تازه ترين اخبار

مي خواهم پنجره ها در يك صفحه جديد باز شوند.

خبر خوان كانون

اگر مايل به مرور سريع اخبار سايتهاي مورد علاقه خود هستيد، آدرس فيد آنها را وارد كرده و دكمه اينتر را فشار دهيد يا بر روي يكي از سايتهاي منتخب زير كليك نماييد.

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

Favicon17 درصد فروش نفت کشور صرف استفاده از تلگرام می‌شود 25 Apr 2018, 8:24 pm

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و سواد رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه 60 درصد ترافیک اینترنت کشور مربوط به تلگرام است، گفت: 17 درصد فروش نفت کشور برای تلگرام هزینه می‌شود.

به گزارش فارس مرتضی موسویان ظهر امروز در نشست تخصصی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها که در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: سال 1954 شوروی اولین ماهواره را به مدار زمین فرستاد و این موضوع به‌جای ایجاد رقابت آمریکا با شوروی در زمان جنگ سرد، سبب توجه آمریکا به رشد هوافضا شد.

وی ادامه داد: سال 1969 در 2 دانشگاه آمریکا، یکی در شرق و دیگری در غرب آن، امکان صحبت کردن افراد با هم به‌وجود آمد و این مسئله طی چند سال بعد در آمریکا به 27 نقطه رسید، این موضوع شروع ایجاد جامعه شبکه‌ای بود.

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و سواد رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: برای اینترنت هیچ قرارداد بین‌المللی وجود ندارد، در اجلاس تونس همه کشورها خوشحال بودند که بتوانند مسئولیت آن را به سازمان ملل واگذار کنند، اما آن هم با شکست رو به‌رو شد و مسئولیت اینترنت تا امروز هم به دست «آیکان» امریکا است، همچنین، این کشور کل اینترنت را سازمان‌دهی می‌کند.

 

70 درصد اینترنت در اختیار آمریکا

وی متذکر شد: اینترنتی که به دست آمریکاست، 70 درصد آن در اختیار مردم کشور خودش و 30 درصد برای دیگر کشورها است.

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و سواد رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: اتفاقی که در روسیه افتاد و فیلتر شدن تلگرام، با موفقیت بالایی همراه نبود و عملا بسیاری از مسائل مبهم را برای ما روشن کرد.

موسویان اضافه کرد: کشورهای هند، تایلند، اندونزی برعلیه تلگرام شکایاتی تنظیم کردند و نخست وزیر انگلیس هم بیان کرده که تلگرام مأمن تروریست شده، فرانسه نیز نسبت به تلگرام موضع‌گیری کرده است.

وی با اشاره به اینکه سازنده تلگرام یک شخص روسی است که دوران ابتدایی خود را در استرالیا گذرانده و به چند زبان دنیا آشنایی دارد و ممتاز دانشگاه سن پترزبورگ در رشته زبان‌شناسی است، افزود: تلگرام رتبه سوم را با 10 میلیون کاربر در روسیه دارد و دادگاه روسیه رای به فیلتر شدن تلگرام داد، مسئله فیلترینگ هزینه بسیار بالایی برای آنها داشت.

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و سواد رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: 18 میلیون آدرس در اختیار تلگرام قرار دارد، روسیه برای 10 میلیون کاربر تلگرام مجبور شد، 18 میلیون کاربر خود را مسدود کند.

موسویان تاکید کرد: هیاتی از ایران برای بررسی عملکرد آنها به روسیه رفته‌اند، دانش ما برای مدیریت لایه‌های شبکه، بیشتر از روسیه است و 2 شرکتی که در ایران فعالیت دارند، در سطحی است که روسیه این توانایی را ندارد.

وی با اشاره به اینکه آنچه برای تلگرام مطرح است، بحث میدان جنگ سایبری است که 3 دانشگاه آمریکایی از اواخر سال 2014 روی آن کار می‌کنند، افزود: پروژه تلگرام از این جهت که برخلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی همه اطلاعات آن پنهان بوده، دارای اهمیت است.

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و سواد رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: گمنامی تلگرام برای همه کشورها دارای قانون بوده و امری است که اجازه نمی‌دهد با آن صحبت کنند.

 

پول تلگرام و خطری که برای اقتصاد کشور دارد

موسویان با اشاره به اینکه کشورهای هدف تلگرام ایران، برزیل، اکراین و روسیه بودند و ایران به لحاظ سرویس‌دهی بالای این پیام‌رسان در آن جزو اصلی‌ترین مکان‌های هدف بوده است، اضافه کرد: از جایی این جنگ جدی شد که تلگرام اعلام کرد قصد ترویج پول مجازی به نام «گرام» را دارد، بعضی از کشورها آن را به رسمیت شناختند، برخی قبول نکردند و عده‌ای هم برای خود رمز پول درست کردند.

وی یادآور شد: رمز پول با هزینه‌ای که برای محاسبات بسیار سنگین استفاده می‌شود، ساخته ‌می‌شود و 42 درصد آن را به 82 نفر فروختند که 51 درصد آن باقی مانده و شک و تردید از آن جایی بیشتر شد که اعلام کرد، این پول‌ها را برای ایران نساختم.

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و سواد رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه وقتی به جز پول معمول در کشور از رمز پول تلگرام استفاده شود، پول ملی را به چیز دیگری تبدیل می‌کند، اظهار داشت: تخمینی که زده می‌شود، این است که اگر این مراودات اقتصادی رونق بگیرد، ظرف مدت 6 ماه، اقتصاد ایران فلج می‌شود.

موسویان یادآور شد: با توجه به اینکه بین 40 تا 45 میلیون نفر از جمعیت ایران عضو تلگرام هستند، این امکان برای موفقیت تلگرام وجود دارد که پول خود را در ایران رایج کند و از آن جایی که با استفاده از پول مجازی تلگرام فردی از نقل و انتقالات پول مطلع نمی‌شود، این نیز ظرفیتی برای استفاده از آن است.

وی با اشاره به اینکه مردم می‌توانند به شبکه‌های پیام‌رسان دیگر کوچ کنند و آنها باز هستند، عنوان کرد: ما الان بحث پول تلگرام و خطری که برای کشور دارد را مدنظر داریم و همه باید توجه داشته باشند که اگر ناامنی صورت بگیرد، آنها را هم دچار مشکل می‌کند.

 

هزینه 17 درصد فروش نفت برای استفاده تلگرام

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و سواد رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تلگرام ظرفیت 40 میلیونی دارد و همه پیام‌رسان‌های داخلی در کنار هم این ظرفیت را دارند.

موسویان بیان کرد: با توجه به اینکه 60 درصد ترافیک اینترنت کشور مربوط به تلگرام است، 17 درصد فروش نفت را برای استفاده از تلگرام باید بپردازیم، این در حالی است که دانلود فیلم در آپارات و پیام‌رسان سروش رایگان بوده و اگر اینترنت قطع شود، اینترنت سرویس‌های داخلی ما قطع نمی‌شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconادامه فعالیت کانال تلگرامی وزارت ارتباطات با تغییر نام! 25 Apr 2018, 5:32 pm

با وجود بخشنامه ممنوعیت استفاده از پیام رسان های خارجی در دستگاه های دولتی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تغییر نام کانال تلگرامی خود همچنان به فعالیت رسانه ای در پیام رسان خارجی ادامه می دهد.

گسترش استفاده از پیام رسان‌های داخلی و جایگزینی آن برای پیام رسان‌های خارجی یکی از اهداف از پیش تعیین شده برای فضای مجازی کشور است و در این راستا تلاش‌های بسیاری برای حمایت از پیام رسان‌های بومی صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به ممنوعیت استفاده از پیام رسان‌های خارجی برای دستگاه‌های دولتی و مدارس اعلام کرد.
اما علی‌رغم بخشنامه مرکز مدیریت راهبردی افتا در خصوص عدم استفاده از ممنوعیت استفاده از پیام رسان‌های خارجی در دستگاه‌های دولتی، شواهد و رصد کانال تلگرامی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان می دهد، این وزارتخانه به عنوان یکی از متولیان امر، تنها با تغییر نام کانال تلگرامی خود همچنان به فعالیتش در این پیام رسان خارجی ادامه می‌دهد.


 این در شرایطی است که رضا جواهری، رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری در بخشنامه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، استفاده از پیام رسان‌های خارجی در تمامی نهاد‌ها و موسسات دولتی و عمومی غیر دولتی را ممنوع اعلام کرده است.
در متن این بخشنامه آمده است: به استناد بند ۷ مصوبه شورای عالی فضای مجازی با موضوع سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی، باید کلیه نهاد‌ها و موسسات دولتی و عمومی غیر دولتی هرگونه تبلیغات خود در محیط پیام رسان‌های اجتماعی را صرفا از طریق پیام رسان‌های اجتماعی داخلی که به صورت رسمی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام می‌شود انجام دهند.
 گفتنی است هرگونه استفاده از پیام رسان‌های اجتماعی خارجی برای مکاتبات اداری و ارائه خدمات اداری کماکان ممنوع است.
 خبرگزاری میزان آمادگی دارد هرگونه توضیح و اظهارنظر وزارت ارتباطات در مورد این موضوع را منعکس کند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFavicon12 میلیون نفر وارد پیام‌رسان‌های داخلی شدند 25 Apr 2018, 1:49 pm

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با بیان اینکه ۱۲ میلیون نفر وارد پیام‌رسانهای داخلی شدند، گفت: در پیام‌رسانهای داخلی اگر تعرض، هک و حمله ویروسی اتفاق بیفتد قابلیت شناسایی، پیگیری و تعقیب قانونی مطابق قوانین ومقررات جمهوری اسلامی وجود دارد.

ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه مردم کشورمان هم به یکدیگر و هم به دولت اعتماد دارند، اظهار کرد: بعضیها از خارج با تحریک مردم قصد ایجاد تشویش برای عدم اعتماد به حفظ حریم خصوصی افراد در پیام‌رسانهای داخلی در کشور را دارند؛ این در حالی است که بخش اعظم فعالیت مردم در فضای مجازی در حوزه‌های اقتصاد، ورزشی، فرهنگی وآموزشی و خدماتی همچون دولت الکترونیک بوده و ایران در حفظ حریم خصوصی شهروندان خود در این حوزه‌ها در دنیا سرآمد است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به فضاسازیهای بسیار منفی درباره حفظ حریم خصوصی افراد در پیام‌رسانهای داخلی تاکید کرد: با وجود فضاسازیهای منفی در این باره، شاهدیم در این مدت کوتاه، نزدیک به 12 میلیون نفر در پیام‌رسانهای داخلی هویت خود را ثبت کردند که البته شاید همه آنها فعال نباشند اما این روند با سرعت بسیار زیادی ادامه داشته و منحنی آن صعودی است؛ بنابراین مردم به اعتقاد من انتخاب خود را کرده و به پیام‌رسانهای داخلی که کالای ایرانی است، اعتماد دارند.

وی ابراز کرد: تمامی پیام‌رسانهای خارجی می‌توانند مورد حمله همه شهروندان خارجی و ایرانی قرار بگیرند؛ بنابراین پیام‌رسانهای خارجی در خطر تعرض دنیا هستند و در صورتیکه این اتفاق بیفتد هیچ نظامی وجود ندارد که بتوانیم حریم خصوصی شهروندانمان را حفظ کرده و هویت حمله‌کننده را تشخیص دهیم اما در پیام‌رسانهای داخلی اگر تعرض، هک و حمله ویروسی اتفاق بیفتد قابلیت شناسایی، پیگیری و تعقیب قانونی مطابق قوانین ومقررات جمهوری اسلامی وجود دارد.

او با تاکید بر اینکه به ملت ایران اطمینان می‌دهیم از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ظرفیت لازم فراهم شود اما به هر حال کار پیچیده و تاکتیکی در پیش است که باید به تدریج صورت گیرد، تصریح کرد: بحث خروج از انحصار تلگرام مدتهاست که در برنامه قرار داشته و از شروع سال وارد مرحله جدیدی شدیم که تاکنون اطلاع‌رسانی منظم درباره مضرات فعالیت در شبکه تلگرام به مردم شده و خوشبختانه برای شکستن این انحصار همه قوای کشور وفاق دارند.

مرکز ملی فضای مجازی افزود: دولت در بخشنامه‌ای تمام دستگاه‌های بخش دولتی و عمومی کشور را ظرف یک هفته موظف کرد تا از تلگرام به شبکه‌های پیام‌رسان داخلی کوچ کنند که با سرعت بسیار خوبی این کوچ شروع شد و در این مدت ما شاهد کاهش 10 درصدی پهنای باند مصرفی کشور در تلگرام بودیم که این موفقیت بسیار بزرگی است.

وی با اشاره به کاهش 27 درصدی بازدیدها و 17 درصدی تولید مطالب در این مدت در تلگرام گفت: این نشان‌دهنده اتحاد ملت ماست و ما با جدیت این طرح را پیگیری خواهیم کرد و در مرحله بعد تمامی کسب‌وکارهای فعال در تلگرام نسبت به کوچ اقدام خواهند کرد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور درباره حفظ حقوق فعالان کسب‌وکارها در فضای تلگرام، اعلام کرد: سال گذشته در شورای عالی فضای مجازی کشور مصوب کردیم تا کانالهایی که بالای 5 هزار عضو دارند باید در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت کد "شامد" ثبت‌نام کنند که این کد هویت و اصالت کانال است و بر همین اساس در پیامی که به تمامی کانالها ارسال شد، اعلام کردیم که پیام‌رسانها کد شامد این کانالها را حفظ کرده تا این کانالها برای ثبت خود به پیام‌رسان داخلی مراجعه کنند اما این برای مدت محدودی است و باید هر چه سریعتر کانالها برای حفظ دامنه‌شان در پیام‌رسانهای داخلی فعال شوند البته کانالها می‌توانند در پیام‌رسانهای خارجی که در کشور فعالیت دارند نیز حضور داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه پنج پیام‌رسان داخلی را پیش از این انتخاب کرده بودیم که با توجه به استقبال مردم از دو پیام‌رسان بله و ایتا، این پیام‌رسانها نیز به عنوان منتخب مردم مورد تایید قرار گرفتند، تصریح کرد: از تمامی پیام‌رسانهای منتخب حمایت خواهیم کرد و این حمایت شامل تامین فضا، نگهداری داده، پهنای باند، تعرفه، وام بانکی و هر آنچه از لحاظ سخت‌افزاری امکانپذیر است، خواهد بود.

او خاطر نشان کرد: همچنین از پیام‌رسانها به‌طور مثال خواستیم تا باتی را فراهم کنند که انتقال اطلاعات موجود در تلگرام به پیام‌رسانهای داخلی به سهولت انجام شود که براساس گزارشها اکثر پیام‌رسانهای داخلی این بات را ایجاد کرده و در اختیار کاربرانی که کانالهای پرظرفیت دارند قرار دادند.

فیروزآبادی گفت: اطمینان داشته باشید که پیام‌رسانهای داخلی پاسخگوی نیاز مردم خواهند بود و در صورتیکه مشکلاتی در این پیام‌رسانها به وجود آمد به مرکز ملی فضای مجازی اعلام کنند تا در جلسات کارشناسی با مسئولان این پیام‌رسانها نسبت به رفع آنها اقدام شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFavicon319 خبرنگار متقاضی اینترنت بدون فیلتر 25 Apr 2018, 1:44 pm

سلطانی‌‌فر در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه استقبال خبرنگاران از طرح ارائه اینترنت بدون فیلتر از سوی معاونت مطبوعاتی به چه اندازه بود، گفت: دو فهرست تقاضا به ما رسیده که مجموعا 319 خبرنگار تقاضای اینترنت بدون فیلتر را داشته‌اند.

به گزارش تسنیم معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با تأکید بر اینکه چنین اقدامی با مصوبه شورای عالی فضای مجازی که تاکنون اجرایی نشده بود، صورت می‌گیرد، خاطر‌نشان کرد: روال کار به این شکل است که ما مشخصاتی خبرنگاران متقاضی را که شامل شماره تلفن همراه آنان می‌شود به کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارائه می‌کنیم و با هماهنگیهای این کمیته با وزارت ارتباطات، خدمات اینترنت بدون فیلتر روی تلفن همراه آنان فعال می‌شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconحمایت 176 نماینده از شکستن انحصار تلگرام 25 Apr 2018, 1:40 pm

176 نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای از اقدام دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات در شکستن انحصار پیام رسان تلگرام و تقویت و تشویق پیام رسان های داخلی حمایت کردند.

به گزارش ایرنا، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه درجلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس شورای اسلامی بیانیه 176 نفر از نمایندگان را در حمایت از اقدام دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات در شکستن انحصار پیام رسان تلگرام قرائت کرد.
دراین بیانیه آمده است: ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضا کنندگان این بیانیه حمایت قاطع خود را از اقدامات دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شکستن انحصار پیام رسان تلگرام در کشور جمهوری اسلامی ایران وبرخورد قاطع با این پیام رسان به دلیل عدم رعایت مقررات کشور در فراهم آوردن زمینه لازم برای ایجاد چالش های گوناگون امنیت ملی و برنامه ریزی برای وارد آوردن ضربات اقتصادی به کشور اعلام می کنیم.
در بخش دیگر این بیانیه آمده است: ما نمایندگان از تلاش های به عمل آمده برای تشویق و تصویب پیام رسان های بومی در قالب مساعدت های مالی و کمک های تجهیزاتی و اقدامات رسانه ای مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تقدیر می کنیم.
در ادامه این بیانیه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی یادآور شده اند: موج ایجاد شده در سطح بین المللی برای محدود سازی تلگرام و برخورد قاطع کشورها با این پیام رسان بدون توجه به مصالح کشورها صرفا در جهت تامین منافع و مصالح خود و حامیان استکباری اش گام بر می دارد نشانه درستی تصمیم نظام جمهوری اسلامی در این خصوص می دانیم.
هفته گذشته با انتقال کانال تلگرامی پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای به پیام رسان های داخلی، سایر مراکز و دستگاهها نیز بتدریج به پیام رسان های داخلی هجرت کردند.
معاون اول رییس جمهور هم روز 29 فروردین دربخشنامه ای به همه دستگاه های دولتی ابلاغ کرد که به پیام رسان های داخلی منتقل شوند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconحجم واردات تلفن همراه در فروردین سال 97 25 Apr 2018, 1:38 pm

بر اساس آمار گمرک ایران، طی فروردین ماه سال‌جاری تعداد ۲۴۹ هزار و ۱۵۴ دستگاه گوشی تلفن همراه به کشور وارد شد.

به گزارش گمرک ایران؛ در نخستین ماه سال‌جاری تعداد ۲۴۹ هزار و ۱۵۴ دستگاه گوشی تلفن همراه به  ارزش ۴۵ میلیون و ۴۱۴ هزار دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد ۹۶ درصد و از حیث ارزش ۲۲۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

️گفتنی است در فروردین ماه سال ۹۶ تعداد ۱۲۷ هزار و ۱۸ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۱۳ میلیون و ۷۹۰ هزار دلار به کشور وارد شده بود؛️ این در حالی است که طی فروردین ماه سال‌جاری تعداد یک هزار و ۳۴ دستگاه خودرو به ارزش ۲۳ میلیون و ۶۵۱ هزار دلار به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد ۷۳ درصدی و از حیث ارزش ۷۷ درصد کاهش داشته است.

️گمرک ایران به واردکنندگان گوشی تلفن همراه مسافری و تجاری هشدار داد تا در ثبت کد شناسه بین المللی (IMEI) گوشی ها در سامانه گمرک دقت کنند چرا که در صورت هر گونه مغایرت و اشتباه در ثبت این کد با مشخصات گوشی تلفن همراه امکان فعال سازی و رجیستری وجود نخواهد داشت .

️بنابراین گزارش ؛ گمرک ایران بزرگترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور را به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در اختیار دارد . تمامی کالاهای خروجی از گمرکات سراسر کشور کد رهگیری دارند و اطلاعات کالاهای ورودی و خروجی از گمرکات کاملا شفاف و روشن است .

با استفاده از کد رهگیری می توان اطلاعات مربوط به شخص، کارت بازرگانی، کالای ورودی و خروجی و ارزش آن را بررسی کرد و حتی شماره کامیون، هویت راننده آن و اینکه کالا به چه انباری برده شده در سیستم ثبت شده و قابل‌کنترل است. مثلا گمرک بانک اطلاعاتی‌را ایجاد کرده که نشان می دهد در چه شهری، چقدر کالا از  کدام گمرک، در کدام ‌انبار تخلیه شده است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconانتشار آنلاین معاملات شهرداری در آستانه تصویب 25 Apr 2018, 1:36 pm

یک فوریت طرح الزام شهرداری به انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران به انجام الکترونیکی و اعلان عمومی اطلاعات معاملات شهرداری تهران دستور دیگر جلسه امروز شورای شهر تهران بود که با رای اعضا به تصویب رسید.

بهاره آروین عضو شورای شهر تهران در مقام طراح گفت: در طول سالیان گذشته انواع معاملات در شهرداری به صورت پراکنده انجام می شد و مذاکرات آن نیز تجمیع نشده است.

وی با اشاره به تصویب قانون مشابه در دولت تاکید کرد: هر روز که بگذرد قراردادها به صورت غیر شفاف انجام می شود که ضرورت شفاف سازی هرچه سریعتر آنها احساس می شود.

آروین گفت: این طرح پیش بینی کرده است که از سال ۹۸ تنها بودجه برای معاملاتی در نظر گرفته شود که در سامانه ثبت شده اند.

مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در مخالفت با این طرح گفت: قانونی مشابه پیش از این مورد تصویب قرار گرفته و تصویب این طرح احتمال اختلال در مصوبه پیشین را ایجاد می کند.

سید حسن رسولی عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران به عنوان موافق طرح گفت: یکی از تعهدات ما به مردم و به ویژه فعالان اقتصادی ایجاد شفافیت هرچه بیشتر در  شهرداری و ایجاد عدالت در دسترسی به اطلاعات و مبارزه با انحصار است.

آروین در پاسخ به مخالفت مرتضی الویری تاکید کرد: سامانه راه اندازی شده مختص به املاک است ولی آنچه در این طرح مورد بررسی است موضوع مناقصات است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconاعزام تیمی از دولت به روسیه برای ارزیابی تلگرام 25 Apr 2018, 1:33 pm

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: گروهی از کارشناسان ارشد بخش مخابرات در معیت یک عضو کابینه برای ارزیابی بیشتر فنی و مذاکره درخصوص تلگرام به روسیه سفر کرده اند.

علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در مجلس در توئیتی نوشت: گروهی از کارشناسان ارشد بخش مخابرات در معیت یک عضو کابینه برای ارزیابی بیشتر فنی و مذاکره درخصوص تلگرام به روسیه سفر کرده اند.

پیچیدگی فنی و نرم افزاری تلگرام برخی تصمیمات را با تاخیر روبرو کرده است.

 

نحوه فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در انتظار نظر مراجع تصمیم گیر کشور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: درباره نحوه فعالیت پیام رسان های خارجی در کشور باید منتظر تصمیم مراجع تصمیم گیر در این زمینه باشیم.

به گزارش فارس، محمد جواد آذری جهرمی همچنین درباره بررسی موضوع صوت و تصویر فراگیر صدا و سیما در مجلس گفت: موضوع مهم در این حوزه تعریف صوت و تصویر فراگیر است که مرجع تعیین این تعریف شورای عالی فضای مجازی است. پیشنهاد ما این است که این تعریف در شورای عالی فضای مجازی تصویب شود و بعد نظام قانون گذاری بر اساس این تعریف تدوین شود. هر گونه قانون گذاری قبل از تبیین این عبارت باعث مشکلاتی در مدل اقتصادی و مدل توسعه ای لایه خدمات و محتوا در شبکه ملی اطلاعات می شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconآیت‌الله مکارم: شاید نیازی به فیلتر نباشد 25 Apr 2018, 1:31 pm

یک مرجع تقلید در دیدار جمعی از مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر تسهیلات و امکانات لازم برای شبکه های بومی فراهم شود شاید نیازی به فیلتر نباشد.
فناوران- آیت الله مکارم شیرازی افزود: ما قبلا بارها گفتیم اما خیلی ها گوش نمی دادند، گفته بودیم که این موضوع روزی به مساله تبدیل خواهد شد که عواملی سبب جدی تر گرفتن این فضا شد، خطرات و ضررها سبب شد حتی کسانی که توجه نداشتند عزم خود را جزم کنند و بدانند که با پیام رسان های خارجی نمی توان کار کرد چرا که خطر آفرین هستند.
وی با ابراز خرسندی از جدی گرفتن همه مسوولان برای تقویت پیام رسان های داخلی و جایگزینی آن با مدل های خارجی گفت: این موضوع تبدیل به خواسته عمومی شده و مردم می خواهند که فضای مجازی سالم و پربار در اختیار داشته باشند.
این مرجع تقلید ادامه داد: مردم خواستار فضای سالم هستند نه فضایی که دارای بدآموزی، اهانت به مقدسات و برای جاسوسی و ایجاد تفرقه باشد، مردم باور کردند که باید از فضای مجازی خارجی عبور کرد، البته برای هر نفی باید اثبات و جایگزینی وجود داشته باشد والا تأثیری ندارد.
مکارم شیرازی: باید دسترسی به پیام رسان ها آسان باشد و به مردم ثابت شود که حریم خصوصی آن ها اهمیت دارد.
وی تاکید کرد: اگر تسهیلات و امکانات لازم برای شبکه های بومی فراهم شود شاید نیازی به فیلتر هم نباشد، دسترسی آسان و ارزان باید مورد تاکید مسوولان باشد، اگر شبکه های اجتماعی داخلی زیاد و نیروها پخش شوند شاید نتیجه لازم را در پی نداشته باشد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconجزییات آموزش‌ الکترونیکی طرح «مدرسه آماده» 25 Apr 2018, 1:28 pm

رئیس اداره آموزش‌های کوتاه‌ مدت وزارت آموزش و پرورش گفت: ثبت‌نام دوره‌ آموزش الکترونیکی «مدرسه آماده» ویژه مدیران و معاونان آموزشی مدارس شهر و شهرستان‌های استان تهران آغاز شد.

احمد دانشفر رئیس اداره آموزش‌های کوتاه‌ مدت وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس در خصوص آموزش‌های الکترونیکی طرح «مدرسه آماده»، اظهار داشت: هدف اصلی ما در این دوره، آمادگی در شرایط بحرانی است یعنی اگر در شرایط بحرانی قرار گرفتیم، چه اقدامی انجام دهیم و درحقیقت تکنیک‌ها و روش‌ها را یاد بگیریم.

وی با بیان اینکه حدود  یک میلیون فرهنگی و 13.5 میلیون دانش‌آموز داریم، افزود: خدای ناکرده، اگر در شرایط بحرانی قرار بگیریم قاعدتاً این طیف می‌توانند کمک مؤثری در جامعه باشند؛ به همین دلیل به سراغ تکنیک‌ها و روش‌هایی که می‌توان آمادگی در شرایط بحران را به معلمان، دانش‌آموزان و اولیا یاد داد، رفتیم.

دانشفر با تأکید بر اینکه شناخت مخاطرات در شرایط بحران از اولویت برخوردار است، ادامه داد: در چنین شرایطی، از همه مهم‌تر نوع تصمیم‌گیری است که افراد چگونه می‌توانند، تصمیم‌گیری کنند و بهترین اقدام  معلمان، دانش‌آموزان و اولیا چیست؛ همچنین می‌خواهیم اصول ایمنی را در مدرسه توضیح بدهیم و در کنار آن، کمک‌های اولیه را در شرایط بحران بیاموزیم تا در شرایط بحران، بتوانند از آن استفاده کنند.

رئیس اداره آموزش‌های کوتاه مدت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در شرایط بحران 4 مرحله آموزش داده می‌شود که شامل پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازتوانی است، افزود: این طرح یک دوره 16 ساعته الکترونیکی است که ابتدای امر می‌خواهیم برای مدیران و معاونین آموزشی مدارس برگزار کنیم و در مرحله بعد برای تمام معلمان و کارکنان آموزش و پرورش مدارس یا واحدهای آموزشی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح در سال گذشته به صورت حضوری اجرا شد، ادامه داد: برآوردی که از این طرح داشتیم، نشان داد که هم هزینه بسیار زیادی داشت و هم اینکه باعث می‌شد کیفیت لازم در آموزش‌ها به طور صد درصد پیاده نشود؛ به همین دلیل به فکر افتادیم که این طرح را به یک دوره الکترونیکی تبدیل کنیم.

دانشفر به تعداد افرادی که در گذشته تحت پوشش این طرح قرار گرفته بودند، اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته 18 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند که شامل مدیران، معاونان مدارس و معلمان بودند اما در آموزش الکترونیکی ابتدا مدیران و معاونان مدرسه تحت آموزش قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام مدیران و معاونان آموزشی مدارس آغاز شده است، گفت: علاقه‌مندان برای ثبت‌نام به سمانه جامع مدیریت یادگیری و آموزش فرهنگیان به آدرس ltms.medu.ir مراجعه کنند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconراه‌اندازی نوبت‌دهی آنلاین معاینه فنی 25 Apr 2018, 1:27 pm

به گفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو نوبت‌دهی آنلاین معاینه فنی از دی ماه سال گذشته راه اندازی شد ولی مردم خیلی از آن استقبال نکردند.

سید نواب حسینی ‌منش در گفت‌وگو با فارس،‌با بیان اینکه نوبت‌دهی آنلاین را راه‌اندازی کرده‌ایم، گفت:‌مردم خیلی از این موضوع استقبال نکردند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو در خصوص چگونگی استفاده از نوبت‌دهی آنلاین گفت:‌شهروندان می‌توانند با مراجعه به سایت معاینه فنی  وقت معاینه فنی گرفته و حتی مکان خود را انتخاب و در زمان و مکان مشخص شده بدون اینکه در صف قرار گیرند معاینه فنی خودرو را انجام دهند.

وی در خصوص دریافت معاینه فنی برتر گفت: برای دریافت آرم طرح ترافیک معاینه فنی ویژه الزام نیست اما اگر افراد این معاینه فنی را دریافت کنند می‌توانند 20 درصد تخفیف در طرح ترافیک بگیرند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتلگرام خانه امن تروریست‌ها است 25 Apr 2018, 1:24 pm

علاقه گروه های تروریستی و تبهکاری به تلگرام از ویژگی های فنی آن ناشی می شود. وقتی پای تلگرام در حملات تروریستی سن پترزبورگ، حرم امام و مجلس در تهران دیده می شود باید برای حفظ امنیت کشور در برابر تهدیدات تلگرام تدبیری اندیشید.

به گزارش فارس، تاکنون سخنان زیادی پیرامون امنیت تلگرام و برقراری تماس های رمزنگاری شده و ایمن در این پیام رسان مطرح شده شده است. اما این ویژگی ها چاقوی دولبه‌ای هستند که اتفاقا تلگرام را به خانه امن تبهکاران و تروریستها تبدیل کرده است.

 

*6 ویژگی فنی که تلگرام را خانه امن تبهکاران و تروریستها کرده است

در سال 4101 یک مقاله پژوهشی با نام «بررسی پلتفرم برگزیده داعش، تلگرام» با عنوان (s’ISIS Navigating Telegram: Platform Preferred) در زمینه جذابیت تلگرام برای گروه تروریستی داعش در مجله «تروریسم و خشونت سیاسی» یا (Violence Political and Terrorism) منتشر شده است. مجله مذکور دارای معتبرترین نمایه های بین المللی از جمله ISI  است و توسط ناشر تیلور و فرانسیس (Francis & Taylor) که یکی از قدیمی ترین ناشران تجاری در جهان و یکی از رهبران ناشران آکادمیک است منتشر می شود. مقاله تا این تاریخ بیش از 1400 بار دیده شده است. مقاله توسط محققان دانشگاه ایالتی جورجیا State Georgia University ضمن پژوهشی با حمایت مالی و تحت نظارت وزارت دفاع آمریکا نوشته شده است. نظریه طرح شده در مقاله آن است که تلگرام امنیت و حریم خصوصی را به گونه ای فراهم ساخته که گروه های تروریستی به آن مهاجرت کرده اند.

تلگرام علاوه بر کانال ها، امکان گفتگوی اختصاصی را نیز فراهم میآورد. امنیت و رمزنگاری پیشرفته ویژگی اختصاصی تلگرام است که خصوصاً در چت مخفی یا chat secret خود را نشان می دهد.

 

​* چت مخفی یا secret chat 

تلگرام به خودی خود یک نرم افزار ایمن در زمینه پیام رسانی محسوب می شود و به سادگی نمی توان بدون دسترسی مستقیم به گوشی ها، اقدام به هک مستقیم آن کرد. با این وجود، تلگرام برای اطمینان از امن بودن ارتباطات کاربران خود، قابلیتی را در خود به نام چت مخفی گنجانده است که با استفاده از آن می توان امینت داده های خود را چند برابر معمول کرد. جذابیت تلگرام برای گروه های تروریستی و تبهکاری به ویژگیهای فنی آن بازمی گردد.

یکی از ویژگی ها و امکانات تلگرام مربوط به امکان انجام چت مخفی یا گفتگوی مخفی تلگرام می شود. سکرت چت با چت معمولی تلگرام تفاوت بسیاری دارد و بستری فوق امن در راستای رد و بدل اطالعات فراهم میکند. در ادامه به توصیف ماهیت گفتگوی مخفی تلگرام و تفاوتهای آن با یک گفتگوی معمولی می پردازیم. گفتگوی مخفی تلگرام، پنجره چتی را ایجاد میکند که از امنیت بسیار بالاتری نسبت به چتهای معمولی تلگرام برخوردار است. بنابراین از چت مخفی در مواقعی استفاده میشود که نیاز به انجام یک گفتگوی مخفی و فوق امن وجود داشته باشد. در ادامه برخی از ویژگیهای اصلی گفتگوهای مخفی تلگرام را که این سبک از گفتگو را از گفتگوهای معمولی تلگرام متمایز میکند، براساس اطلاعاتی که در وبگاه تلگرام عرضه شده شرح می دهیم.

 

*رمزگذاری سرتاسری (End to End Encryption)

رمزگذاری سرتاسری به آن معناست که تمام پیام های ارسالی کاربر با کدهای خاصی رد و بدل می شوند که فقط دستگاه گیرنده و فرستنده قادر به استفاده و شناسایی آنها هستند. به این صورت هیچ شخص یا ابزار دیگری نمی تواند به پیام های رد و بدل شده مابین دو دستگاه تحت رمزگذاری سرتاسری دسترسی پیدا کند. تلگرام مدعی است حتی سرورهای خود تلگرام هم ماهیت پیام های رد و بدل شده را درک نخواهند کرد و امکان مشاهده پیام کاربران از این طریق هم وجود ندارد. بنابراین رمزگذاری سرتاسری منجر می شود تا پیام های کاربر به امن ترین شکل ممکن رد و بدل شوند و به هیچ وجه قابل شنود نباشند.

 

*قابلیت متلاشی کردن خودکار گفتگو (Destruct-Self)

این قابلیت در سکرت چت سبب می شود تا کاربر بتواند برای پیام های ارسالی خود و گفتگوی مخفی تلگرام حالت از بین رونده اتوماتیکی را ایجاد کند. برای مثال کاربر می تواند تنظیمات گفتگوی مخفی تلگرام را به گونه ای بهینه سازی کنید که پس از گذشت 1 دقیقه به طور خودکار از بین برود. تنظیمات اعمالی برای حالت Destruct-Self به طور همزمان در دستگاه مقصد و مبدا اعمال می شوند.

 

*عدم همگام سازی با سایر دستگاه های در تعامل با اکانت

یکی دیگر از ویژگی های جالب سکرت چت یا گفتگوی مخفی تلگرام مربوط به عدم همگام سازی آن با سایر دستگاه های در تعامل با اکانت کاربر می شود. این موضوع به آن معناست که اگر کاربر یک سکرت چت را از طریق در گوشی ایجاد کند این سکرت چت در دسکتاپ تلگرامی که همان اکانت کاربر در آن فعال است نمایش داده نمی شود. بنابراین سکرت چت یا گفتگوی مخفی تلگرام مخصوص دستگاهی است که کاربر در آن لحظه از آن استفاده می کند.

 

*عدم امکان فورواردکردن پیام ها در سکرت چت 

ویژگی بعدی سکرت چت یا گفتگوی مخفی تلگرام مربوط به جلوگیری از فوروارد کردن پیام ها می شود. هیچ یک از دو طر مکالمه در سکرت چت تلگرام قادر نخواهند بود تا پیام دریافتی طرف مقابل را فوروارد کنند. این موضوع هم از دیگر مزیت ها و ویژگی های امنیتی سکرت چت تلگرام محسوب می شود. این ویژگی یکی از اصل ترین ویژگی هایی است که سکرت چت را از چت های معمولی تلگرام متمایز میکند. رمزگذاری فایل های مدیا در سکرت چت امکان رد و بدل عکس، ویدیو و ویس وجود دارد، اما تلگرام اشاره میکند که اطلاعاتی که به منظور آپلود و ارسال این فایل ها از طری گفتگوی مخفی تلگرام دریافت میشوند به شکل سرتاسری رمزگذاری خواهند شد. بنابراین هیچ فرد یا دستگاه واسطی قادر به شناسایی ماهیت این فایل های مدیا نخواهد بود.

 

*مشخص شدن ضبط اسکرین شات

گر هر یک از طرفین گفتگو در سکرت چت یا گفتگوی مخفی تلگرام از صفحه چت اسکرین شات بگیرند، طرف مقابل از این موضوع مطلع میشود. چرا که تلگرام ضبط اسکرین شات توسط هر یک طرفین را با نمایش عبارت Took a Screen Shot مشخص می کند. به طور خاصه باید متذکر شد که سکرت چت تلگرام قابلیتی است که توسط آن کاربران می توانند پیام هایی را بصورت رمزنگاری برای دیگران ارسال کنند. در این روش پیام ها به صورت End to End (رمزنگاری سرتاسری) رمزنگاری می شوند و تنها فرد فرستنده و گیرنده قادر به خواندن و بازگشایی آن می باشند. نکته قابل توجه در سکرت چت تلگرام این است که به ادعای تلگرام، این پیام ها حتی در سرورهای تلگرام نیز ذخیره نمی شوند و فقط در دستگاه مبدا و مقصد قابل بازیابی هستند. در این روش پیام ارسالی ابتدا در طرف فرستنده با یک کلید از پیش تعیین شده، رمز شده و سپس ارسال می گردد. طرف گیرنده نیز با همان کلید اقدام به بازگشایی پیام نموده و می تواند محتوای آن را مشاهده کند.

 

*مثالی واضح از تفاوت تلگرام و واتس‌اپ در اقدام تروریستی پل وست مینستر انگلستان 

برای واضح شدن کاربرد چنین امکانی برای اقدامات تروریستی، یک مثال ارایه می شود. در ماه مارس 2017 راننده ای به نام خالد مسعود خودرو خود را به پیاده رو پل وست مینستر در انگلستان هدایت کرد و موجب کشته و زخمی شدن تعدادی از عابران شد. با اقدام پلیس، او در همان صحنه کشته شد. سپس پلیس به دنبال این بود که تشخیص دهد آیا این اقدام خالد مسعود اقدامی انفرادی بوده یا اینکه با تشویق، حمایت یا هدایت گروه های تروریستی انجام شده است. در این راستا پلیس از اپلیکیشن WhatsApp خواست تا سابقه ارتباطات خالد مسعود را در ساعات منتهی به عملیات خرابکارانه او در اختیار پلیس قرار دهد. حال فرض کنید خالد مسعود از اپلیکیشن تلگرام و خصوصاً گفتگوی مخفی آن استفاده می کرد. در این صورت تلگرام هرگونه سرنخی را کاملا کور می کند و امکان تحقیقات پلیسی را برای شناسایی عوامل و پیشگیری از وقایع مشابه از میان می برد.

البته بستر مهیای تلگرام تنها محدود به اقدامات تروریستی نیست. بلکه تلگرام محیط مناسبی را برای عموم اقدامات مجرمانه و تبهکارانه فراهم آورده است که در گزارش های بعدی به تفصیل به این موضوع پرداخته خواهد شد.

تبهکاران جز در بستر امنی مانند تلگرام نمیتوانند اینچنین آزادانه و به دور از چشم نیروهای امنیتی و انتظامی کشور به تبادل اسلحه و مشروبات الکلی و مواد مخدر بپردازند.

 

* تلگرام خانه امن تبهکاران و تروریستها، ضرورت چاره‌اندیشی در برابر تهدیدات تلگرام برای حفظ امنیت کشور 

تلگرام در حال حاضر بسیار فراتر از جایگاه یک پیام رسان عمل میکند. مواردی در سطح جهان و از جمله در ایران، تلگرام بستر مناسبی را برای بره مزدن امنیت عمومی، آشوب و اغتشاش فراهم کرده است. این امر تنها به کشور ما محدود نمانده و دامان غرب را نیز گرفته است؛ تا بدانجا که حتی نخست وزیر انگلستان تلگرام را «خانه امن تبهکاران و تروریستها» دانسته و در این باره ابراز نگرانی کرده است.

جذابیت تلگرام برای گروههای تروریستی به ویژگیهای فنی آن برمی گردد. تلگرام امکان رمزگذاری سرتاسری را برای کاربران خود فراهم میکند، بدین معنا که تمام پیام های ارسالی با کدهای خاصی رد و بدل میشوند که فقط دستگاه گیرنده و فرستنده قادر به استفاده و شناسایی آنها هستند. به این صورت هیچ شخص یا ابزار دیگری نمیتواند به پیام های رد و بدل شده مابین دو دستگاه تحت رمزگذاری سرتاسری دسترسی پیدا کند. تلگرام مدعی است حتی سرورهای خود تلگرام هم ماهیت پیامهای رد و بدل شده را درک نخواند کرد و امکان مشاهده پیام کاربران از این طری هم وجود ندارد.

امنیت تلگرام در بادی امر جالب توجه به نظر میرسد، اما وقتی ارتباطات تلگرامی حتی برای نهادهای امنیتی قانونی نیز در دسترس یا قابل شنود نباشد آنگاه تلگرام به محیط امن تروریستها و تبهکاران تبدیل میشود. هم اکنون این اتفاق رخ داده و پای تلگرام از حمالت تروریستی در سن پترزبورگ روسیه تا حمله به حرم امام و مجلس شورای اسلامی در تهران در میان است. حفظ امنیت کشور اقتضا میکند که در برابر تهدیدات تلگرام برای امنیت ملی تدبیر مناسبی اندیشیده شود.

منابع:

بنابر گزارش رده بندی ISI ،جایگاه مجله از این قرار است:

© 2016 Thomson Reuters, 2016 Journal Citation Reports ® ranks Terrorism and Political Violence 22nd out of 86 in the International Relations category and 52nd out of 165 in the Political Science category, with an Impact Factor of 1.643.

ملاحظه می شود ضریب تأثیر مجله برابر 1.643 است که در مجلات علوم سیاسی رقم قابل توجهی است.

آدرس دسترسی به مقاله:  21https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09546553.2017.1339695به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconقمار علنی شد 25 Apr 2018, 9:59 am

هلیا ظهیری - می‌گوید دروغی در کار نیست و واقعا پول به حسابت می‌ریزند و با هیجان از دوستانش نقل می‌کند که پول خوبی برنده شده‌اند، می‌گوید این سایت‌ها فیلتر نیستند و اتفاقا درگاه بانکی هم دارند،

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconانتقاد نماینده تبریز از عدم انجام تعهدات ایرانسل در قبال تراکتورسازی 24 Apr 2018, 6:36 pm

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم حمایت‌های وعده داده شده و فشارهای بیرونی باعث شد که سپاه اعلام آمادگی کند که باشگاه را واگذار کند اما معتقدم نباید به این سادگی‌ها سپاه را از دست داد چراکه قطعا با رفتن سپاه، باشگاه با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهد شد.

به گزارش خانه ملت سعیدی برای نمونه به یکی از تعهدات عمل نشده از طرف یکی از اسپانسرهای باشگاه اشاره و اضافه کرد: اسپانسر ایرانسل در قبال سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی تعهداتی داشت که با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مسئولان، اسپانسر فقط به تعهداتش در قبال استقلال و پرسپولیس عمل کرد و حمایت مسئولان از تراکتورسازی نسبت به استقلال و پرسپولیس کمتر بود.

 

دو اپراتور ادعای ایرانسل را رد کردند

همچنین روز قبل و در حالی که ایرانسل در خبری اعلام کرده بود نخستین اپراتوری است که «گواهینامه مدیریت امنیت اطلاعات» دریافت کرده است، شرکت ارتباطات سیار ایران و رایتل با انتشار عکس گواهی هایشان، ادعای ایرانسل را رد کردند.

شرکت ایرانسل کمی بعد ادعای خود را در سایت اطلاع‌رسانی این شرکت اصلاح کرد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconافزایش حملات فیشینگ به درگاه‌های بانکی کشور 24 Apr 2018, 2:54 pm

مرکز ماهر از رشد حملات فیشینگ درگاه‌های پرداخت بانکی طی دو ماه گذشته، با انتشار‫ برنامکهای اندرویدی مخرب یا جعلی خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این مرکز اعلام کرد بر اساس رصد صورت گرفته حملات ‫فیشینگ درگاه‌های پرداخت بانکی در کشور در دو ماه گذشته رشد شدیدی داشته است. این حملات عموما با محوریت انتشار برنامکهای اندرویدی مخرب یا جعلی صورت گرفته است.

بر این اساس مرکز ماهر توصیه هایی را جهت کاهش احتمال قربانی شدن در این حملات پیشنهاد کرده است:

پرهیز از نصب هرگونه برنامک اندرویدی از منابعی غیر از توزیع‌کنندگان شناخته شده و معتبر به ویژه پرهیز از نصب برنامک های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها و همچنین حساسیت بیشترنسبت به هرگونه پرداخت درون اپلیکیشن‌های موبایلی حتی در صورت دریافت آن از طریق توزیع‌کنندگان معتبر (لازم به توجه است که هرگونه پرداخت درون برنامه‌ باید با انتقال کاربر به آدرس معتبر درگاه پرداخت از طریق صفحه مرورگر صورت پذیرد) از جمله پیشنهادهای مطرح شده است.

توجه داشته باشید که برنامک‌های متعددی حتی از طریق توزیع کنندگان شناخته شده منتشر شده اند که با فریب کاربر و با استفاده از درگاه‌های پرداخت معتبر از کاربر وجه دریافت کرده ولی در عمل هیچ خدمتی ارائه نمی‌کنند.

درگاه‌های پرداخت صرفا در آدرس‌های معرفی شده از سوی شرکت شاپرک در این آدرس و بصورت زیردامنه‌هایی از shaparak.ir‌  (بدون هرگونه تغییر در حروف) معتبر هستند. هر گونه آدرسی غیر از این نامعتبر بوده و لازم است ضمن خودداری از وارد کردن اطلاعات در آن، نسبت به گزارش آن به مرکز ماهر(cert@certcc.ir) یا پلیس فتا جهت پیگیری و مقابله اقدام گردد.

توجه داشته باشید صرف مشاهده مجوز HTTPS معتبر در وبسایت به معنی اعتبار آن نیست. حتما به آدرس دامنه‌ی وبسایت دقت کنید.

در جدول پیوست فهرستی از موارد فیشینگ رصد شده و مسدود شده توسط مرکز ماهر در فروردین ماه ارایه شده است. خوشبختانه هویت عاملین برخی از این حملات شناسایی شده و اقدامات جهت برخورد قانونی با آنها در جریان استبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconرگولاتوری متولی صدور مجوز دفاتر پیشخوان شد 24 Apr 2018, 2:51 pm

براساس تصویب هیئت وزیران، رگولاتوری موظف شد نسبت به صدور مجوز راه‌اندازی، تأسیس، نظارت بر دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی و برون‌سپاری خدمات ابلاغی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور اقدام کند.
طبق این مصوبه رگولاتوری مرجع صدور مجوز دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی شد.
هیئت وزیران در جلسه 28 فروردین ماه امسال تصویب کرد که تمامی دستگاه‌های اجرایی خدمات‌دهنده باید ظرف دو سال از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه، به منظور کاهش تصدی‌های دولت، سهولت دسترسی و ارتقای سطح کیفیت ارائه خدمات به شهروندان و کاهش مراجعات مردم به دستگاه‌های اجرایی از طریق تجمیع خدمات قابل واگذاری در دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی با هدف کاهش هزینه تمام شده خدمات و جلوگیری از ترددهای غیرضروری در سطح شهرها و روستاها، تمامی خدمات قابل واگذاری تعیین شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور را از طریق دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی ارائه کنند.
همچنین رگولاتوری موظف شد تا نسبت به صدور مجوز راه‌اندازی، تأسیس، نظارت بر دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی و برون‌سپاری خدمات ابلاغی از سازمان اداری و استخدامی کشور با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب 1387 اقدام کند.
البته مطابق این تصویب‌نامه، دریافت، بررسی و تأیید تقاضا در استان‌ها در کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان اداری و استخدامی کشور و استانداری صورت می‌‌گیرد و در پایان، صدور مجوز نهایی با رگولاتوری است.
ضمنا کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز وظیفه دارد تا مطابق قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به تصویب تعرفه ارایه خدمات دولت الکترونیک به دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی اقدام کند.
در ادامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باید ظرف پنج ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه نسبت به تکمیل و فراگیر کردن سامانه مدیریت درخواست، تمدید و لغو پروانه، ثبت و بروزرسانی اطلاعات دارندگان پروانه و دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی، مدیریت تعرفه ارایه خدمات، مدیریت و نظارت بر عملکرد دفاتر، مدیریت واگذاری خدمات به دفاتر و همچنین رسیدگی به شکایات و انتقادات و پیشنهادات اقدام کند.
سازمان اداری و استخدامی کشور نیز باتوجه به قوانین و مقررات مربوط در دوره های زمانی شش ماهه، باید فهرست، شرایط و برنامه زمانبندی خدمات قابل برون سپاری به دفاتر پیشخوان دولت و بخش عمومی غیردولتی را با همکاری دستگاه‌های اجرایی خدمات‌دهنده، استخراج و به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و رگولاتوری ابلاغ کند.
ضمن اینکه برون‌سپاری نباید مانع ارایه خدمت دستگاه‌ها از طریق سایر کانال‌های دسترسی الکترونیکی شود.
در پایان هیئت وزیران مصوب کرد تا در اجرای قانون اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395، آئین‌نامه ایجاد و بهره‌برداری از دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی لغو شود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconمجلس و قوه قضاییه به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات نیامده‌اند 24 Apr 2018, 2:47 pm

با گذشت حدود یک سال از رونمایی سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اگرچه روند صعودی را در پیوستن زیرمجموعه‌های قوه مجریه و دستگاههای دولتی به این سامانه شاهد هستیم اما همچنان جای خالی زیرمجموعه‌های قوای مقننه و قضائیه در این سامانه حس می شود.

به گزارش فرهنگی ایرنا، با نگاهی به سامانه و جداول موجود در سایت دبیرخانه کمیسیون دسترسی آزاد به اطلاعات درمی یابیم آخرین وضعیت اتصال دستگاهها در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اگرچه روند رو به رشدی نشان می دهد اما همچنان با نقطه مطلوب، فاصله بسیار زیادی دارد.
همچنین در مراجعه به بخش فهرست سازمانها در این سامانه مشخص می شود غیر از حضور پررنگ نهادها و سازمان های وابسته به دولت وهمینطور بانکها، هنوز دستگاههای زیرمجموعه دو قوه مهم مقننه و قضائیه بر قطار دسترسی آزاد به اطلاعات سوار نشده اند.
براساس اطلاعات موجود در این سامانه، قوه مجریه 285 دستگاه از 517 ، قوه مقننه یک دستگاه از 10 زیرمجموعه و قوه قضاییه یک دستگاه از 12 زیرمجموعه خود را فعال کرده اند.
برهمین اساس دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان زندان ها، سازمان بازرسی، سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان پزشکی قانونی کشور از جمله نهادهای مهمی هستند که جای خالی آنها در سامانه کاملا مشهود است.
از شهرداری های کل کشور نیز تنها 5 شهرداری (اصفهان، تهران، مشهد، کرج و کرمانشاه) در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات فعال هستند که با توجه به تعداد زیاد شهرداری های کل کشور، آمار بسیار پایینی است.
یکی از دلایل بی اقبالی برخی دستگاهها برای پیوستن به این سامانه، شاید وجود سامانه های موازی در آنهاست اما نکته مهم اینکه سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تنها مجاری رسمی در این حوزه به شمار می رود که امکان پیگیری، نظارت و اجرای دقیق بر فرایند اجرای این قانون و همینطور درخواست های مردمی را میسر می کند.
این موضوع به ویژه در مورد سازمانها و وزارتخانه هایی که با مخاطب انبوه و طیف های گسترده ای از مردم سر و کار دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند.
وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با 35 زیرمجموعه مهم از جمله سازمان تامین اجتماعی که این سازمان نیز دارای زیرمجموعه های بزرگ اقتصادی و مالی متعددی است، ضرورت دارد نسبت به فعال سازی همه آنها در سریع ترین زمان ممکن اقدام کند.
زیرمجموعه های وزارت ورزش هم مانند کمیته ملی المپیک، کمیته ملی پارا المپیک، شرکت توسعه و اماکن ورزشی، صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان، هنوزهیچکدام به این سامانه نپیوسته اند.
وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، اقتصاد و دارایی، آموزش و پرورش و نیرو نیز هنوز زیرمجموعه های خود را در این سامانه فعال نکرده اند.
معاون سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: کار فعال سازی دستگاهها در سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با دشواری هایی رو به روست از جمله اینکه برخی نهادها و سازمان های دولتی به طور مستقل، پایگاه و مجموعه ای برای پاسخگویی دارند و تصور می کنند دیگر نیازی به پیوستن به این سامانه نیست درحالی که بر اساس آئین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، این سامانه مجرای اصلی محسوب می شود.
حسن صمیم‌ نیک‌پی ادامه داد: البته دبیرخانه کمیسیون به دنبال راهکاری برای تجمیع و یکسان سازی سامانه های مشابه وزارتخانه و نهادهای مختلف است تا ضمن یکپارچگی فرایند اجرای قانون از سردرگمی و تکرار مراجعات شهروندان به منظور دستیابی به اطلاعات مورد نیاز جلوگیری کند.
وی با تاکید بر اینکه همه سازمانها موظف به قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات هستند، گفت: همه سازمانها و نهادهای وابسته به حکومت به معنای عام کلمه شامل تمام ارکان و اجزای آن و همچنین موسسات خصوصی ملزم به اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات هستند.
بر مبنای جدیدترین آمار، تاکنون یک هزار و 877 درخواست از سوی مردم در سامانه ثبت شده که به یک هزار و 477 مورد آن پاسخ داده شده است.
همچنین آمار و جداول موجود نشان می دهد که تعداد شکایات ثبت شده نیز 189عدد است که تنها 74 مورد آن بررسی و رسیدگی شده و به طور کلی میانگین پاسخگویی سازمانها و دستگاههای متصل در سامانه 79 درصد است.
آنچه مسلم و مورد تاکید دولت تدبیر و امید است در واقع موضوع شفاف سازی امور و مجموعه اقدامات، فعالیتها، درآمد و خرج کردها و به طور کلی امور مالی همه دستگاهها برای مردم است که با جدیت پس از تصویب و ابلاغ این قانون دنبال شده است.
از سویی نیز دولت های یازدهم و دوازدهم اجرا و عمل به این قانون و پیوستن همه دستگاههای اجرایی به آن را گامی در جهت تحقق حقوق شهروندی دانسته و بر اجرایی و عملیاتی شدن این مهم تاکید دارند.
تاکنون نیز دو کنفرانس و همایش عمومی با حضور بسیاری از اعضای کابینه دولت برگزار و ضمن تشریح گزارش عملکرد و اقدامات انجام گرفته در راستای تحقق منشورحقوق شهروندی، مسائل را شفاف و کامل در اختیار افکار عمومی قرار داده اند.
آنچه اهمیت دارد اینکه در تحقق منشور حقوق شهروندی، همگان به میدان آمده و خلاهای موجود را با پیوستن به سامانه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پرکرده و پل ارتباط خود با مردم را از این طریق مستحکم تر حفظ کنند.
طراحی و تصویب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در واقع نه ‌تنها دارویی در مبارزه با فساد بلکه کیمیایی در حل بخش عمده ای ازمسائل و مشکلات کشور و پاسخ به ابهامات و سوالات آحاد مردم به شمارمی آید که گام نهادن در این مسیر، همدلی وهمراهی همگان را می طلبد.
به گزارش ایرنا، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در سال 88 ابلاغ و در دولت یازدهم در سال 93 آیین نامه اجرایی آن تدوین شد، بعد از 8 ماه کار مطالعاتی در خردادماه 96 سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به صورت آزمایشی فعالیت می کرد و در 17 تیرماه به صورت رسمی رونمایی شد.
قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات که با عنوان لایحه آزادی اطلاعات توسط رییس دولت به مجلس تقدیم شده بود با تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رییس جمهوری برای اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شد.
با این سامانه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند درخواست کنند که اطلاعات به خصوصِ یک نهاد دولتی منتشر شود؛ پس از آن اطلاعات درخواستی در این سامانه برای عموم منتشر خواهد شد، مگر آن که آن اطلاعات، حریم خصوصی افراد را نقض کند.
هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الکترونیک حقیقی با ثبت‌نام در سامانه به نشانی foia.iran.gov.ir و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه‌ حضوری به واحد اطلاع‌رسانی مؤسسه‌ درخواست‌شونده، تسلیم کند.
بر این اساس پیوستن دستگاههای اجرایی به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات روند صعودی به خود گرفته و شمار بخش های دولتی و خصوصی پیوسته به این سامانه در نخستین ماه سال 97 به 360 رسید.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconسامانه ثبتارش به سامانه جامع تجارت منتقل شد 24 Apr 2018, 2:32 pm

سازمان توسعه تجارت در بخشنامه جدیدی، با هدف ساماندهی فرایند ثبت سفارش، سامانه ثبتارش که مختص انجام عملیات ثبت سفارش بود را به سامانه جامع تجارت منتقل کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان توسعه تجارت در بخشنامه‌ای جدید فرآیند ساماندهی ثبت سفارش را ابلاغ کرد. بر این اساس، تمامی ردیف‌های تعرفه باقی‌مانده در سامانه ثبتارش به سامانه جامع تجارت منتقل شده و مجوز ثبت سفارش، اعم از افتتاح یا تمدید صرفاً باید از این سامانه انجام شود.

سازمان توسعه تجارت اعلام کرده است که این امر در راستای تسهیل امور متقاضیان و در اجرای تصویب‌نامه هیات وزیران در جهت ساماندهی و یکپارچه‌سازی فرآیند ثبت سفارش انجام شده است.

در این نامه‌ای که از سوی مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت، خطاب به علی علی‌آبادی، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات نوشته شده، علاوه بر شرح مصوبه هیات وزیران در سه بند در مورد انتقال سامانه ثبتارش به سامانه جامع تجارت، فرآیند ویرایش در ثبت سفارشات بانکی و غیربانکی توضیحاتی برابر زیر داده شده است.

۱- تمامی ردیف تعرفه‌های باقی‌مانده در سامانه ثبتارش به سامانه جامع تجارت انتقال یافته و کلیه متقاضیان دریافت مجوز ثبت سفارش (اعم از افتتاح یا تمدید) صرفاً از درگاه سامانه جامع تجارت نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

۲- فرآیند ویرایش در ثبت سفارشات بانکی:

در دوره اعتبار ثبت سفارش بانکی، ویرایش همانند آنچه که تابه‌حال در ثبت سفارش بانکی عمل می‌شده است، مبنا خواهد بود.

در صورت انقضای مهلت اعتبار ثبت سفارش بانکی، حداکثر یک‌بار تمدید مجاز خواهد بود و اعتبار آن تا سقف ۱۸۰ روز پس از تاریخ صدور ثبت سفارش اولیه است.

۳- فرآیند ویرایش در ثبت سفارشات غیر بانکی:

در دوره اعتبار ثبت سفارش: اصلاحات و ویرایش همانند ثبت سفارش بانکی بلامانع است.

در دوره اتمام اعتبار ثبت سفارش: هرگونه ویرایش و یا تمدیدی نیازمند اخذ مجوز کمیته ماده ۱۴ تصویب‌نامه مورخ ۱۳۹۷.۱.۲۲ هیات وزیران است و یا درخواست ثبت سفارش جدید بانکی انجام شود.

 بر این اساس، ثبت سفارش واردات کالا که پیش از این طریق از سامانه ثبتارش انجام می‌شد، اینک از طریق سامانه جامع تجارت ایران به آدرس https://www.ntsw.ir امکان‌پذیر است و تخصیص ارز مورد نیاز آن نیز در سامانه نیما انجام خواهد شد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconعامل رسوایی فیس‌بوک عذرخواهی کرد 24 Apr 2018, 2:31 pm

الکساندر کوگان محقق دانشگاه کمبریج و عامل اصلی رسوایی موسسه کمبریج آنالیتیکا سرانجام از فیس بوک به علت سواستفاده از داده های خصوصی کاربران عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسین ایج، البته وی که با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه تلویزیونی سی بی اس مصاحبه می کرد، افزود: زمانی که اقدامات تحقیقاتی خود را با استفاده از این داده ها انجام می داده بر این تصور نبوده که در حال انجام کار اشتباهی است.

فیس بوک در هفته های اخیر به علت رسوایی ناشی از استفاده بدون اجازه موسسه کمبریج انالیتیکا از داده های خصوصی بیش از ۸۷ میلیون کاربر فیس بوک مورد انتقادهای شدید قرار گرفته و بسیاری از کاربرانش فعالیت خود در این شبکه اجتماعی را تعلیق کرده یا کاهش داده اند.

کمبریج آنالیتیکا برای دسترسی به داده های خصوصی کاربران فیس بوک یک برنامه موبایلی جذاب به نام تست شخصیت طراحی کرد که استفاده از آن مستلزم وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور فیس بوک بود و کاربرانی که از آن استفاده کرده بودند در عمل داده های خصوصی خود و دوستانشان را در دسترس کمبریج انالیتیکا قرار داده بودند؛ بدون آنکه از این مساله مطلع شوند.

قرار است آقای کوگان به زودی در یکی از کمیته های پارلمان انگلیس حضور یابد و در مورد اتفاقات رخ داده شهادت بدهد. تحقیقات در این زمینه مدتی است توسط پارلمان این کشور آغاز شده است. وی در مصاحبه خود افزوده که تصورش در زمان طراحی برنامه موبایلی مذکور کاملا خام بوده و فکر می کرده کاربران اهمیت زیادی برای نحوه استفاده آن از داده های خود قائل نیستند.

وی تصریح کرده است: من فکر می کنم ایده اصلی ما – اینکه همه می دانند و کسی اهمیت نمی دهد – از اساس اشتباه بوده است و اگر این ایده غلط بوده پس کار ما درست و عاقلانه نبوده است و من از این بابت متاسف هستم.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconحذف ۸.۳ میلیون ویدئوی نامناسب از یوتیوب 24 Apr 2018, 2:30 pm

سایت به اشتراک گذاری ویدئوی یوتیوب در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۷ موفق به پاک کردن حدود ۸.۳ میلیون ویدئوی نامناسب شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی نت، این اقدام واکنشی به انتقادات گسترده از گوگل بوده است. گوگل مالک یوتیوب متهم به این است که برای پاک کردن ویدئوهای مروج تروریسم، هرزه نگاری، خشونت، نژادپرستی و غیره تلاش کافی نمی کند و نسبت به این نوع مسائل کم توجه است.

بخش اعظم ویدئوهای پاک شده هرزنامه بوده یا حاوی محتوای مستهجن و غیراخلاقی بوده اند. بیش از ۸۰ درصد ویدئوهای پاک شده از این مجموعه توسط ربات های هوشمند و نه انسان ها شناسایی شده اند. این امر نشاندهنده اتکای فزاینده گوگل به فناوری های هوشمند و خودآموزی رایانه ها برای کشف موارد سواستفاده از یوتیوب است.

البته یوتیوب در ماه های اخیر تعدادی نیروی انسانی متخصص و تمام وقت برای شناسایی ویدئوهای مروج خشونت، تروریسم، نقض حقوق بشر و غیره استخدام کرده است تا انتقادها از خود را کاهش دهد.

سوزان ووسیکی مدیرعامل یوتیوب چندی قبل با ارسال مطلبی در وبلاگ خود اعلام کرد قصد دارد تعداد کنترل کننده های محتوا در این سایت را افزایش دهد و تعداد این افراد را تا سال ۲۰۱۸ به ده هزار نفر افزایش دهد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meزمان ايجاد صفحه 7.322 ثانيه.