تازه ترين اخبار

مي خواهم پنجره ها در يك صفحه جديد باز شوند.

خبر خوان كانون

اگر مايل به مرور سريع اخبار سايتهاي مورد علاقه خود هستيد، آدرس فيد آنها را وارد كرده و دكمه اينتر را فشار دهيد يا بر روي يكي از سايتهاي منتخب زير كليك نماييد.

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

Faviconنگاهی به سوابق تحصیلی وزرای ارتباطات 21 Aug 2017, 11:09 am

وزارت ارتباطات تاکنون با ۱۱وزیر و ۳ سرپرست اداره شده است با معرفی وزیر جدید کابینه دولت دوازدهم، نگاهی اجمالی داریم به کارنامه علمی وزرایی که تاکنون این وزارتخانه را اداره کرده اند.

حضور فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی با نام هایی چون مخابرات، تلگراف، تلفن و پست به کشور، سابقه ای بیش از ۱۷۰ سال دارد و از زمانی که نخستین وزارتخانه با نام «تلگراف خانه» تاسیس شد، حدود ۱۴۰ سال می گذرد. ۴۲ سال بعد از تاسیس «وزارت تلگرافخانه»، وزارت پست تشکیل شد و نزدیک به ۱۰۰ سال پیش یعنی درسال ۱۳۰۸ وزارتخانه «پست وتلگراف و تلفن» جای خود را در بین وزارتخانه های اصلی کشور باز کرد.

درنهایت پس از حدود ۷۵ سال و در سال ۱۳۸۲ با به اتمام رسیدن عمر تلگراف و ورود فناوریهای جدید ارتباطی، این وزارتخانه جای خود را به «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» داد.

بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که ۱۱ وزیر و ۳ سرپرست سکان اصلی هدایت این وزارتخانه را پس از انقلاب اسلامی برعهده گرفته اند.

همزمان با معرفی وزیر جدید ارتباطات در کابینه دوازدهم، نگاهی داریم به وضعیت تحصیل و تخصص وزرایی که در این وزارتخانه نامشان به ثبت رسیده است.

تحصیل نخستین وزیر ارتباطات در آلمان غربی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی محمدحسین اسلامی نخستین فردی بود که تصدی وزارت پست، تلگراف و تلفن را در دولت موقت مهدی بازرگان برعهده داشت. وی که از بهمن ۵۷ تا آبان ۵۸ مسئولیت این وزارتخانه را در اختیار گرفت دارای مدرک دکتری از دانشگاه پلی تکنیک بود.

در کارنامه تحصیلی وی آمده است که از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۱ دوره مدرسه پست در آموزشگاه اختصاصی وزارت پست و تلگراف و تلفن را گذراند و سپس از دبیرستان دارالفنون تهران در رشته ریاضی در مقطع دیپلم ، فارغ‌التحصیل شد. وی در اواخر سال ۱۳۳۵ برای ادامه تحصیلات در رشته الکترونیک و مخابرات به کشور آلمان غربی عزیمت کرد و در سال ۱۳۴۳ به ایران بازگشت و طبق تعهدات قبلی در وزارت پست و تلگراف و تلفن مشغول خدمت شد.

اسلامی تا مقطع دکترا در دانشکده‌های مخابرات و پلی تکنیک (امیرکبیر) تحصیل کرده و تألیفات و مقالاتی نیز در زمینه مسائل فنی و مخابراتی دارد.

قندی دانشجوی ممتاز دانشگاه کالیفرنیا

شهید محمود قندی وزیر پست و تلگراف و تلفن در کابینه‌های شهید محمدعلی رجایی و شهید محمدجواد باهنر بود که از آبان ماه سال ۵۸ تا مردادماه سال ۶۰ سکان وزارت پست، تلگراف و تلفن وقت را برعهده داشت.

دکتر قندی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان محمدی و دبیرستان علوی تهران گذراند و سپس دوره مهندسی مکانیک را در سال ۱۳۴۵ در دانشگاه تهران به پایان رساند.

وی برای ادامه تحصیلات عازم آمریکا شد و در سال ۱۳۵۰ درجه دکترای خود را از دانشگاه کالیفرنیا با نمره (۹۴/۳) در رشته مهندسی برق و الکترونیک دریافت و پس از مراجعت به ایران مشغول تدریس در دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشکده مخابرات (دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی) شد.

نبوی؛ فوق لیسانس از دانشکده فنی تهران

سید مرتضی نبوی عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام از شهریورماه سال ۶۰ تا مهرماه سال ۶۴ در کابینه های دولت دوم و سوم وزیر پست، تلگراف و تلفن بود.

وی پس از دریافت دیپلم در سال ۱۳۴۵ وارد دانشکده فنی تهران شد و پس از پنج سال موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس از آن دانشگاه شد. مهندس نبوی در ابتدای جنگ معاون اداری مالی شرکت مخابرات بود و سپس در کابینه شهید محمدجواد باهنر وزیر این وزارتخانه شد و در کابینه بعدی در سمت خود باقی ماند.

وی همچنین مدرک فوق لیسانس در رشته علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز دارد که این مدرک مربوط به سال ۱۳۸۳ است.

ریاست ۱۲ ساله مهندس غرضی با فوق لیسانس برق

سید محمد غرضی وزیر وزارتخانه پست تلگراف و تلفن در دولتهای چهارم، پنجم و ششم (از سال ۶۴ تا ۷۶ ) است.

وی بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال ۱۳۴۰ وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد و مدرک فوق لیسانس در رشته برق و الکترونیک از این دانشگاه دارد.

غرضی در سالهای ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ برای گذراندن دوره‌های تخصصی انتقال و توزیع نیروی برق، عازم فرانسه شد.

عارف با مدرک دکترای برق خواجه نصیر

دکتر محمدرضا عارف که در دولت هفتم و در سال ۷۶ تا ۷۹ وزیر پست، تلگراف و تلفن بود، فارغ التحصیل مهندسی برق از دانشگاه تهران است که تحصیل خود را برای مدرک دکتری در دانشگاه استنفورد ادامه داده است.

وی کار خود را با معاونت طرح و توسعه و سپس سرپرستی شرکت مخابرات ایران آغاز کرد که در فاصله یک سال مانده به اتمام دولت هفتم، معاون رئیس جمهور شد و وزارت ارتباطات در یکسال پایانی دولت هفتم در فاصله سالهای ۷۹ تا ۸۰ با سرپرست اداره شد.

یکی از سرپرستان وزارت پست، تلگراف و تلفن، نصرالله جهانگرد (معاون فعلی وزیر ارتباطات) بود که وی دانش‌آموخته رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه شهید بهشتی است و در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت صنعتی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر فارغ‌التحصیل شده است.

پس از استعفای محمدرضا عارف از سمت وزیر پست، تلگراف و تلفن (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فعلی)، نصرالله جهانگرد به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب شد که نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. پس از آن نیز دکتر سید عبدالله میرطاهری تا دی ماه ۷۹ به عنوان سرپرست وزارت پست و تلگراف و تلفن گمارده شد. وی نیز دارای دکترای برق از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی است.

دو وزیر فارغ التحصیل از دانشگاه پیر و ماری کوری

دکتر سید احمد معتمدی رئیس فعلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مشاور وزیر ارتباطات در امور علمی و پژوهشی و عضو شورای راهبری این وزارتخانه در دولت یازدهم، در دولت هشتم (سال ۸۰ تا ۸۴ ) وزیر ارتباطات بود.

در زمان وی وزارت پست، تلگراف و تلفن با رای مجلس، به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر نام و ساختار داد تا تکنولوژیهای ارتباطی بیشتری برای ارائه خدمات بهتر به مردم، در این وزارتخانه به کار گرفته شود.

احمد معتمدی در سال ۱۳۵۷ از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته الکترونیک فارغ‌التحصیل شد. او به عنوان دانشجوی ممتاز با بورس تحصیلی عازم فرانسه شد و مدارک فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته الکترونیک دیجیتال و سیستم انفورماتیک از دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه اخذ کرد.

محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم نیز فارغ التحصیل دانشگاه پیرو ماری کوری فرانسه است.

وی که از سال ۸۴ تا ۸۸ تصدی وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات را برعهده داشت، لیسانس خود را در رشته مهندسی برق و الکترونیک با کسب رتبه ممتاز از دانشگاه شیراز کسب کرد. سپس برای ادامه تحصیلات راهی اروپا شد و فوق لیسانس خود را در سال ۱۳۵۹ و مدرک دکترای تحصیلی خود را در سال ۱۳۶۱ از دانشگاه پیر و ماری کوری پاریس مدرسه عالی برق SUPELEC  فرانسه در رشته مخابرات و با گرایش بسامد بالا دریافت کرد.

مدرک وزیر ارتباطات دولت دهم از فرانسه  

دکتر رضا تقی‌پور نیز از سال ۸۸ تا ۹۱ سکان وزارت ارتباطات را در اختیار داشت. این وزیر دولت دهم دارای مدرک دکترای علوم پیشرفته مدیریت از دانشگاه بوردو فرانسه مشترک با سازمان مدیریت است. تقی پور همچنین کارشناسی ارشد در رشته پژوهشی علوم مدیریت و مهندسی صنایع مدیریت سیستم و بهره‌وری از دانشگاه علم و صنعت ایران و مدرک کارشناسی در رشته کامپیوتر را نیز دارد.

در فاصله یک سال مانده تا پایان دولت دهم، رضا تقی پور از سمت وزیر ارتباطات کناره گیری کرد و علی نیکزاد ( وزیر راه و شهرسازی وقت) سرپرستی وزارت ارتباطات را برعهده گرفت. در آن زمان زمزمه هایی برای ادغام این دو وزارتخانه نیز مطرح بود که این طرح به تصویب نرسید.

وی دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است.

محمدحسن نامی و دکترای جغرافیای سیاسی

پس از برکناری رضا تقی‌پور از وزارت ارتباطات در آذرماه سال ۱۳۹۱ و پس از سرپرستی علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی بر این وزارتخانه، در بهمن‌ماه ۱۳۹۱ محمدحسن نامی معاون وزیر دفاع وقت به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب شد.

وی که تا پایان دولت دهم، تصدی این وزارتخانه را عهده دار بود، دارای دکترای جغرافیایی سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات تهران و دکترای مدیریت استرات‍ژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی است. در کارنامه نامی، اخذ مدرک دکتری از کشور کره شمالی نیز به چشم می خورد.

وزیر پیشین ارتباطات با مدرک دکترای بین الملل

محمود واعظی وزیر فعلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که از سال ۹۲ تاکنون تصدی این وزارتخانه را برعهده دارد، دارای مدرک تحصیلی دکترای روابط بین‌الملل و فوق‌لیسانس مهندسی الکترونیک است.

وی در سال ۱۳۵۰ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و در سال ۱۳۵۵ مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سکرمنتو در رشته مهندسی برق اخذ کرد و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مخابرات به دانشگاه ایالتی سن خوزه رفت.

واعظی بعد از اتمام کارشناسی ارشد، وارد مقطع دکترای رشته مهندسی مخابرات دانشگاه ایالتی لویزیانا شد که با پیروزی انقلاب در ایران از اتمام تحصیل و اخذ مدرک دکتری صرف نظر کرد و به ایران بازگشت.

مدرک تحصیلی وزیر ارتباطات دولت دوازدهم چیست

محمدجواد آذری جهرمی که تاکنون معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت بوده است از سوی رئیس جمهور و با اخذ رای اعتماد از نمایندگان مجلس، توانست تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای دولت دوازدهم برعهده بگیرد.

محمد جواد آذری جهرمی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعت آب و برق است که ۶ سال سابقه مدیریت در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با سمت مدیرکل، ۲ سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت رایتل و همچنین بیش از دو سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت زیرساخت را در کارنامه مدیریتی خود دارد.

وی که متولد سال ۱۳۶۰ است جوانترین مدیر ارشد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می شود که جوانترین عضو کابینه دولت دوازدهم و تنها وزیر متولد پس از انقلاب اسلامی است.

(منبع: مهر)به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconامید برای دگرگونی ساختارهای متحجر بخش فاوا 21 Aug 2017, 10:29 am

عباس پورخصالیان - ظهور ناگهانی جواد جهرمی در عرصه عمومی کشور و جهان‌‌های کوچکِ سپهرِ شبکه‌های اجتماعیِ ایرانیان، پدیده ای است که من نام این پدیده سایبری- فیزیکی را با الهام از نام «جواد جهرمی»، مایلم “پدیده ج.ج” (بخوان «جیم‌جیم») بنامم.

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconصدور اولین حکم جهرمی؛ سرپرست جدید رگولاتوری 20 Aug 2017, 8:38 pm

محمد جواد آذری جهرمی وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین حکم انتصاب خود،حسین فلاح جوشقانی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را به عنوان سرپرست جایگزین علی اصغر عمیدیان کرد.

به گزارش آی‌تی آنالیز این حکم که تنها ساعاتی پس از انتصاب وی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صادر شد، نشان از اهمیت و نقش سازمان رگولاتوری در راستای پیشبرد اهداف این وزارتخانه در 4 سال آینده دارد.

 

در همین رابطه: رگولاتوری؛ پرانتقادترین معاونت وزارت ICT

کاوه درفشانی - با تایید صلاحیت محمد جواد آذری جهرمی در مجلس به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم گمانه‌زنی‌ها در خصوص تصدی پست وزارت به اتمام رسیده و حالا توجه رسانه‌ها و فعالان ICT به انتصاب معاونان وزیر ارتباطات معطوف شده است.

طی روزهای گذشته زمزمه‌های زیادی در مورد گزینه‌های معاونت‌های وزارت ارتباطات شنیده می‌شود و از این زمزمه‌ها اینطور بر می‌آید که شاکله کلی تیم مدیریتی و معاونان وزارت ارتباطات در دولت یازدهم حفظ می‌شود.

در روزهای گذشته در فضای مجازی و رسانه‌های کشور زمزمه‌هایی در خصوص سرنوشت برخی معاونان وزارت ارتباطات مطرح بوده که هیچکدام رسمیت پیدا نکرده و هنوز هیچ‌یک از مدیران وزارت ارتباطات سخنی در خصوص آینده کاری خود در این وزارتخانه نکرده‌اند. هرچند که برخی از معاونان وزارت ارتباطات در میان فعالان بخش با اقبال مواجه هستند و مشکلی با ادامه فعالیت آنها در میان اظهارات مطرح شده از سوی بازیگران و ذینفعان عرصه فاوا در روزهای منتهی به معرفی وزیر پیشنهادی به مجلس مشاهده نمی‌شود.

در این میان اگرچه محمود واعظی در سخنان آخر خود در جمع خبرنگاران تلویحا اعلام کرد که معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات، مشکلی برای ادامه کار و فعالیت در این وزارتخانه ندارند، اما طبعا تغییرات مدیریتی در این وزارتخانه، حق وزیر جدید محسوب می‌شود.

اما همانطور که ذکر شد، در هفته‌های اخیر که فرصتی برای جمع‌بندی و ارایه نظرات، پیشنهادات، حمایت و انتقادات فعالان بخش خصوصی از طریق برگزاری نشست، سخنرانی، انتشار بیانیه و مصاحبه‌های مطبوعاتی فراهم شد، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که مسوولیت آن به عهده علی‌اصغر عمیدیان بود، بیشترین توجه و تمرکز را به خود اختصاص داد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که رییس این سازمان کلیدی که معاون وزیر ارتباطات نیز محسوب می‌شود، به هر تقدیر در طول مدیریت خود، اقدامات و خدماتی داشته است، لیکن بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین حجم خواسته‌ها، کاستی‌ها و بعضا انتقادات به عملکرد سازمان رگولاتوری معطوف است، که در ادامه به اهم این موارد پرداخته‌ایم.

 

درخواست علنی تغییر رییس رگولاتوری

آذری جهرمی در دفاع از برنامه و عملکرد خود در مجلس شورای اسلامی با وجود انبوهی از حمایت‌های انجام شده از سوی صنوف، اتحادیه‌ها و فعالان بخش، و در پاسخ به اظهارات یک نماینده مخالف، تنها از بیانیه سندیکای صنعت مخابرات ایران نام برد که از وزارت او دفاع کرده است.

هفته قبل و پیش از رای اعتماد مجلس، جهرمی میهمان اتاق بازرگانی تهران بود و یکی از سخنرانان این دیدار نیز نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران بود.

علی فتوت احمدی، در این نشست خطاب به وزیر پیشنهادی گفت: پیش از آنکه نام شما به طور رسمی به عنوان نامزد وزارت ارتباطات دولت دوازدهم اعلام شود، سندیکا از شما حمایت کرد چراکه نمی‌خواستیم یک شخصیت ناشناخته و ناآشنا به حوزه، وزیر شود.

وی در ادامه با انتقاد از وضعیت فعلی رگولاتوری گفت: در حال حاضر در رابطه با قیت‌گذاری دیتا در کشور وضعیت نامتعادل است و زمینه رشد برای شبکه فیبر وجود ندارد و آینده جالبی برای شرکت مخابرات ایران با این وضع قیمت‌گذاری متصور نیستیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد که به 17 اپراتور جدید مجوز داده شده که اصلا مشخص نیست این‌ها چگونه می‌خواهند رقابت کنند.

این فعال صنعت مخابرات همچنین متذکر شد: استفاده از توانمندی‌های داخلی در مصوبه 163 سازمان تنظیم مقررات مورد اشاره قرار گرفته و به موجب آن برای اپراتورها تکالیفی مشخص شده که سازمان تنظیم در پیاده‌سازی این تکالیف ساعی نبوده است.

این فعال صنعت مخابرات اما در ادامه رسما خواستار تغییر رییس سازمان رگولاتوری شد و از جهرمی استدعا کرد که فرد مناسبی را برای سازمان تظیم مقررات انتخاب کند تا به صورت کامل و با حساسیت بیشتر مصوبه 163 را اجرا کند.

 

انتقادات فعالان بخش خصوصی از رگولاتوری

البته انتقاد صورت گرفته در اتاق بازرگانی تهران تنها انتقادی نبوده که در این مدت از رگولاتوری شد. چندی پیش هم در جلسه‌ای که فعالان بخش خصوصی در هتل کوثر تهران گردهم آمده بودند تا خواسته‌ها و انتظارات خود را از وزیر آینده ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کنند نیز بخش قابل توجهی از مشکلات به بخش رگولاتوری باز می‌گشت.

در این جلسه بحث مجوزهای متعدد و ضرورت مجوز زدایی به‌جای مجوز زایی در فعالیت‌های IT و نیز موضوع رفع موانع غیرضروری از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و استقلال این سازمان، از درخواست‌های بسیاری از حاضرین بود. به‌زعم اکثر شرکت‌کنندگان خلق مجوزهای متعدد توسط رگولاتوری در عمل خود از موانع رشد کسب‌وکار فناوری اطلاعات در حال حاضر محسوب می‌شود.

در این جلسه آقازاده یکی از فعالان صنعت IT انتقاداتی را به وضع مقررات‌گذاری وارد کرد و گفت: ثبات قوانین و مقررات و کاهش بخشنامه‌های شبانه و خلق‌الساعه از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

یکی دیگر از فعالان صنعت IT نیز در این جلسه خواستار خروج سازمان تنظیم مقررات رادیویی و ارتباطی از بدنه اجرایی و استقلال آن شد. جعفر محمدی از دیگر فعالان حوزه نیز انتقاداتی به وضع سازمان تنظیم داشت و گفت: وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات به محلی برای مجوززایی به‌جای تنظیم‌کنندگی تبدیل شده است و ضرورت دارد برای تسهیل و توسعه فعالیت در این حوزه نگاه برعکس شود و مجوز زدایی در برنامه دولت آتی در حوزه فناوری اطلاعات قرار گیرد.

مصطفی محمدی دیگر فعال حوزه نیز انتقاداتی از وضعیت فعلی سازمان تنظیم مقررات داشت و مجوز زدایی در سازمان تنظیم مقررات و افزایش نظارت بر آن را خواستار شد.

زرین‌بخش از دیگر فعالان صنعت IT نیز با انتقاد از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عدم پاسخگویی و عملکرد ضعیف این سازمان را از موانع توسعه فناوری اطلاعات در کشور برشمرد.

در این جلسه رشیدی یکی دیگر از مدیران سابق وزارت ارتباطات و فعالان حوزه هم با اشاره به مجوز زایی و فروش این مجوزها توسط سازمان تنظیم مقررات اعلام داشت: فروش مجوزهای متعدد و خلق‌الساعه توسط دولت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در عمل باعث خروج میلیاردها تومان پول از این حوزه شده است که این پول‌ها می‌توانست با سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای نو باعث تقویت فناوری اطلاعات و توسعه اشتغال شود.

از نظر رشیدی بی‌ثباتی در اجرای قوانین و بی‌اعتنایی به مجوزهایی که داده می‌شود نیز یکی دیگر از مشکلات در حوزه رگولاتوری است.

یکی دیگر از اعضای صنف IT نیز معتقد بود که ضعف زیاد سازمان تنظیم مقررات در عمل باعث تقویت قاچاق شده است.

 

شکسته شدن سکوت 4 ساله اپراتور اول

اما این تنها سندیکای مخابرات، تعدادی از فعالان ارتباطات و فناوری اطلاعات نبودند که به انتقاد از عملکرد این معاونت وزارت ارتباطات پرداختند و مدیر عامل بزرگترین اپراتور موبایل کشور نیز در روالی بسیار بی‌سابقه از 4 سال سکوت پرده‌برداشت و او نیز گلایه‌هایی را از عملکرد این بخش از وزارت ارتباطات مطرح کرد.

در مراسمی که همراه اول برای تجلیل از خبرنگارن ترتیب داده بود اگرچه وحید صدوقی مدیر عامل این اپراتور، صراحتا در اظهارات خود نامی از رییس سازمان تنظیم مقررات نبرد اما مشخص بود که انتقاداتش به سمت این سازمان و ریاست آن است.

صدوقی با اشاره به اینکه پروانه نسل ۳ و ۴ همراه اول ۶ ماه بعد از پروانه اپراتور دوم در روز ۲۷ اسفند ۹۳ صادر شد، گفت: در حالی که فرصت رقابت، تبلیغ و توسعه در شرایط نابرابر برای اپراتور رقیب بود، این اپراتور ۴۰ مگابایت و همراه اول علی رغم داشتن ۶۰ درصد سهم بازار، تنها ۳۰ مگابایت پهنای باند فرکانس ۱۸۰۰ داشت.

مدیرعامل اپراتور اول ادامه داد: همراه اول در این ۴ سال سکوت کرد، ولی علی‌رغم همه این سختگیری‌ها از همه این امتحانات سربلند بیرون آمد. درواقع رقیب ما طی دو سال با ۱۰ مگابایت بیشتر شبکه نسل چهار خود را توسعه داد.

نکته قابل توجه در این خصوص این است که با این محدودیتی که برای اپراتور اول در نظر گرفته شد میلیون‌ها کاربر برای مدت زیادی از دریافت خدمات مناسب محروم شدند.

موضوع صدور پروانه نسل‌های پیشرفته موبایل اما مشخصا به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات باز می‌گردد، یعنی جایی که علی‌اصغر عمیدیان مدیریت آن را به عهده دارد.

 

نارضایتی فعالان شبکه از رگولاتوری

و در نهایت اینکه فعالان حوزه شبکه که بخشی از کار آنها به تصمیمات و اقدامات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باز می‌گردد، نیز در صف منتقدان از این سازمان قرار دارند.

در جریان برگزاری نمایشگاه اخیر الکامپ بود که اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران و مدیر آزمایشگاه تجهیزات شبکه دانشگاه شریف، در نشستی با حضور خبرنگاران، اعتراض خود را در خصوص نحوه عملکرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کردند.

آزاد معروفی، رییس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در این نشست با انتقاد از مداخله رگولاتوری در حوزه تست تجهیزات گفت: معتقدیم مطابق با نام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، این سازمان فقط باید در حوزه رادیو ورود کند و ورود این سازمان به حوزه های دیگر صحیح نیست.

معروفی با طرح این سوال که نتیجه این همه سخت‌گیری پس از 9 سال چیست؟ گفت: اگر قرار بود ماحصل این سیاست‌ها جلوگیری از ورود اجناس بی‌کیفیت و غیر اصل باشد، چرا هیچ تغییری در بازار ایران نمی‌بینیم و هنوز بازار پر از جنس‌های بی کیفیت و قاچاق است؟

در این جلسه احسان زرین بخش، عضو کمیسیون شبکه سازمان نصر تهران و نماینده سازمان نصر در رگولاتوری نیز با بیان این که از بهمن 94 در نامه‌نگاری با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، موضوع تاخیر یک ماهه ترخیص تجهیزات از آزمایشگاه‌های تایید نمونه گزارش شده است، گفت: در سال 95 این مدت زمان به دو ماه افزایش یافت که باز هم طی نامه نگاری دیگری، اعتراض خود را اعلام کردیم.

کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای البته پیش از این نیز با صدور اطلاعیه و گفت‌وگو با رسانه‌ها انتقاداتی به عملکرد رگولاتوری وارد کردند که البته راه به جایی نبرد.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به مواردی که ذکر شد البته می‌توان به مشکلات تنظیم روابط فعالان بازار اینترنت، کندی در تنظیم و تصویب مقررات و مقولاتی همچون معضل سیم‌کارت‌های بی‌هویت، بورسی‌نشدن اپراتور دوم، موضوع شماره‌های هوشمند، هجوم افسارگسیخته پیامک‌های تبلیغاتی و غیره را نیز اضافه کرد.

از این رو به جرات می‌توان گفت که کلیدی‌ترین سازمان زیر نظر وزیر ارتباطات، سازمان رگولاتوری است که تصمیمات آن می‌تواند باعث تحرک یا توقف فعالیت‌های بازار و امید و ناامیدی ذینفعان بخش شود. با این شرایط باید منتظر نشست و دید وزیر جدید برای دوره خدمت خود چه تصمیمی برای این سازمان و مدیریت آن خواهد گرفت. (منبع:عصرارتباط)

 به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتعرفه اینترنت، اولویت نخست وزیر ارتباطات 20 Aug 2017, 7:25 pm

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات کسب رای اعتماد مجلس گفت: اصلاح تعرفه های سرویسهای اینترنتی، اولویت نخست من است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطاتدولت دوازدهم ، در اولین گفتگو پس از کسب رای اعتماد مجلس گفت: اصلاح تعرفه های سرویسهای اینترنتی، اولویت نخست من است.
وی به گفت: تشکیل کارگروه حقوقی برای بازنگری مقررات و مسائل حقوقی درجهت حمایت از کسب وکارهای نوپا و اینترنتی نیز همین هفته پیگیری می شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconنوکیا ۸ رونمایی شد + عکس 20 Aug 2017, 3:11 pm

گوشی هوشمند نوکیا ۸ همراه با دوربین دوگانه زایس و قابلیت ضبط صدای ۳۶۰ درجه رونمایی شد.

به گزارش تسنیم، کمپانی HMD از گوشی هوشمند نوکیا 8 پرده برداری کرد. حال اطلاعاتی از این گوشی هوشمند تازه معرفی شده را دراختیار شما قرار خواهیم داد.
گوشی نوکیا 8 دارای صفحه نمایش 5.3 اینچی IPS LCD با رزولوشن QHD می باشد که حداکثر روشنایی این صفحه نمایش 700 نیت است. شیشه 2.5 بعدی گوریلا گلس 5 بر روی صفحه نمایش و از اطراف به بدنه تمام فلزی از آلیاژ آلومینیوم 6000 متصل شده است. ضخامت این گوشی هوشمند، 7.9 میلی متر می باشد و دارای گواهی IP54 است که نشان از مقاومت نوکیا 8 در برابر آب و نفوذ گرد و غبار، البته به صورت کم، دارد.
شرکت زایس، دوربین های نوکیا 8 را طراحی کرده است. دوربین اصلی این گوشی به صورت دوگانه می باشد که یکی از لنز های آن 13 مگاپیکسلی سیاه و سفید، با گشودگی f/2.0 و لنز دوم آن نیز 13 مگاپیکسلی رنگی، همراه با تثبیت کننده نوری تصویر(OIS) و فوکوس اتوماتیک لیزری و فلاش LED دوگانه می باشد که کمکی برای تصویربرداری در مکان های تاریک می باشد.
دوربین سلفی این گوشی هوشمند، دارای یک لنز 13 مگاپیکسلی با گشودگی f/2.0 می باشد که به فوکوس اتوماتیک فازی مجهز شده است. نوکیا 8 می تواند به صورت هم زمان از هر دو دوربین خود (دوربین سلفی و دوربین اصلی) استفاده کند و ویدیو تهیه کند و این ویدیو ها را در فیسبوک و یوتیوب به اشتراک بگذارد.
بخش دوربین نوکیا که OZO نام دارد، امکان ضبط صدای 360 درجه ای را می دهد که کیفیت ویدیو های با کیفیت 4K را افزایش می دهد. این قابلیت جالب، توجه اطرافیان را به خود جلب خواهد کرد. تمام پردازش های لازم را چیپست پردازشی قدرتمند اسنپدراگون 835 انجام می دهد.
شرکت HMD با همکاری گوگل، اپلیکیشن Photos را به عنوان نرم افزار گالری پیش فرض خود قرار داده است و همچنین فضای ابری نامحدودی برای ذخیره سازی آن ها به وجود آورده است. نوکیا 8 دارای حافظه ذخیره سازی داخلی 64 گیگابایتی می باشد که امکان اضافه کردن کارت حافظه نیز وجود دارد.
گوشی جدید شرکت HMD با قیمت 600 یورو (حدود 2 میلیون و 770 هزار تومان) در مهر ماه به بازار جهانی عرضه می شود همچنین نوکیا 8، دارای اندروید خالص 7.1 می باشد که به گفته این شرکت، نسخه اندروید O بعد از رونمایی این نسخه جدید اندروید به روزرسانی خواهد شد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconشیائومی و گوگل موبایل می‌سازند 20 Aug 2017, 3:10 pm

قرار است یک شرکت تولید کننده موبایل با همکاری گوگل موبایلی جدید بسازد.
به گزارش خبرگزاری مهر، به نظر می رسد شیائومی مشغول همکاری با گوگل برای ساخت یک تلفن هوشمند اندرویدی جدید است. در همین راستا تصاویری از یک دستگاه موبایل منتشر شده که «شیائومی A۱» نام  گرفته است.
 طبق گزارش های رسیده این دستگاه دارای سیستم عامل  Android One است. این نرم افزار را گوگل طراحی کرده است. همچنین این دستگاه دارای دو دوربین، حافظه نامحدود در گوگل فوتوز و یک صفحه نمایش ۵.۵ اینچی فول اچ دی است. این ویژگی ها برای یک موبایل  Android One جالب است.
 پیش از این نیز شیائومی با گوگل همکاری کرده است. یکی از آنها پروژه اندروید تی وی است که در آمریکا فروخته می شود.
 به هرحال این موبایل اندرویدی قرار است در آمریکا عرضه شود اما احتمالا در بازار کشورهایی با اقتصاد درحال شکوفایی(مانند هند) محبوب شود.
طبق گزارش ها این موبایل اندروید وان براساس موبایل  Mi ۵X متعلق به همین شرکت ساخته می شود. البته خبر ساخت Mi ۵X  ماه گذشته اعلام شد. به هرحال طبق گزارش ها Mi ۵X دارای صفحه نمایش ۵.۵ اینچی فول اچ دی، پردازشگر اسنپ دراگون ۶۲۵، ۴ گیگابایت RAM، ۳۲ گیگابایت حافظه و باتری ۳۰۸۰ میلی آمپری است. علاوه بر آن دارای دو دوربین ۱۲ مگاپیکسلی در پشت دستگاه است که قاب فلزی خواهد داشت.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconوضعیت مالیات تاکسی‌های اینترنتی مشخص شد 20 Aug 2017, 1:48 pm

 رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تشریح وضعیت مالیات بر درآمد رانندگان اسنپ و تپ‎سی اعلام کرد: رانندگان تاکسی های اینترنتی اگر دارای یک خودرو باشند، از مالیات معافند.

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، «سیدکامل تقوی نژاد» گفت: رانندگان دارای یک خودرو که در اسنپ و تپ‏سی فعالند، همانند دارندگان یک تاکسی، برای عملکرد سال 1395 از پرداخت مالیات بر درآمد خودرو معافند.
وی با اشاره به بندهای قانونی مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل، خاطرنشان کرد: شرکت‌ها و صاحبان مشاغل، فارغ از بستر ارائه خدمت و عرضه کالا اعم از دنیای واقعی یا فضای مجازی در صورت کسب درآمد و سود و پس از کسر معافیت‌های مقرر ‌باید براساس نرخ‌های مقرر در قانون مالیات پرداخت کنند و تفاوتی میان بستر فروش و ارائه خدمات از نظر مالیاتی نیست.
وی با اشاره به شتاب روزافزون تکنولوژی و استفاده از آن در زندگی روزمره افراد که باعث شکل‎گیری کسب‌وکارهای مختلف در فضای مجازی با استفاده از فناوری نوین اطلاعاتی شده، عنوان داشت: به یقین در آینده نزدیک ماهیت کسب‌وکارهای موجود دچار تغییر و تحولات بیشتری خواهد شد، بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور برای شناسایی این نوع کسب‌وکارها و وصول مالیات عادلانه از آن برنامه‌ریزی مناسبی انجام داده است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، درباره بحث‌های پیرامون پرداخت مالیات از سوی شرکت های نوپای اسنپ و تپسی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت آن است که برخلاف مواردی که در رسانه‌ها رواج یافته میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه (مثل پراید، پژو و...) که با آن به فعالیت شغلی حمل‌ونقل مسافر می‌پردازند برای سال 1395 صفر ریال تعیین شده که دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شده است.
تقوی نژاد ادامه داد: بنابراین در صورتی که یک راننده دارای یک تاکسی است یا در یک آژانس کرایه یا از طریق اسنپ و تپ‎سی به ارائه خدمت حمل‌ونقل مسافر می‌پردازد نباید مالیات پرداخت کند.
تقوی نژاد ادامه داد: اما در صورتی که یک راننده دارای بیش از یک تاکسی یا وسیله نقلیه باشد، تنها یک تاکسی معاف از مالیات بوده و در ازای بقیه تاکسی ها یا خودروها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد است.
وی در خصوص مالیات شرکت اسنپ و تپ‎سی نیز گفت: شرکت اسنپ و تپ‎سی همانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند و البته مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‎ها نیز برابر قانون و مقررات مربوطه اخذ خواهد شد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconآذری جهرمی وزیر ارتباطات شد 20 Aug 2017, 1:19 pm

سرانجام نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظر نهایی خود در خصوص یکی از پرحاشیه‌ترین وزرای کابینه دوازدهم، یعنی محمد جواد آذری جهرمی کاندیدای پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را اعلام کردند.

به گزارش آی‌تی آنالیز، بر این اساس مجلس به محمد جواد آذری جهرمی با 152رای موافق، 120رای مخالف، 7 رای ممتنع و 9 رای باطله برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعتماد کرد.

همچنین نتایج کلی آرای ماخوذه از نمایندگان مجلس برای وزرای پیشنهادی نشان می‌دهد که امیر حاتمی وزیر دفاع بالاترین و آذری جهرمی وزیر ارتباطات با پایین‌ترین رای توانستند به کابینه دوازدهم وارد شوند.

جهرمی پس از حضور در مجلس و انتخابش به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به  زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) رفت و پستی در این مورد در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.
وی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: "امروز پس از مجلس ضمن زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام، بر مزار عبدصالح خدا شهید حاج حسن حسین زاده موحد که حق بزرگی در تمامی مراحل زندگی بر گردن من داشتند حضور یافتم. روح همه گذشتگان غریق رحمت بیکران الهی".به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدفاتر خدمات الکترونیک شهر انتظارات را برآورده نکرد 20 Aug 2017, 1:00 pm

عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد از عملکرد دفاتر خدمات الکترونیک شهر گفت: به دلیل موازی‌کاری در این بخش نتوانستیم به اهداف موردنظر دست پیدا کنیم و در این خصوص باید بازنگری صورت گیرد.

به گزارش فارس، محمدمهدی تندگویان در بررسی گزارش عملکرد معاونت شهرسازی و معماری شهرسازی تهران اظهار داشت: اقدامات خوب و گسترده‌ای در حوزه شهرسازی انجام شده است و اعضای شورا نیز تعامل خوبی را با معاون شهرسازی داشته‌اند.

تندگویان گفت: موضوعاتی از منظر شهرسازی در شهر باقی مانده است که باید موردتوجه قرار بگیرد.

وی افزود: در حوزه شهرسازی و معماری می‌توان به برون‌سپاری اشاره کرد که در این زمینه اقدامات گسترده‌ای صورت نگرفت.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن انتقاد از دفاتر خدمات الکترونیک شهر اشاره کرد و گفت: به دلیل موازی‌کاری در این بخش نتوانستیم به اهداف موردنظر دست پیدا کنیم و باید بازنگری در خصوص دفاتر الکترونیک شهر صورت بگیرد.

تندگویان افزود: مدیریت یکپارچه شهری نه در شهر و نه در شهرداری اجرایی شد.

وی ادامه داد: همچنان مردم برای موضوعات باغات،‌ املاک، واحدهای تجاری و مسکونی به شهرداری‌ها و جاهای مختلف برای رفع مشکلشان مراجعه می‌کنند و خلاء مدیریت یکپارچه شهری احساس می‌شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconاینترنت جایگزین سوئیچینگ سیم مسی می‌شود 20 Aug 2017, 1:00 pm

عضو هیأت‌مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: با یکپارچه شدن IP شبکه شرکت مخابرات عملیات سوئیچینگ از مراکز مخابراتی به لایه بالاتری منتقل می‌شود که با تغییر شکل سوئیچ‌های کشور، مراکز مخابراتی تغییرات اساسی خواهند داشت.

بابک تراکمه عضو هیأت‌مدیره شرکت مخابرات ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، در پاسخ به اینکه پیش بینی می‌شود مراکز مخابراتی تا 5 سال آینده با از دست دادن کارایی فعلی خود به سمت تبدیل شدن به دیتاسنتر پیش می‌روند؛ همچنان که بزرگ ترین اپراتورهای مخابراتی دنیا با استفاده از این بستر موجود اکنون یکی از بزرگ‌ترین دارندگان دیتاسنتر هستند، گفت: طبق پروژه ALL IP در شرکت مخابرات ایران (به روزرسانی شبکه مخابرات)، کشور به سه منطقه مخابراتی شامل تهران، خراسان و خوزستان تقسیم‌ شده که یکی از اقدامات این پروژه اجرای معماری IMS است.

IMS پیشرفته ترین معماری شبکه های مخابراتی در جهان است که برای پوشش دادن ظرفیت های بسیار بالا (میلیون ها شماره) طراحی شده و ضمن انعطاف پذیری بسیار بالا این امکان را فراهم می کند که محدوده وسیعی از خدمات نوین ارزش افزوده در اختیار مشترکین شبکه مخابراتی قرار گیرد. بر اساس این معماری، همگرایی بین زیرساخت شبکه های موبایل و ثابت صورت می گیرد که صرفه جویی های هنگفتی را در زیرساخت مخابراتی به همراه خواهد داشت.

تراکمه ادامه داد: در هر 3 منطقه core IMS (مرکز شبکه) ایجاد شده که مجموع شبکه سوئیچ کشور به سمت شبکه IMS هدایت می‌شود و عمل سوئیچینگ در مراکز مخابراتی به یک لایه بالاتر در IMS منتقل می‌شود.

وی گفت: نداشتن مراکز مخابراتی کمی دور از ذهن است زیرا ارتباط مردم با سیم است و سیم باید جایی پیاده شود. اما اینکه مراکز تبدیل به چه خواهند شد روند پیش روی دنیاست که مخابرات ایران نیز قدم در این راه گذاشته و پس از اجرای لایه IP در آینده شکل سوئیچ‌های کشور دیگر قطعا به شکل فعلی نخواهد بود.

عضو هیأت‌مدیره شرکت مخابرات ایران ادامه داد: زیرا تمامی پروتکل‌ها از TDM (مالتی پلکس زمانی) به IP تغییر می‌کند و پس از این اتفاق بدون شک مراکز مخابراتی تغییرات اساسی خواهند داشت.

وی اضافه کرد: تحولات حوزه ICT به‌گونه‌ای است که گاهی 5 سال زیاد و گاهی کم است، اما آماده شدن برای این تحول در نگرش شرکت مخابرات وجود دارد.

به گزارش فارس، تراکمه پیش از این از سرمایه گذاری هزار میلیارد تومان مخابرات برای ایجاد شاهرگ اصلی دیتای کشور خبر داده و گفته بود: به روزرسانی شبکه شرکت مخابرات ایران آغاز شده و در لایه IP و در لایه انتقال OTN کار بزرگی را برای کل کشور شروع کرده ایم که زیرساخت تمام شبکه های اپراتور رقیب، غیر رقیب، سیار و ثابت خواهد بود و شاهرگ اصلی دیتای کشور به ویژه در شهر و روستاها می شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتکلیف اتحادیه کسب‎و‎کارهای اینترنتی فردا روشن می‌شود 20 Aug 2017, 12:59 pm

فخری زارع - پس از کش‌و‌قوس‎های فراوان میان دستگاه‎های دولتی و خصوصی و به‌رغم وجود مخالفان و موافقان بسیار زیاد، سرانجام تیرماه سال‎جاری تشکیل اتحادیه کشوری کسب‌و‌کارهای اینترنتی از سوی مرکز امور اصناف و بازرگانان کلید خورد و فردا صبح (روز دوشنبه 30 مرداد) با حضور 36 کاندیدا نخستین انتخابات هیات مدیره آن برگزار خواهد شد.

 

دعوت برای حضور در انتخابات

چندی پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت از دارندگان مجوز کسب‌و‌کارهای خواست تا در صورت تمایل برای تشکیل این اتحادیه آمادگی خود را اعلام کنند.

بر این اساس، پس از فراخوان دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور برای شرکت در انتخابات هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌و‌کارهای اینترنتی، 33 نفر به‌عنوان نامزد هیات مدیره  و 3 نفر به‌عنوان بازرس برای این دوره از انتخابات ثبت‌نام کردند و هیات عالی نظارت به بررسی صلاحیت آنها پرداخت و لیست کاندیداها را اعلام کرد. اما نکته جالب در لیست کاندیداها این است که برخی از آنها سایت یا فروشگاه مجازی مشخصی ندارند یا فاقد بازدیدکننده هستند.

محمد میاحی، یکی از کاندیداهای انتخابات هیات مدیره در این‌باره گفت: کاندیداها در وهله نخست باید جواز کسب فروشگاه‌های مجازی را داشته باشند و سایت، فروشگاه و درگاه بانک نیز از سوی وزارت صنعت بررسی شده است. بنابراین مشخص نیست تعداد محدود کاندیداهایی که فاقد فروشگاه یا سایت هستند، چگونه در این لیست گنجانده شده‎اند.

وی با بیان اینکه فروشگاه مجازی لوازم دیجیتال کامپیوتر باران 4 سال پیش راه‌اندازی شد، گفت: هدف عمده من برای حضور در انتخابات ضمن ساماندهی کسب و کار و خدمات پس از فروش، حمایت از فروشگاه‌های اینترنتی کوچک است.

میاحی اضافه کرد: فروشگاه‌های مجازی مانند شمشیر دو لبه هستند، اگر بر فعالیت آنها نظارت نشود هم به فروشگاه‌های با‌اصالت و هم به مصرف‌کننده ضرر می‌رسانند.

 

حضورتنها 180  نفر پای صندوق رای

رییس اتاق اصناف و رییس مرکز اصناف و بازرگانان در جلسه‌ای که روز چهارشنبه با کاندیداهای انتخابات هیات مدیره اتحادیه کسب‌و‌کارهای اینترنتی داشتند، اعلام کردند که 180 نفر مجوز فروشگاه‌های مجازی دارند و می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند.

این در حالی است که به گفته عضو هیات مدیره انجمن صنفی کسب‌و‌کارهای اینترنتی طبق آمارها، بالغ بر ۱۷ هزار شرکت مرتبط با کسب وکارهای اینترنتی، هم‌اکنون نماد اعتماد الکترونیکی (E نماد) دارند و اینگونه به نظر می‌رسید تعداد رای‌دهندگان بسیار بیشتر از 180 نفر باشد.

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران نیز از این موضوع متعجب بود و در این‌باره به فناوران گفت: ما هم فکر می‌کردیم تعداد رای‌دهندگان بسیار بیشتر از 180 نفر باشد؛ زیرا فقط حدود 80 تا 90 مجوز فروشگاه اینترنتی از سوی اتحادیه فناوران صادر شد.

سیدمهدی میرمهدی افزود: این امر نشان می‎دهد هنوز بسیاری از فروشگاه‎هایی که نماد اعتماد دارند، اقدام به دریافت مجوز کسب‌و‌کار نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: امیدوارم با تاسیس این اتحادیه کسب‌و‌کارهای اینترنتی شکل قانونی به خود بگیرند و تمام فروشگاه‌های مجازی بزرگ و کوچک جواز کسب دریافت کنند.

 

حمایت اتحادیه فناوران از کاندیداها

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران همچنین با اعلام حمایت اتحادیه از تمام کاندیداها گفت: درست است که میاحی قبلا در هیات مدیره اتحادیه حضور داشته و به گونه‌ای نماینده اتحادیه فناوران در انتخابات محسوب می‌شود؛ اما به‌طور قطع تمام کاندیداها مورد حمایت اتحادیه هستند.

 

ضرورت تشکیل اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

در همین حال، علی عوض‌پور دبیرکل اتاق اصناف ایران هم درباره  فرآیند انتخاب اعضای این اتحادیه گفت: پس از برگزاری چندین جلسه‌، فراخوانی مبنی بر ثبت‌نام نامزدهای واجد شرایط داده شد. کسانی که ثبت نام کردند و براساس شرایط ۱۰ گانه ماده ۳ آیین‌نامه نظام صنفی  مورد تایید واقع شدند، می‌توانند تا روز رای‌گیری به‌صورت قانونی تبلیغ کنند.

عوض‌پور به پایگاه خبری اتاق اصناف گفت: اسامی داوطلبان در اختیار رای‌دهندگان قرار می‌گیرد، در ضمن سیستم انتخاباتی به شکل ‌الکترونیکی ایستگاهی است که رای‌دهندگان می‌توانند با مراجعه به مکان‌های در‌نظر‌گرفته‌‌شده به فرد مد‌نظر خود رای بدهند.

دبیرکل اتاق اصناف ایران اضافه کرد: با توجه به پراکندگی ‌کسب‌وکارهای مجازی در سطح کشور علاوه‌بر اتاق اصناف ایران که مسوولیت اجرایی این انتخابات را بر عهده دارد، تعدادی از مراکز استان‌ها هم برای این منظور انتخاب شده‌اند‌؛ استان‌های آذربایجان شرقی‌، آذربایجان غربی، البر‌ز، اصفهان‌، خراسان رضوی‌، فارس و یزد مکان‌هایی هستند که با همکاری اتاق‌های اصناف و سازمان‌های صنعت و معدن تجارت محل رای‌گیری هستند.

 

اطمینان در سلامت برگزاری انتخابات

عوض‌پور با اظهار اطمینان ‌در سلامت برگزاری الکترونیکی این انتخابات افزود: هدف اصلی از تشکیل این اتحادیه نه‌تنها دادن تصدی و اختیار به فعالان حوزه کسب‌و‌کار مجازی است‌؛ بلکه با مدیریت افراد توانمند و متخصص‌ در راس این تشکل‌ می‌توان انتظار داشت کسب‌و‌کار و تجارت الکترونیکی در مسیر صحیح و با سرعت بیشتری پیش رود.

وی اضافه کرد: حلقه مفقوده ارتباطی بین دولت  و فعالان حوزه کسب‌و‌کار مجازی این تشکل است‌؛ چنان‌که کارشناسان این حوزه می‌توانند از طریق مطالبات‌؛ ایده‌ها و پیشنهادات نوین خود را در اختیار مسوولان قرار دهند، در مقابل مسوولان با همکاری این تشکل دانش‌محور، می‌توانند از نظرات و نوآوری‌های ایشان در راستای اصلاح مقررات و قوانین‌، توزیع محصول  و همچنین کمک به سیستم حمل و نقل و ترافیکی استفاده کنند.

عوض‌پور همچنین اجرای قوانین مالیاتی براساس شفاف‌سازی اطلاعات را دیگر مزیت ایجاد اتحادیه کسب‌وکار مجازی دانست و گفت‌: این تشکل رابطی بین بازار و دولت خواهد شد. (منبع:فناوران)به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconاظهارات روحانی در دفاع از جهرمی 20 Aug 2017, 12:01 pm

ساعتی قبل حسن روحانی رییس جمهوری ایران در دفاع از محمد جواد آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در مجلس به سخنرانی پرداخت که اهم اظهارات وی به این شرح بود:

- نسبت به وزیر ارتباطات که اولین تجربه ما برای جوان‌گرایی است، علت معرفی ایشان این بود که امروز از ارتباطات مهم‌تر، فناوری اطلاعات و فضای مجازی است. این نکته را بگویم.
- همیشه بین امنیت و آزادی برخی فکر می‌کردند سازگاری نیست. ما این را قبول نداریم. این دو باید در کنار هم باشد.
- ما آزادی مسئولانه را می‌خواهیم. ما امنیتی می‌خواهیم که بر دوش هوشیاری و آگاهی ملی باشد. این با اسلحه نیست، با مشارکت اجتماعی است.
- من در شورای عالی فضای مجازی مدتی آقای جهرمی از طرف آقای علوی می‌آمد. مدتی از طرف آقای واعظی می‌آمد. در هر دو بخش شاهد بودم. چه زمانی که از وزرات اطلاعات می‌آمد چه از وزارت ارتباطات، همیشه امنیت و آزادی را با هم می‌دید. اگر کسی فکر کند آزادی را به مذبح می‌برد نادرست است.
- علت اصرار من این بود که مسائل پیچیده‌ای داریم. اگر مسائل امنیتی بلد نباشد گیر می‌افتد. اگر خودم حضور داشته باشم به آنها جواب می‌دهم ولی اگر من نباشم باید کسی باشد که امنیت را بلد باشد تا از آزادی مردم و شبکه‌های اجتماعی و اشتغال مردم در فضای مجازی حراست کند
- باید اعتماد کنیم. به اعتقاد من می‌توانیم یک جوان را بیاوریم.

- وی ضمن انتقاد از ضعف فنی شبکه های اجتماعی در کشور افزود چرا یک شبکه اجتماعی داخلی وقتی به 1 میلیون کاربر می‌رسد، هنگ می‌کند؟ و چرا یک شبکه اجتماعی دیگری که خارجی است 40 میلیون کاربر ایرانی دارد؟

- رئیس جمهور تاکید کرد ما نمی‌توانیم برای پیشرفت ایران به سوی سمت و خطا برویم و باید به سوی فناوری های نوین گام برداریم و ضعف ها را جبران کنیم.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconصدور مجوز برای کانال‌های تلگرامی با اعضای خاص 20 Aug 2017, 11:25 am

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از صدور مجوز برای کانالهای معتبر با ممبرهای خاص خبر داد و گفت: این کانان ها را نمی توان محدود کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید هادی حسینی صبح شنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: خبرنگاران مانند چراغ راه، هدایت جامعه را برعهده دارند و اگر به‌درستی، جاده روشنگری در  جامعه ایجاد نشود و به‌جای آب، سراب را به مردم نشان دهند جامعه به انحطاط و سقوط گام برمی‌دارد.

معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در جوامع امروزی با پیشرفت تکنولوژی، مانند تلگرام، خبرنگار می‌تواند با حضوری پویاتر و فعال‌تر از دیگران گام بردارد و در حال حاضر با بررسی و پیگری‌های صورت گرفته برای کانال‌های معتبر با تعداد ممبر خاص مجوزهایی صادر خواهد شد تا بصورت قانونی به کار خود ادامه دهند ولی هیچگاه نمی‌توان آنها را محدود کرد.

وی در رابطه با نشریات محلی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، گفت: باید با تقویت این نشریات استانی و ارتباطات بیشتر، در جهت ملی کردن این نشریات گام برداریم.

حسینی افزود: در راستا فرهنگ مکتوب تحت عنوان فرهنگ، اقتصاد و رسانه، کارکردهایی در حال تعریف است تا بتوانیم با هدف آسیب‌شناسی و رفع مسائل حوزه مطبوعات این مشکلات و آسیب‌ها را حل کنیم.

وی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است، افزود: امیدواریم که بتوانیم قوانین خوبی برای جلوگیری از بعضی بداخلاقی‌ها تدوین شود و این امر امکان‌پذیر نیست، مگر آنکه اصحاب رسانه با حضور فعال در عرصه و تحلیل درست از اخبار جلوی بسیاری از این بدعهدی‌ها را بگیرند، وگرنه هیچ نوع اهرم فشاری برای فضای مجازی وجود ندارد.

معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان پایین بودن معیشت خبرنگاران، اظهار داشت: بیمه خبرنگاران به دلیل سوءاستفاده‌هایی که صورت گرفت، در یک برهه زمانی متوقف گردید اما در حال حاضر ۳۰هزار خبرنگار می‌توانند وارد این عرصه شوند و برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها به مدیریت اصحاب رسانه نیازمند است.

حسینی با بیان اینکه با کمک خبرنگاران و موسسات خبری در حال سامان‌دهی این قشر زحمت‌کش هستیم، افزود: آنان نیز باید با روشنگری درست؛ چراغ راه هدایت جامعه باشند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconبه نام استارت‌آپ‌ها به کام وزیر پیشنهادی ارتباطات 20 Aug 2017, 11:23 am

عـلی اصلان شهلا - درباره وزیر ارتباطات در شبکه های اجتماعی جنجال زیادی برپا شده است. شایعات درباره عملکرد آذری جهرمی در وزارت اطلاعات، واکنش هایی در میان کاربران درباره وی ایجاد کرد. مخالفان وزیر پیشنهادی هم از همین موضوع استفاده کردند و اتهامات زیادی را متوجه آذری جهرمی ساختند و به این ترتیب تحت تاثیر این اتهامات، مطالب زیادی علیه وزارت جهرمی در شبکه های اجتماعی منتشر شد.
اما در مقابل حجم انتقادات و تخریب ها که  آذری جهرمی به درستی اعلام کرد برخی حرف ها را افراد معتقد می زنند و باید آنها را قانع کرد، هشتگی با عنوان #وزیر استارتاپا در شبکه های اجتماعی راه افتاد. ظاهرا ماجرا این بود که تعدادی از استارت آپ ها، به ویژه فعالان فین تکی با هم هماهنگ کردند تا با هشتگ مشترکی، انتظارات خود را از وزیر احتمالی ارتباطات بیان  کنند. به ویژه اینکه معمولا وزرا پیش از کاندیداتوری، وقت و گوش شنوای بیشتری برای شنیدن صدای بازیگران مختلف حوزه دارند. اتفاقا این موضوع هم جواب داد و آذری جهرمی به برخی از این انتظارات در شبکه های اجتماعی پاسخ داد.
اما به نظر می رسد انتخاب هشتگی با عنوان «وزیراستارتاپا» از سوی همراهان جهرمی با تیزهوشی انجام شده است. هرچند خود استارت آپ ها می گویند هدفشان این بوده هرکسی که وزیر می شود صدای آنها را بشنود، اما در عمل استفاده از این هشتگ به این معنی است که فعالان استارت آپی نه تنها موافق حضور جهرمی در وزارت ارتباطات هستند که او را به عنوان حامی کسب و کارهای نوپا پذیرفته اند.
نکته دیگر اینکه تعداد زیادی توییت و پست غیرمنفی راجع به جهرمی در شبکه های اجتماعی منتشر شد و درنتیجه درصد توییت های منفی به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت. 
در مقابل استارت آپ ها خواسته های خود را ناهماهنگ، غیر منسجم و بدون برنامه ریزی مشخصی مطرح کردند تا چندان خبری از موضوعات قابل اندازه گیری و قوی و اثرگذار نباشد.
هشتگ #وزیراستارتاپا پس از جلسه یکی از فعالان رسانه ای با آذری جهرمی آغاز شد و به نظر می رسد اگر سود چندانی از این هشتگ نصیب استارت آپ ها نشود، اما وزیر پیشنهادی فاوا، بهره زیادی از آن می برد. باشد که او همراهی استارت آپ ها را در این حوزه فراموش نکند. (منبع:فناوران)به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconجهرمی امروز مشکل جدی برای کسب رای ندارد 20 Aug 2017, 11:21 am

جلسه رای گیری برای اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم در حالی امروز برگزار می شود که به نظر می رسد محمد جواد آذری جهرمی با مشکلی برای کسب رای به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مواجه نیست.
فناوران -  با وجود آنکه براساس پیش بینی های اولیه قرار بود جلسه رای اعتماد به وزرا در روز پنجشنبه به پایان برسد، اما در نهایت بررسی برنامه های 17 وزیر پیشنهادی کابینه دوازدهم تا روز گذشته طول کشید و قرار است امروز رییس جمهور، آخرین دفاعیه ها را از وزرای پیشنهادی داشته باشد. پس از آن هم رای گیری از نمایندگان مجلس انجام خواهد شد.


 مخالفان قانع شدند؟
گزینه پیشنهادی فاوا در حالی مخالفان زیادی را در مجلس پیش روی خود می دید که تعداد کمی از نمایندگان حاضر شدند در روز بررسی رای اعتماد وزارت ارتباطات، به نفع او صحبت کنند. براساس اخبار منتشر شده برای مخالفت با وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، کار و ارتباطات بیشترین و برای موافقت با آنها، کم ترین ثبت نام صورت گرفته بود.
با این حال برخی موافقان آذری جهرمی می گویند نمایندگان از صحبت های وی قانع شده و او رای می آورد. 
رمضانعلی سبحانی فر، رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس که اصلی ترین مدافع آذری جهرمی محسوب می شود، در این باره گفت: فکر می کنم وزیر پیشنهادی ارتباطات رای قابل قبولی را کسب کند؛ چراکه وضعیت بسیار مطلوبی را به عنوان یک جوان متخصص و فعال در مجلس دارد.وی افزود: بعد از صحبت نمایندگان موافق و مخالف و توضیحات و نطق آذری جهرمی در صحن علنی مجلس شاید برای اولین یا دومین بار شاهد بودیم که سکوت سنگینی بر فضای صحن علنی مجلس غالب شد که سکوت بسیار معنی دار و عمیقی پیرامون صحبت های جهرمی بود و فضایی که از قبل وجود داشت، شکست.
وی با بیان اینکه فضایی که پیرامون وزیر پیشنهادی ارتباطات مبنی بر جوان و ضعیف بودن وی حاکم بود، شکسته شده، افزود: بعد از صحبت های آذری جهرمی فضا کاملا برگشت و شاید امروز مباحث مطرح شده درباره وزیر ارتباطات پیرامون قوت ایشان مطرح است و به نظرم فضای بسیار مناسبی برای ایشان در مجلس برای گرفتن رای اعتماد بالا وجود دارد.


 افزایش مصاحبه ها در دفاع از جهرمی
اما این تنها رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس نبود که چنین نظری داشت و بعد از صحبت های آذری جهرمی در مجلس، تعدادی از نمایندگان حاضر به گفت وگو به نفع وزیر پیشنهادی فاوا شده اند.
زهرا سعیدی، نماینده مردم مبارکه در مجلس در واکنش به هجمه رسانه های معاند به برخی وزرای پیشنهادی گفت: این تهمت ها و تخریب ها تاثیری در اراده مجلس ندارد و نمایندگان بر اساس برنامه و سوابق وزرا و شایستگی تصمیم خواهند گرفت.
وی در پاسخ به این سوال که معرفی یک وزیر جوان به عنوان وزیر ارتباطات را چگونه ارزیابی می کند، گفت: با توجه به حجم مشکلات انباشته شده و لزوم تزریق ایده های نو، قطعا ضرورت امروز کشور حضور نسل جوان در عرصه های کلان مدیریت است و وزارت آذری جهرمی باعث تقویت خودباوری در سطح جوانان خواهد شد.
محمد حسین قربانی، عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفت: معتقدم آذری جهرمی باید برنامه محور گزارش می داد زیرا با توضیحات عمومی نمی تواند نظر نمایندگان را جلب کند؛ اما در مجموع فکر می کنم وزیر پیشنهادی  ارتباطات و فناوری  اطلاعات از بهارستان رای  اعتماد بگیرد.
محمد فیضی، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات نیز گفت: آنهایی که می گویند آذری جهرمی تجربه ندارد وقتی سوابق او را مطالعه کنند به این موضوع می رسند که وی از سال های ابتدای جوانی خود در پست های مهمی حضور داشته و مسوولیت های سنگینی بر عهده او بوده است.
فیضی گفت: به دلیل جوان بودن از آذری جهرمی حمایت می کنیم تا تخصص، انرژی و جوانی خود را در وزارت ارتباطات برای کارهای مهم و اثربخش به منصه ظهور برساند.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم در اینستاگرام خود نوشت: بازجو، مدیرکل شنود، تفتیش کننده منازل ، عامل حصر، عامل لغو قرارداد اپراتور دوم ، مسوول شنود دفتر مطهری، عامل ممنوع التصویری خاتمی و ده ها موضوع دیگر. در صحن هم که با برخی از افراد صحبت می کنم می گویند خیلی توانمند و زبل است و هر کسی با او صحبت می کند، قانعش می کند و این چهره خطرناک است و شاید یک احمدی نژاد دیگری شود.
علامرضا تاجگردون گفت: در این چند روز چندین بار با ایشان صحبت داشتم و در صحن هم بسیار توانمند ظاهر شد. به نظر من انسان توانمندی است که می تواند در این حوزه موفق شود. از مراجع رسمی هم به شکل دوستانه سوال کردم چیزی دریافت نکردم و اگر بخواهیم تمام حرف ها را بپذیریم، حرف هایی که درباره خیلی از دوستان ازجمله دکتر عارف هم زده می شود باید بپذیریم. به نظر من حیف است که جهرمی رای نیاورد. باید این ریسک را بپذیریم.
ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بعد از معرفی جهرمی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات در فضای مجازی و در داخل مجلس موضوعاتی علیه ایشان مطرح شد. در جریان بررسی صلاحیت جهرمی در مجلس هم مخالفان و موافقان وی نظرات خود را بیان کردند. دفاعیات وزیر پیشنهادی ارتباطات برای حاضران در صحن و شنوندگان جذاب بود و این وزیر پیشنهادی جوان دفاع خوبی از خود ارایه کرد.


 مخالفت های جدی هنوز وجود دارد
در این میان همچنان برخی کاربران فضای مجازی به طور جدی از مخالفان وزیر پیشنهادی فاوا محسوب می شوند. هرچند راه اندازی کمپین #وزیر استارتاپا از سوی حامیان جهرمی سبب شد نکات مثبتی درباره او در شبکه های اجتماعی افزایش یابد اما هنوز هم مخالفت های جدی دیده می شود.
علاوه بر کاربران، برخی نمایندگان مجلس هم مخالفت خود را در توییتر با وزیر پیشنهادی اعلام کرده اند. محمود صادقی در واکنش به اطلاعیه وزارت اطلاعات نوشت: از واجا انتظار می رفت به جای صدور اطلاعیه ابهام انگیز، گردش کارهای مرتبط با آقای آذری جهرمی را برای قضاوت صحیح دراختیار نمایندگان قرار می داد. حمیده زرآبادی هم که در مخالفت با آذری جهرمی صحبت کرد، همچنان از مخالفان او به شمار می رود. 
به نظر می رسد کار رسانه ای تیم وزیر پیشنهادی ارتباطات سبب شده تا اخبار رسمی صرفا در حمایت از وی باشد و کمتر کسی به مصاحبه علیه او بپردازد. باید دید این موافقت ها در رای نمایندگان هم منعکس خواهد شد؟ (منبع:فناوران)به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconوزیر پیشنهادی ارتباطات: همه شایعات دروغ است 20 Aug 2017, 11:20 am

وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم در یکی ازشبکه های اجتماعی در واکنش به شایعه سازی ها درباره خود نوشت: همه دروغ است.
به گزارش ایرنا وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم در یکی ازشبکه های اجتماعی در واکنش به شایعه سازی ها درباره خود نوشت: همه دروغ است.
«محمدجواد آذری جهرمی» عصر شنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: این قدر در این چند روز محتوای دروغ علیه من تولید شده که فکر می کنم اگر عمر پیرترین عضو کابینه را هم داشتم، نمی توانستم این کارها را انجام دهم.
مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت نوشت: ماشین دروغ سازی متاسفانه علیه من از وقتی شروع شد که فرصت دفاع من پایان یافته بود.
وی ادامه داد: فقط می توانم بگویم همه اش دروغ است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconرگولاتوری؛ پرانتقادترین معاونت وزارت ICT 20 Aug 2017, 9:57 am

کاوه درفشانی - با تایید صلاحیت محمد جواد آذری جهرمی در مجلس به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم گمانه‌زنی‌ها در خصوص تصدی پست وزارت به اتمام رسیده و حالا توجه رسانه‌ها و فعالان ICT به انتصاب معاونان وزیر ارتباطات معطوف شده است.

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتصمیم تنبیهی مدیران IT علیه ترامپ 19 Aug 2017, 2:30 pm

به دنبال اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ و محکوم نکردن صریح حوادث شارلوتزویل (حمله سفید پوستان نژادپرست علیه سیاهان)، مدیران ارشد اقتصادی که در شورای اقتصادی ترامپ گردهم آمده بودند تصمیم به انحلال آن پیش از توئیت ترامپ گرفتند.
اغلب مدیران شورا (که مدیران ارشد آی تی بخش اعظم آنها را تشکیل می دادند) بعد از شنیدن اظهارات ترامپ درباره نژادپرستان شارلوتزویل تصمیم به خروج از شورا گرفتند اما ظاهرا ترامپ با اطلاع از این موضوع روز چهارشنبه و قبل از انتشار اطلاعیه رسمی، پستی در توئیتر گذاشته و شورا را منحل اعلام کرد.
به گزارش الف در همین حال تیم کوک مدیر اپل که دل خونی از ترامپ در ماجرای اخیر دارد، با ارسال ایمیل ضد نژادپرستانه به کارمندان خود به طور صریح با نظرات ترامپ به مخالفت برخاست و اعلام کرد از شورای مذکور خارج می شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconآیا موبایل جای دوربین را می‌گیرد؟ 19 Aug 2017, 2:20 pm

فرقی نمی‌کند کجا باشید؛ توی ترافیک صدر گیر کرده باشید یا برای خوردن غذا به رستوران رفته باشید، روی پل طبیعت در حال گشت و‌گذار باشید یا در شمس‌العماره بین خشت‌های تاریخ قدم بزنید؛ سری که بچرخانید اطرافتان پر است از آدم‌هایی که با تلفن همراه هایشان مشغول عکاسی هستند و شاید خود شما هم جزو همین آدم‌های همیشه گوشی به دست عکس بردار باشید.
همه ما روزهایی را که تنها ابزار برای عکس گرفتن دوربین‌های عکاسی بودند به یاد داریم اما انقلاب دیجیتال ابزاری جدید برای عکاسی در اختیار همگان قرار داد؛ گوشی تلفن همراه‌ مجهز به دوربین عکاسی؛ گوشی‌هایی که باعث شدند عکاسی از انحصار عده محدودی عکاس خارج شود و بین همه مردم رواج پیدا کند.
گوشی‌های تلفن همراه با دوربین‌هایی که کیفیت آنها هرروز در حال پیشرفته‌تر شدن است کم کم به رقیبی جدی برای دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی تبدیل می‌شوند.رقبای تازه‌ای که در عین سهولت در دسترسی، ممکن است عیار و کیفیت تصاویری را که همه روزه دست به دست می‌شوند بشدت با مخاطره مواجه سازند؛ شاید از همین رو هم باشد که به وجود آمدن عکاسی موبایلی تأثیرات مثبت و منفی بسیاری بر عکاسی حرفه‌ای داشته است. تأثیرات شگرف که بی‌شک هنوز هم جای بررسی و تحلیل‌های عمیق و موشکافانه دارد.

عکسبردار‌ها زیاد‌تر از عکاس‌ها شده‌اند
سیف‌الله صمدیان، عکاس پیشکسوت کشور بر این باور است که تلفن همراه مجهز به دوربین، آخرین خلاقیت انقلاب دیجیتال برای تسهیل زندگی مردم است و ممکن است اهدافی سیاسی، اجتماعی یا فرهنگی داشته باشد اما موضوع اینجاست که این انقلاب باعث افزایش تعداد عکسبردار‌ها شده است نه لزوماً عکاس ها.صمدیان می‌گوید: «انقلاب دیجیتال باعث یک نوع سهولت در عکاسی شده است، روزانه تعداد زیادی عکس بی‌توجه به قواعد عکاسی گرفته می‌شود و در بسیاری از آنها معیار‌های عکاسی پیشرفته وجود ندارد.به همین جهت است که با اینکه تعداد زیادی هستند که عکاسی انجام می‌دهند به مرور از تعداد عکاسان حرفه‌ای کاسته می‌شود.» صمدیان می‌گوید با توجه به اینکه بر اساس آمار‌ها در هر خانواده حداقل دو نفر گوشی دوربین دار دارند می‌توان گفت که میزان تولید روزانه عکس در سطح جهان رقمی میلیاردی است.
صمدیان در ادامه برای اینکه یک طرفه به قاضی نرفته باشد از مزیت‌های گوشی‌های دوربین دار هم می‌گوید: «از خودم شروع می‌کنم، به خاطر سبکی، سهولت حمل و همچنین کیفیت بالایی که این گوشی‌ها دارند می‌توانم با این دوربین در طول روز مشغول به عکاسی یا فیلمبرداری باشم، مطمئناً بسیاری از عکس‌های خلاقانه امروزی با تلفن همراه ثبت می‌شوند و این می‌تواند یک حسن خیلی بزرگ باشد.» اشاره صمدیان به کارکردِ درست بهره‌گیری از گوشی‌های هوشمند است که در صورت استفاده درست حتی می‌تواند مزایایش بیشتر از آسیب‌هایش باشد.

مرز عکاسان حرفه‌ای و گوشی به دستان عکسبردار
آرش خاموشی که جایزه «ورد پرس فتو» را در کارنامه عکاسی خود دارد تسهیل تصویر‌برداری را هم واجد آسیب و هم فرصت برای دنیای عکاسی می‌داند: «گوشی تلفن همراه همیشه همراه فرد است و این امکان را به او می‌دهد که در لحظه از اتفاقات مختلف عکس بگیرد، این موضوع باعث ایجاد شهروند خبرنگار شده است که یکی از اصلی‌ترین تأثیرات مثبت این جریان است.اما باید به این نکته توجه داشت که عکس‌های گرفته شده با دوربین گوشی خیلی سندیت ندارند؛یعنی هرکسی که تلفن همراه دوربین دار به دست دارد نمی‌تواند عکس‌های مستند منتشر کند.همچنین فیلم‌هایی که با دوربین تلفن همراه گرفته می‌شوند حرفه‌ای نیستند.»
خاموشی درباره دردسر‌هایی که افراد گوشی به دست برای عکاسان حرفه‌ای ایجاد می‌کنند هم می‌گوید: «وقتی برنامه‌های خبری را پوشش می‌دهیم این افراد مشکل زا هستند و برای عکاسان دردسرآفرینند. عکاس‌ها در محلی آماده عکاسی هستند که فردی با تلفن همراه و بدون توجه به آنها مشغول به عکسبردای می‌شود و در کار آنها خلل ایجاد می‌کند، عکاسی شغل آن فرد نیست، بواسطه تلفن همراه می‌آید و عکس‌هایی می‌گیرد که ممکن است مشکل ساز شوند چرا که برای این کار آموزش حرفه‌ای ندیده است و نمی‌تواند به موضوع نگاه حرفه‌ای داشته باشد، اما عکاس آموزش‌های لازم در این خصوص را دیده است.» اشاره آرش خاموشی به عکاسان حرفه‌ای است که می‌دانند کار درست انتشار کدام عکس و در چه بستری است اما علاقه‌مند به عکاسی که صرفاً بواسطه داشتن تلفن همراه دوربین دار عکس می‌اندازد نمی‌تواند تصمیم درست را بگیرد و همین عامل هم مشکل آفرین می‌شود.

موبایل جای دوربین را نمی‌گیرد
حمید فروتن، رئیس انجمن عکاسان مطبوعات نصب دوربین روی گوشی‌های تلفن همراه را نشانه‌ای از انزوای دوربین‌های کامپکت می‌داند و می‌گوید: «حمل کردن انبوهی از تجهیزات و استهلاک بالای آنها باعث شده که بسیاری از عکاسان حرفه‌ای نیز نسبت به تهیه و استفاده از گوشی‌های تلفن همراه که کار آنان را بسیار ساده و کم هزینه می‌کند، روی آورند.هرروز عکاسان حرفه‌ای بیشتری برای عکاسی با استفاده از گوشی موبایلشان وسوسه می‌شوند.» وی معتقد است گوشی‌های همراه، فوکوس و نوردهی و درجاتی از کنترل را در اختیار قرار می‌دهند اما به‌غیراز آن همه‌چیز ساده و ابتدایی است واین یعنی نمی‌شود با استفاده از آنها عکس‌های عالی  گرفت. در این میان ترکیب‌بندی، نورپردازی و درک کردن سوژه چیزهایی هستند که همیشه مهم باقی خواهند ماند و در تلفن همراه خبری از آنها نیست.فروتن بر این باور است که همه گیر شدن عکاسی فضای کاری سخت تری برای عکاسان حرفه‌ای به وجود آورده است.او می‌گوید: «عکاسان حرفه‌ای در این شرایط به روایت‌های تصویری از مستند‌های اجتماعی روی می‌آورند که قطعاً کاری بسیار دشوار است اما باعث ایجاد تفاوت میان عکاس حرفه‌ای و شهروند خبرنگار می‌شود.» طبق گفته‌های فروتن این رویکرد باعث پر رنگ‌تر شدن مرز بین عکاسی حرفه‌ای و عکاسی موبایلی می‌شود و هرکس در جایگاه خود فعالیت می‌کند.

موبایل و عکاسی آسان
حمید جانی‌پور، داور جشنواره عکس موبایلی هم سابقه بلند مدتی در عکاسی حرفه‌ای و هم عکاسی موبایلی دارد، معتقد است عکاسی نباید وابسته به ابزار باشد اما بواسطه وابستگی همیشگی بشر به ابزار و راحت طلبی ای که در آدم‌ها هست این اتفاق می‌افتد و در این میان تلفن همراه عکاسی را راحت‌تر کرده است و اینکه همیشه در دسترس است حسن بزرگ آن نسبت به دوربین است.وی با اشاره به سختی‌های کار عکاسان حرفه‌ای می‌گوید: «حساسیت مردم نسبت به تلفن همراه کمتر از دوربین است.شاید اگر در خیابان با تلفن همراه از مردم عکاسی شود ترسی در آنها شکل نگیرد و با این موضوع خوب برخورد کنند اما بواسطه زندگی امنیتی ای که همواره بر سر مردم سایه داشته است آنها باور و اعتقادشان نسبت به دوربین را از دست داده‌اند و نسبت به آن ترس دارند.استفاده از تلفن همراه برای عکاسی خیابانی به مراتب ساده‌تر از استفاده از دوربین عکاسی است.»
وی در ادامه اظهار داشت: «تلفن همراه‌های پیشرفته امروزی هیچ نیازی به اطلاعات عکاسی ندارند و عکاسی با آنها در ساده‌ترین حالت ممکن و بدون نیاز به هیچ تنظیماتی است، در این شرایط مسلماً عکس‌های گرفته شده با دوربین تلفن همراه نمی‌توانند عکس‌های حرفه‌ای باشند.» طبق گفته‌های جانی‌پور یکی از عوامل مهم در گرفتن عکس‌های حرفه‌ای داشتن اطلاعات مناسب در زمینه عکاسی است.
اگر نقاط مثبت ومنفی عکاسی موبایلی را در دو کفه ترازو قرار دهیم نمی‌شود به قطعیت گفت کدام کفه سنگین‌تر خواهد بود؛هر موج و جریانی آسیب‌ها و دستاورد‌هایی دارد، گاهی می‌شود از آسیب‌های وارد شده بر یک موضوع استفاده کرد و آنها را به سمت مثبتی سوق داد و گاهی هم نمی‌شود.عکاسی موبایلی به طور کلی اتفاق آسیب زایی در جریان عکاسی حرفه‌ای نیست و نمی‌توان آن را سد راه عکاسی حرفه‌ای دانست، این جریان حتی در موقعیت‌های مختلفی می‌تواند به‌عنوان بازوی کمکی عکاسی حرفه‌ای هم عمل کند و یاری رسان آن باشد به شرط آنکه عکاسان آماتور قواعد حداقلی عکاسی حرفه‌ای را بیاموزند و تلاش کنند تا به هر قیمت به انتشار تصاویر خود اقدام نکنند./ روزنامه ایرانبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconهشدار همراه‌اول به تخلفات فروش سیم‌کارت 19 Aug 2017, 11:44 am

اپراتور اول در اطلاعیه ای به مشترکین خود هشدار داد، سیم کارت همراه اول را فقط از درگاه های معتبر فروش، خریداری کنند.

اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: همانطور که همراه اول پیش از این نیز بارها اعلام کرده، اخیراً مشاهده شده، افرادی از طریق تلفن ثابت در تماس با مشترکین این اپراتور، خرید سیم کارت همراه اول را با یک شماره مشابه و قیمتی بالاتر از قیمت مصوب و با شرایط بسیار ویژه، پیشنهاد می دهند که اغلب از خریداران کلاهبرداری شده و پس از فروش، فروشنده پاسخگو نیست. این در حالی است که اپراتور اول فقط از طریق درگاه های رسمی فروش خود، اقدام به واگذاری و فروش سیم کارت می کند.
همراه اول در اطلاعیه خود تأکید کرده، فروشندگان مذکور رابطه ای با همراه اول نداشته و مشترکین نباید به اعتبار همراه اول، به آنها اعتماد کنند. همچنین همراه اول تصریح کرده است، مشترکین برای خرید سیم کارت می توانند از طریق فروشگاه های زنجیره ای همراه اول، دفاتر خدمات مشترکین و پرتال این اپراتور  بخش «ثبت نام گلچین» به نشانی sim.mci.ir، اقدام به خرید سیم کارت با قیمت مصوب کنند.
گفتنی است سامانه فروش تلفنی همراه اول، فقط شامل فروش مودم، دانگل، گوشی تلفن همراه و محصولات نوترینو است و سفارش، خرید و تحویل محصولات همراه اول، در درب منزل فقط با ارسال یک پیامک رایگان به سرشماره ۸۰۱۸ صورت می پذیرد؛ به این صورت که پس از ارسال پیامک به سرشماره مذکور، از شماره ۰۹۱۲۹۹۹۹۰۰۰ با مشترک تماس گرفته و خرید محصول انجام می شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meزمان ايجاد صفحه 5.089 ثانيه.