتوانند به محتوای پیام‌های تروریست‌ها دسترسی داشته باشند.»
راد صاحبان شرکت‌هایی همچون فیس‌بوک، گوگل و تلگرام را به همکاری برای مقابله با تروریست‌ها فراخواند و افزود: «این افراد نیز خانواده و فرزندانی دارند. آن‌ها باید به ما کمک کنند.»
پس از انتشار اظهارات راد، بوریس جانسون، وزیر خارجۀ بریتانیا، نیز در مقاله‌ای در روزنامۀ ساندی تایمز نوشت شرکت‌های اینترنتی باید نرم‌افزاری تهیه کنند که پیام‌های حاوی مطالب افراط‌گرایانه را حذف کند.
به گزارش تسنیم،به نقل از پرس تی وی، در همین حال، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، در واکنش به اظهارات راد و جانسون، دربارۀ دسترسی نامحدود و بی‌رویۀ نهادهای امنیتی به پیام‌های کاربران هشدار داد.
وی افزود باید بین «حق دانستن» و «حق حریم خصوصی» توازن برقرار باشد. کوربین گفت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در حال حاضر نیز قدرت زیادی برای انجام تحقیقات دارند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconمنابع خبری ایرانی‌ها در سال 95 27 Mar 2017, 4:35 pm

آخرین گزارش از آخرین وضعیت شبکه‌های اجتماعی در ایران حاکیست که آمار از کاربران تلگرام 30 میلیون نفر است و کف اینستاگرام 13 میلیون نفر است.
زمان استفاده دو پیک دارد که ساعت پیکش یکی از حدود ساعت 9 شب تا 1 بامداد است و ساعت پیک دیگر بیشترین زمان استفاده از 10 صبح تا 14 بعدازظهر است که زمان‌ها قابل تقلیل هستند.

*آمار استفاده ایرانی ها از رسانه ملّی و شبکه های اجتماعی
همچنین بر اساس یک نظر سنجی معتبر  که در سراسر کشور بیش از 18 هزار نفر در آن شرکت کرده‌اند و پرسیده شده که شما منابع کسب خبرتان را در میان این سه گزینه بگویید؛ 69.3 درصد صداوسیما، 27.6 تلگرام و 14.6 ماهواره، 14 درصد دوستان، 13.7 درصد سایت ها، 11 سایر شبکه‌های اجتماعی، 9.3 روزنامه ها بودند.
نکته جالب توجه در این نظر سنجی این است که رقم استفاده از صداوسیما 10 درصد افزایش یافته است.
منبع:جهان نیوزبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meزمان ايجاد صفحه 5.095 ثانيه.