تازه ترين اخبار

مي خواهم پنجره ها در يك صفحه جديد باز شوند.

خبر خوان كانون

اگر مايل به مرور سريع اخبار سايتهاي مورد علاقه خود هستيد، آدرس فيد آنها را وارد كرده و دكمه اينتر را فشار دهيد يا بر روي يكي از سايتهاي منتخب زير كليك نماييد.

کتابخانه الکترونیکی کتاب سبز

مرجع دانلود کتاب الکترونیکی

Faviconدانلود کتاب مدیریت استراتژیک 15 Nov 2018, 10:11 pm

کتاب مدیریت استراتژیک نوشته‌ی فرد آر دیوید میان گرایش‌های نظری و عملی مدیریت استراتژیک پیوندی منطقی برقرار کرده است، به طوری که می‌تواند مورد استفاده گستردۀ مدیران و کارشناسان در سازمان‌های کوچک و بزرگ قرار گیرد.

فرد آر دیوید (Fred R David) مدیریت استراتژیک را این‌گونه تعریف می‌کند: هنر و علم تدوین، اجرا و ارزیابی تصمیمات و شیوه‌ای چندگانه که سازمان را قادر می‌سازد به اهداف بلندمدت خود دست یابد. مدیریت استراتژیک به سازمان این امکان را می‌دهد که به شیوه‌ای خلاق و نوآور عمل کند و برای شکل دادن به آینده خود به صورت انفعالی عمل نکند. این شیوه مدیریت باعث می‌شود که سازمان دارای ابتکار عمل باشد و فعالیت‌هایش به گونه‌ای درآید که اعمال نفوذ نماید (نه اینکه تنها در برابر کنش‌ها، واکنش نشان دهد) و بدین‌گونه سرنوشت خود را رقم بزند و آینده را تحت کنترل درآورد.

این کتاب خلاصه‌ای از نسخه‌ی اصلی کتاب مدیریت استراتژیک (Strategic Management) است.

در بخشی از کتاب مدیریت استراتژیک می‌خوانیم:

مشارکت (Joint venture): در اجرای این استراتژی دو یا چند شرکت یک شرکت تضامنی موقت یا کنسرسیوم تشکیل می‌دهند و از فرصت پیش آمده بهره‌برداری می‌نمایند. نمونه‌های این شرکت‌ها شامل شرکت تضامنی تحقیق و توسعه، توزیع کالا و... برای اینکه تشریک مساعی موفق باشد باید هر یک از شرکت‌ها دارای ویژگی خاص مانند فناوری پیشرفته، سیستم توزیع، واحد تحقیقاتی با توان تولید باشد.

کاهش (Retrenchment): گروه‌بندی جدید در دارایی‌ها و هزینه‌ها برای معکوس کردن سیر نزولی فروش و سود. هدف کاهش این است که سازمان در زمینه تخصصی وضع خود را مستحکم کند.

واگذاری: فوش یک واحد مستقل یا بخشی از سازمان را واگذاری (هرس کردن) می‌نامند. این استراتژی اغلب برای تامین سرمایه استفاده می‌شود. گاهی نیز به عنوان بخشی از استراتژی تجدید ساختار به حساب می‌آید، زیرا شرکت می‌کوشد بدان وسیله واحدهایی که سود‌آور نیستند یا به سرمایه زیادی نیاز دارند بفروشد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب خاتون 15 Nov 2018, 10:01 pm

کتاب خاتون به قلم کیانوش دزفولیان دربردارنده اشعاری زیبا و دلنشین در سبک شعر نو است. کتابی عاشقانه که نویسنده در آن سعی داشته به سبکی متفاوت به ستایش معشوق خود بپردازد.

در بخشی از کتاب خاتون می‌خوانیم:

مثل یک
برگ رها در باد
خودم را
به چشمانت می‌سپارمبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب کاربرد ید پایدار در رخدادهای هسته‌ای 15 Nov 2018, 9:48 pm

کتاب کاربرد ید پایدار در رخدادهای هسته‌ای نوشته‌ی ایرج نبی پور و مجید اسدی مواردی از جمله "اﺛﺮات زﯾﺎن‌آ‌ور ﯾﺪ ﭘﺎﯾﺪار"، "ﮐﻨﺶ‌ﻫﺎی ﺣﻔﺎﻇﺘﯽ ﭘﺮﺷﺘﺎب و ﮐﻨﺶ‌ﻫﺎی روﯾﺎروی"،‌ "ﺧﻄﺮ ﭘﺮﺗﻮﮔﯿﺮی ﺑﺎ ﯾُﺪ رادﯾﻮاﮐﺘﯿﻮ" و "اﻧﺒﺎرﺳﺎزی، ﭘﯿﺶﭘﺨﺶ و ﭘﺨﺶ ﻗﺮص ﯾُﺪ ﭘﺎﯾﺪار" را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

امروزه از انرژی هسته‌ای و مواد رادیواکتیو در پزشکی، صنعت، کشاورزی و تحقیقات استفاده می‌شود. با تمام تدابیر ایمنی و رعایت استانداردهای بین‌المللی، تاکنون جهان شاهد ده‌ها مورد سانحه پرتویی بوده است. جمهوری اسلامی ایران، پرشتاب به سوی تکنولوژی هسته‌ای گام بر می‌دارد و از این رو، آشنایی با ابعاد یک حادثه‌ی هسته‌ای و آمادگی و پاسخ پزشکی به فوریت‌های یک رخداد هسته‌ای، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

تأثیرات انفجار هسته‌ای شامل تخریب ساختمان‌ها و از بین رفتن ساکنین، ایجاد حرارت (تخریب و آسیب در نتیجه درجه حرارت بالا و آتش)، نور شدید (آسیب بینایی) و پرتوهای یونیزاسیون که تولید سندرم حاد پرتویی می‌کنند، می‌باشد. افرادی که در نزدیکی حادثه هستند و از تأثیرات انفجار هسته‌ای و تأثیرات حرارتی جان سالم به در می‌برند در معرض سطح بالایی از پرتوها قرار گرفته و دچار سندرم حاد پرتویی شامل تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی و سردرد می‌شوند. در حالی‌که سوختگی حرارتی ممکن است طی چندین دقیقه روی دهد ولی آسیب پوستی پرتویی و دیگر علائم طی چند روز و هفته‌های بعدی روی می‌دهد. بسته به شدت تشعشع، ممکن است قربانیان علائم گوناگونی بروز دهند و در نتیجه سطوح مراقبتی پزشکی مختلفی نیز مورد نیاز است.

از دیدگاه استراتژیک، توجه به پیامدهای سلامت در گستره‌ی عموم مردم که پس از رخداد هسته‌ای در راکتورهای نیروگاه هسته‌ای ممکن است روی دهند، فوق‌العاده مهم می‌باشند. رخدادهای ناگوار در راکتورهای هسته‌ای، در چند دهه‌ی گذشته در جهان روی داده‌اند و این رخدادها با آزادسازی مقادیر عظیمی از گازهای بی‌اثر، ید رادیواکتیو و دیگر ایزوتوپ‌ها توأم بوده‌اند. از این دیدگاه، ایزوتوپ‌های ید در کانون توجه قرار می‌گیرند، زیرا پس از انفجار در یک راکتور هسته‌ای، نه تنها این ایزوتوپ‌ها در مقادیر بسیار عظیمی آزاد می‌گردند بلکه برخورد با آن‌ها می‌تواند پیامدهای بسیار مهمی بر سلامت انسان بر جای گذارد.

بدینسان، اقدامات حفاظتی برای رویارویی با پیامدهای سلامت بر انسان ایزوتوپ‌های ید رادیو اکتیو شامل جلوگیری از اثرات قطعی (Deterministic) مانند هیپوتیروئیدی در نتیجه‌ی برخورد با مقادیر بالای تابش پرتویی و نیز کاهش اثرات احتمالی (Stochastic) مانند سرطان تیروئید و ندول‌های تیروئید برآمده از برخورد با مقادیر کمتر ید رادیواکتیو می‌باشد.

در بخشی از کتاب کاربرد ید پایدار در رخدادهای هسته‌ای می‌خوانیم:

خطر سرطان تیروئید در کودکان پس از در معرض قرار گرفتن با ید رادیواکتیو، در مقایسه با بزرگسالان بالاتر است؛ به این صورت که گروه‌های با سن جوان‌تر در خطر بالاتری قرار دارند. در نتیجه، حفاظت از کودکان در زمانی که کارگزاران سلامت مردم KI را در میان افراد پخش و تجویز می‌کنند، می‌بایست به عنوان یک اولویت در نظر گرفت. قرص یدید پتاسیم می‌بایست به تمام کودکان، بر اساس دوزاژ پیشنهادی داده شود. تنها استثناء، کودکانی هستند که موارد منع مصرف به صورت مطلق را دارند.

از لحاظ فیزیولوژیک، مقدار دوزاژ د رادیواکتیو دریافتی در این گروه بالاتر از بزرگسالان می‌باشد؛ زیرا غده‌ی تیروئید این گروه کوچک‌تر است. هر چند این گروه، حجم تنفس کمتری دارند ولی این حجم تنفسی نمی‌تواند از لحاظ کمی، کوچک بودن غده‌ی تیروئید آن‌ها را جبران نماید. بالاترین میزان جذب ید رادیواکتیو از طریق تنفسی (تا ۳ برابر در مقایسه با بزرگسالان) در سنین ۳ سالگی اتفاق می‌افتد. همچنین دوزاژ دریافتی از طریق گوارشی نیز ممکن است به چندین برابر در مقایسه با بزرگسالان افزایش یابد. زیرا عموما مصرف بالای شیر، در مقایسه با توده‌ی تیروئید، در این گروه مشاهده می‌شود.

چنانچه دریافت ید رادیواکتیو از طریق تنفسی به طول انجامد، دوزاژ پیشنهادی مربوط به KI را می‌توان روزانه تکرار کرد و چنانچه نتوان کنترل مناسب مواد غذایی را برای جلوگیری از مصرف موارد آلوده به ید رادیواکتیو به مرحله‌ی اجرا گذاشت، پیشگیری قرص ید پایدار به صورت تجویز روزانه را می‌توان به مدت چندین روز و یا حتی هفته‌ها در این گروه (چنانچه مورد نیاز باشد) ادامه داد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود ماهنامه قرآنی، ادبی و هنری باران ویژه نوجوانان - آذر 15 Nov 2018, 9:03 pm

ماهنامه قرآنی، ادبی و هنری باران ویژه نوجوانان - آذر منتشر شد. این ماهنامه متعلق به مجتمع فرهنگی آموزشی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه است.

این ماهنامه دربردارنده سرفصل‌های زیر است:

کاریکلاسماتور

خوشبختی‌های لیمویی

شهر، شهر فرنگه، از همه رنگه...

گفتگو با رسول مهربانیبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب قدرت هوش اجتماعی 15 Nov 2018, 2:54 am

کتاب قدرت هوش اجتماعی نوشته‌ی تونی بازان از ﭘﺮ‌ﻓﺮوش‌ترﯾﻦ ﮐﺘﺎب‌ها در زﻣﯿﻨﻪ رواﻧﺸﻨﺎﺳﯽ ارﺗﺒﺎﻃﺎت و ﺑﻬﺒﻮد ﺗﻌﺎﻣﻼت اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ اﺳﺖ که توسط امیر نصر گردآوری و خلاصه شده است.

آنتونی پیتر بوزان (تونی بوزان) (Tony Buzan) نویسنده و مشاور آموزشی است. او از بنیانگذاران و ارائه کنندگان تکنیک‌های نقشه‌برداری ذهنی است. بوزان مدعی است که با ورزشکاران المپیک، دانشگاه‌ها، بچه‌ها در همه سنین و اشخاص برجسته و مشهور کار کرده تا به آن‌ها یاد دهد که چگونه استفاده از قدرت ذهنی‌شان را افزایش دهند.

در بخشی از کتاب قدرت هوش اجتماعی (The Power of Social Intelligence: 10 Ways to Tap Into Your Social Genius) می‌خوانیم:

پس از آن شروع به گشتن به‌دنبال آدم‌هایی در اطرافم کردم که از نظر اجتماعی موفق بودند و با مشاهده آن‌ها دریافتم که آن‌ها کارهایی را انجام می‌دهند که کاملا برای من بیگانه است. مشهورترین و خوشحال‌ترین مردم کسانی بودند که همیشه لبخند می‌زدند، می‌خندیدند و جوک می‌گفتند. آن‌ها بسیار خوش رفتار و گشاده رو بودند. در رابطه با دیگران با ملاحظه بودند همچنین از بحث و جدل دوری می‌کردند. در مقایسه رفتار آن‌ها با خودم متوجه شدم که آن‌ها همیشه و بیشتر از من راحت بودند، اعتماد به‌نفس بیشتری داشتند و در جذب کردن دوستی و محبت دیگران از من موفق‌تر بودند.

با شناخت و قبول این تفاوت‌ها که بین رفتارم با آن‌ها وجود داشت، کم کم امیدهایی در دلم زنده شد و متوجه شدم که من هم می‌توانم شروع به گسترش هوش اجتماعیم کنم. برای موفق شدن در گرداب فعل و انفعالات زندگی و تعاملات اجتماعی روزمره، بسیار مهم است که ریزه کاری‌های این هوش خارق‌العاده را بشناسید و درک کنید تا بتوانید به مرور بر آن‌ها تسلط پیدا کنید. این نه تنها برای خودتان بلکه برای اطرافیان‌تان نیز سودمند است. در یک تحقیق علمی که توسط "شلدون کوهن" روانشناس دانشگاه "ملون کارنگی" صورت گرفت نشان داده شد؛ کسانی که روابط اجتماعی بیشتر و موفق‌تری دارند، بدن‌شان از سیستم ایمنی قوی‌تری برخوردار است و کمتر به بیماری‌های مسری مبتلا می‌شوند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب ردپای خاطره 15 Nov 2018, 1:54 am

کتاب ردپای خاطره به قلم عباس اصل فلاح مجموعه‌ای از اشعار فارسی با مضمون عاشقانه است که با بیانی دلنشین و زیبا به رشته‌ی تحریر درآمده.

در بخشی از کتاب ردپای خاطره می‌خوانیم:

از رنگ رخم راز دلم بر تو عیان است
در شعر و سرودم غم عشق تو نهان است
تا سر به تنم باشد و دل در کف سینه
رویای وصالت بسرم در طیران است

خنده بر لب‌های تو چون نیست دل ماتم‌سراست
شادی ار از چشم تو بگریخت دنیا بی‌صفاست‌
ای تمام هستیم باشد فدای چشم تو
بی نگاه ناز تو جانم ز جسم من جداستبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب بازخوانی امنیت در فرهنگ با تمرکز بر رسانه‌های اجتماعی 14 Nov 2018, 11:54 pm

کتاب بازخوانی امنیت در فرهنگ با تمرکز بر رسانه‌های اجتماعی نوشته‌ی نظام بهرامی کمیل جلد دوازدهم از مجموعه‌ی مطالعات راهبردی،‌ با درنظر گرفتن شرایط موجود در فضای مجازی درصدد است تا مفهوم امنیت و راهبردهای متناسب با آن را در حوزه فرهنگ، به ویژه حوزه کاری رسانه‌های اجتماعی بررسی کند.

داشتن رویکرد راهبردی به مسائل یکی از ضروریات مدیریت کلان نهادها و سازمان‌هاست. این رویکرد با مشخص کردن ابعاد مختلف موضوع‌ها و بررسی نقاط ضعف و قوت و تهدیدها و فرصت‌های موجود تلاش می‌کند با ترسیم اهداف بلند مدت و کوتاه مدت، بهترین مسیر را برای رسیدن به این اهداف ترسیم نماید؛ به گونه‌ای که حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب با کم‌ترین هزینه و بیشترین بهره‌وری انجام پذیرد.

مطالعات راهبردی نوشتاری است که به پژوهش‌های کتابخانه‌ای و میدانی کوتاه مدت اشاره دارد. در این متن‌ها پژوهشگر ضمن طرح موضوع، ابعاد و زوایای مربوط به آن را نشان داده، رهیافت‌های موجود را بیان و در نهایت به جمع بندی و در صورت لزوم ارائه پیشنهاد می‌پردازد. مطالعات راهبردی از آن جهت اهمیت دارد که در کنار طرح مسائل نظری و کمک به توسعه دانش نظری و کاربردی، به حل معضلات و دشواری‌های موجود در عرصه مدیریتی انجامد. به سخن دیگر تلاش شده است این مطالعات به نحوی انجام شود که فقط با رویکرد مطالعه‌ای به آن نگریسته نشود بلکه کاربردی و اثربخش بودن آن در حوزه تصمیم‌گیری نمایان باشد.

باید اشاره داشت که مخاطبان این مطالعات را مدیران، مسئولان و کارشناسان حوزه فرهنگ به ویژه در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌دهند. هدف از انجام این مطالعات، تعیین خطوط کلی بینش و تجربه موجود درباره موضوع‌ها و مسائل حوزه فرهنگ است؛ به نحوی که جایگاه و نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را درباره موضوع‌های مطرح شده به روشنی بیان نماید و از رهگذر چنین نگاهی، واحدهای زیرمجموعه وزارتخانه بتوانند با بهره‌گیری از این گزارش‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های خود را دقیق‌تر و منسجم‌تر عملیاتی کنند.

رسانه‌های اجتماعی در فضایی فعالیت می‌کنند که به طور ذاتی با فضاهای ارتباطی دوران سنت، تفاوت‌های اساسی دارد. سرعت انتقال پیام و حجم بسیار بالای اطلاعات ردوبدل شده به اضافه امکان تعامل همه جانبه مشارکت کنندگان در یک شبکه ارتباطی؛ ما را مجبور می‌کند که مفاهیم، اهداف و راهبردهای قدیمی را با توجه به شرایط جدید بررسی کنیم.

در بخشی از کتاب بازخوانی امنیت در فرهنگ با تمرکز بر رسانه‌های اجتماعی می‌خوانیم:

مکتب کپنهاگ در دهه 1980 با پرچم‌داری اندیشمندانی مانند مک سویینی، باری بوزان و الى ویور دریچه جدیدی را به موضوع امنیت گشود. در دوران جنگ سرد؛ امنیت موضوعی در زیر حوزه جنگ و قدرت نظامی ابرقدرت‌ها بود، اما اندیشمندان مکتب کپنهاگ کوشیدند تا امنیت را به عنوان موضوعی مستقل و خارج از حوزه قدرت نظامی صرف تعریف کنند. در این مسیر موضوع‌های فرهنگی به خصوص هویت برجسته شد. به نظر بوزان امنیت ملی پنج بعد اصلی دارد که شامل ابعاد نظامی، سیاسی، اقتصادی، زیست محیطی و جامعه‌ای (societal) می‌شود.

در مرکز بعد جامعه‌ای امنیت بحث «هویت» قرار دارد. بوزان در کتاب هویت، مهاجرت و دستورالعمل نوین امنیت در اروپا به نقش و جایگاه هویت در شکل‌‌گیری جنگ‌ها و پیامدهای امنیت آن پرداخت. نیومن با الهام از این کتاب معتقد است که هویت باعث جنگ بالکان شد یعنی برجسته شدن هویت سیاسی بوسنیایی‌ها یا هویت مذهبی مسلمانان در قبال هویت ملی گرایان صرب، بستر یک جنگ تمام عیار را به وجود آورد. به عبارتی ظهور جنگ‌ها رابطه محکمی و مستقیمی با هویت دارند.

بوزان در توضیح تفاوت رویکرد خود با رویکردهای سنتی به مقوله امنیت می‌گوید: ما قائل به وجود ابعاد متعددی برای امنیت هستیم، این حقیقت اگرچه نکته درستی است، اما به صورت بالقوه تهدیدی را در بطن خود می‌پروراند و آن این که ما همه چیز را امنیتی ببینیم.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب قطره 14 Nov 2018, 10:54 pm

کتاب قطره مجموعه‌ای از شعر و داستان‌های ویژه کودکان است که به صورت مصور و با بیانی دلنشین و ساده به رشته‌ی تحریر درآمده.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب دانستنی‌های پزشکی 14 Nov 2018, 1:43 am

کتاب دانستنی‌های پزشکی مواردی از قبیل "آداب طب و پزشکی در اسلام"، "اسلام پزشک بی‌دارو"، "چگونه بخوریم تا سالم بمانیم" و "خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها از نظر پیشوایان علم و دین" را براساس طب سنتی و آیات و روایات مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

در بخشی از کتاب دانستنی‌های پزشکی می‌خوانیم:

یکی از اصحاب می‌گوید که حضرت موسی بن جعفر (ع) فرمود: مرزه داروی امیر المؤمنین علی (ع) بود و آن حضرت می‌فرمود: مرزه در معده پرز‌هایی مانند پرز‌های حوله ایجاد می‌کند. شخصی از رطوبت، خدمت حضرت موسی بن جعفر شکوه کرد. حضرت به او دستور داد مرزه را بکوبد و ناشتا از آن بخورد.

سرشاخه گلدار مرزه، معطر و نیرو‌دهنده است. مرزه عمل هضم را آسان می‌کند و به‌علاوه مقوی معده، مدر و بادشکن نیز هست. در سوء هاضمه، زردی، حالات بحرانی آسم و نفخ، اثر معجزه آسایی دارد. لوسیون (آب حاوی ماده دارویی) آن در زخم‌های دیر علاج، و جوشانده آن در رفع درد‌های روماتیسمی، درد‌های عصبی، و نیز تقویت جسمانی کودکان ضعیف و یا مبتلا به راشیتیم (نرمی استخوان‌ها) به‌کار برده می‌شود.

مرزه طبق تحقیقات شولتزیک اثری قاطع در رفع اسهال‌های حاد و مزمن دارد. دم کرده یک درصد آن در رفع اسهال‌های عفونی و سبک، و نیز ورم و التهاب معده و روده، اثر درمانی زیادی دارد. پرورش مرزه در نواحی مختلف معمول است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب هیولایی در آب 13 Nov 2018, 11:49 pm

کتاب هیولایی در آب نوشته‌ی سحر موتورچی داستان دختر جوانی به نام راحله است که بعد از مرگ پدر برای یافتن آرامش و خوشبختی به زادگاهش، روستایی سرسبز کنار امواج خروشان کارون و نخل‌های پربار باز می‌گردد غافل از اینکه...

حاج یعقوب و بی بی با آغوش باز از نوه خود استقبال می‌کنند. به ظاهر روزگار قرار است روی خوش خود را نشانش دهد اما این تنها تصور اوست. تنها کمی دورتر در قعر آب شط چشم‌هایی بدون هیچ مژه، با لایه‌ای که آن را پوشانده و مانع ورود آب به درونش می‌شود، راحله را می‌نگرد و قلب در سینه‌اش تپش می‌گیرد. موجود هولناکی که سایه‌ای از وحشت بر زندگی مردم روستا انداخته، حال سایه‌ای از حضور این دختر بر وجودش افتاده که پر رنگ و پر رنگ‌تر می‌شود و سرنوشت او با دختر در کلاف حوادثی مهیج در هم گره می‌خورد...

در بخشی از کتاب هیولایی در آب می‌خوانیم:

نور آستین‌هایش را بالا زد و مشت مشت خاک درون حفره‌ی آب ریخت. فرو رفتن خاک به زیر ناخن‌هایش، نفرتش را از پدرش بیشتر کرد. وقتی گل رقیق آماده شد، دمپایی‌اش را درآورد و با پا مشغول ورز دادن آن شد. زبری کاه درون گل نرم باعث شد از خشم و انزجار دندان‌هایش را به هم فشار دهد. موسی ظرفی که کنارش بود را پر از گل کرد و با ظرف از نردبان بالا رفت. آن را بالای پشت بام خالی کرد و ظرف خالی را پایین فرستاد. نور ظرف را پر کرد. وقتی بلندش کرد سنگینی آن کمرش را فشار داد.

پدر بالای پشت بام ایستاده بود و بد و بیراه می‌گفت. به هر جان کندنی بود با ظرف بالا رفت و آن را به موسی سپرد. هنوز فرصت نکرده بود کمر دردناکش را بمالد که موسی ظرف خالی را تقریبا به سمتش پرت کرد. نور به سرعت آن را گرفت. اما ظرف به شکمش کوبیده شد و درد در وجودش پیچید. نور با ظرف پایین آمد. بغض به شدت گلویش را می‌فشرد. با دست مشت مشت گل داخل ظرف می‌انداخت. قطرات اشکش روی گل می‌چکید. دندان‌هایش را به هم فشار می‌داد تا صدای هق هق گریه‌اش بلند نشود. باز صدای بد و بیراه گفتن‌های موسی بلند شده بود. نور با سرعت بیشتری کار می‌کرد...به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meزمان ايجاد صفحه 0.429 ثانيه.