تازه ترين اخبار

مي خواهم پنجره ها در يك صفحه جديد باز شوند.

خبر خوان كانون

اگر مايل به مرور سريع اخبار سايتهاي مورد علاقه خود هستيد، آدرس فيد آنها را وارد كرده و دكمه اينتر را فشار دهيد يا بر روي يكي از سايتهاي منتخب زير كليك نماييد.

کتابخانه الکترونیکی کتاب سبز

مرجع دانلود کتاب الکترونیکی

Faviconدانلود مجله گیم آور - شماره سوم 24 Sep 2018, 2:05 am

نشریه گیم آور - شماره سوم منتشر شد. گیم آور اولین نشریه چاپی، الکترونیکی تخصصی بازی در دانشگاه‌های کشور است.

در این شماره با مطالبی چون اخبار بازی‌ها، بازی‌های ویدیویی خوب یا بد؟ سوالی پر تکرار و بدون جواب، رویداد 2018 Tehran Game Convention، تاریخچه شکل‌گیری بازی‌های ویدیویی، معرفی نظام ارزیابی و رده‌بندی سنی بازی‌های ویدیویی، سبک‌های مختلف بازی‌ها و... رو به‌ رو خواهید شد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب تاریخ طبری - جلد هفتم 24 Sep 2018, 2:01 am

کتاب تاریخ طبری - جلد هفتم نوشته‌ی محمد بن جریر طبری از جمله مهم‌ترین کتاب‌های تاریخی در موضوع تاریخ اسلام به خصوص تاریخ صدر اسلام است که تاریخ را از زمان خلقت شروع کرده و سپس به نقل داستان پیامبران و پادشاهان قدیمی می‌پردازد.

محمد بن جریر طبری تاریخ‌نگار و پژوهش‌گر مسلمان ایرانی در کتاب «تاریخ الامم و الملوک» (تاریخ طبری) سبک جدیدی از تاریخ‌نگاری اسلامی را در اواخر سده سوم پس از هجرت بنا نهاد. به شکلی که امروزه هم هیچ محقق و تاریخ‌نگاری نمی‌تواند بدون مراجعه به تاریخ طبری، حوادث و وقایع صدر اسلام را مورد بررسی قرار دهد. کتاب تاریخ طبری به صورت سال‌شمار وقایع را شرح داده است و به دو بخش عمده تقسیم می‌شود: بخش اول از خلقت آدم (ع) آغاز می‌شود و تا تولد پیامبر اسلام (ص) ادامه می‌یابد و بخش دوم از تولد پیامبر اسلام (ص) تا زمان حیات خود مولف ادامه می‌یابد.

مهم‌ترین بخش‌های کتاب تاریخ طبری، بیان حوادث 2 قرن نخست تاریخ اسلام است. همچنین کتاب تاریخ طبری یک منبع بسیار مهم در مورد تاریخ ایران پیش از اسلام به خصوص تاریخ امپراتوری ساسانیان محسوب می‌شود.

طبری در رابطه با تاریخ زمان ساسانی مطالب را گسترده‌تر نگاشته‌است؛ ولی در این قسمت‌ها به غیر از قسمت‌هایی که از روایت‌گران مسلمان نقل می‌کند. در این‌باره منابع طبری با منابع راویان مسلمان برابری می‌کند که این نشانگر آن است که منبع راویان مسلمان و طبری منابع مشترک ایرانی است. طبری در این قسمت به تفصیل نسب‌ها و تاریخ ایرانیان و غیر ایرانیان (انیرانیان) را با جزئیات نسب دقیق ذکر می‌کند که این امر باعث برتری تاریخ طبری به تاریخ‌های هم سنگ خود در این زمینه‌ است. همچنین وی از آوردن مطالبی که مضامین «شعوبی و رنگ حماسی» دارند پرهیز کرده که از این جمله می‌توان به عدم پرداخت وی به مسائلی همچون زندگی خسرو پرویز یا از این دست اشاره نمود.

در بخشی از کتاب تاریخ طبری - جلد هفتم می‌خوایم:

از پیش گفتیم که خوارج زخمی شده جنگ نهروان فراهم آمدند و جمعی از آن‌ها سوی ری رفتند و به سه کس و از جمله مستورد بن علقه راغب بودند و با مستورد بیعت کردند و هم‌سخن شدند که از اول شعبان سال چهل و دوم قیام کنند.

محل بن خلیفه گوید: قبیصۀ بن دمون که سالار نگهبانی مغیره بود پیش وی آمد و گفت که شمر بن جعونه کلابی پیش من آمد و گفت که خوارج در خانه حیان بن ظبیان سلمی فراهم آمده‌اند و وعده نهاده‌اند که در اول ماه شعبان بر ضد تو قیام کنند. گوید: قبیصه هم پیمان قبیله ثقیف بود و اصلش از حضرموت بود، از طایفه صدف، مغیره بدو گفت: با نگهبانان برو و خانه حیان بن ظبیان را محاصره کن و او را پیش من آر» که وی را سالار خوارج می‌دانستند.

قبیصه با نگهبانان و گروهی فراوان از مردم برفت و ناگهان هنگام نیم‌روز حیان بن ظبیان آن‌ها را در خانه خویش دید. معاذ بن جوین و بیست کس از یاران وی در خانه بودند. زن حیان برجست و شمشیرهای خوارج را بر گرفت و زیر تشک انداخت و آن‌ها که سوی شمشیرهای خویش دویدند آن‌را نیافتند و تسلیم شدند که سوی مغیره‌شان بردند که به آن‌ها گفت: «چرا می‌خواهید میان مسلمانان تفرقه افکنید؟»

گفتند: «چنین قصدی نداشته‌ایم» گفت: «چرا، خبر آن‌را شنیده بودم و فراهم آمدن‌تان نیز نشان راستی خبر است.»

گفتند: «فراهم آمدن‌مان در این خانه از آن‌رو بود که حیان بن ظبیان از همه ما قرآن بهتر می‌خواند و ما پیش او فراهم می‌شویم و قرآن می‌خوانیم»

گفت: «اینان را به زندان برید»

گوید: آن‌ها در حدود یک سال به زندان بودند و چون یاران‌شان از دستگیری‌شان خبر یافتند احتیاط خویش بداشتند. مستورد بن علفه نیز سوی حیره رفت و در خانه‌ای مجاور قصر عدسیان کلب منزل گرفت و کس پیش یاران خویش فرستاد که به نزد او می‌رفتند و آماده می‌شدند و چون رفت و آمد یارانش بسیار شد مستورد به آن‌ها گفت: «از اینجا برویم که بیم دارم از کارمان خبردار شوند.»به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی 24 Sep 2018, 12:01 am

کتاب آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی به قلم وحید بهروان به معرفی وسایل مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها به صورت کامل و مصور می‌پردازد.

در بخشی از کتاب آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی می‌خوانیم:

گیلاس مدرج

به انگلیسی Conical measure

یکی از ابزارهای آزمایشگاهی شیشه‌ایست که برای برداشتن یا تعیین حجم مایعات استفاده می‌شود. البته دقت آن از ابزارهایی چون استوانه مدرج و پیپت کمتر است و امروزه استفاده از این ابزار در آزمایشگاه‌های شیمی منسوخ شده است.

ساختار

این وسیله عمدتا از شیشه بوروسیلیکاتی ساخته می‌شود اما نمونه‌های پلاستیکی آن نیز یافت می‌شود. این ابزار ساختاری مخروطی شکل دارد که قاعده مخروط آن در بالا و از پایین نیز به وسیله یک پایه روی زمین قرار می‌گیرد. درجه‌بندی این وسیله بسیار دقیق نمی‌باشد و وسیله‌ای نمادین است.

تاریخچه

این وسیله آزمایشگاهی توسط ابوریحان بیرونی اختراع شد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب اسرار حروف مقطعه در آیات الهی 23 Sep 2018, 10:06 pm

کتاب اسرار حروف مقطعه در آیات الهی به قلم سید رسول حسینی اصل خسروشاهی و علی خرامان خسروشاهی به معرفی و بررسی کامل حروف مقطعه در قرآن کریم می‌پردازد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب مدیریت فناوری‌های روز 23 Sep 2018, 1:36 am

کتاب مدیریت فناوری‌های روز به بررسی مواردی مانند شهر الکترونیک در ایران و جهان، هوش تجاری و تصمیمات کلان سازمانی، امنیت در خرید اینترنتی و هفت فناوری جدید که همه چیز را تغییر خواهند داد می‌پردازد.

در بخشی از کتاب مدیریت فناوری‌های روز می‌خوانیم:

در سال‌های اخیر عزم خاصی برای پیشرفت علمی و فنی ایران ایجاد شده و رسانه‌ها نقش چشم‌گیری در این زمینه داشته‌اند. ایجاد بخش‌های خبری خاص علم و فناوری، گزارش‌ها و برنامه‌های علمی در صدا و سیما و سرویس‌های علم و فناوری در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها، از نشانه‌های توجه خاص به این موضوع است. نتیجه‌ی این توجه، افزایش سطح آگاهی مردم از این فناوری‌ها و همراهی آن‌ها با جریان توسعه است؛ زیرا افراد اگر موضوعی را بهتر بشناسند، خود را در آن سهیم‌تر می‌دانند و بیشتر به توسعه‌ی آن کمک خواهند کرد.

اما نکته‌ای که جای توجه خاص دارد این است که ما زمانی می‌توانیم مفهومی را درست منتقل کنیم و یاد بدهیم، که خودمان آن را درست درک کرده، نسبت به ابعاد آن اشراف بیشتری داشته باشیم. لذا بسیار واضح است که رسانه‌ای می‌تواند در اطلاع رسانی یک فناوری موفق‌تر باشد که اطلاعات و سواد علمی بیشتری در آن حوزه داشته باشد. وقتی یک خبرنگار یا مجری یک گفتگو، با اطلاعات و ادعاهایی از سوی یک پژوهشگر یا صاحب فناوری مواجه شود، اگر ابعاد موضوع را درست بشناسد، تشخیص خواهد داد که در ازای هر ادعا باید چه سوالی بپرسد. طبیعتا هر ادعایی مبنی بر تولید، بهبود خواص، توسعه، ارتقای جایگاه و... نیاز به یک سری مراجع و اسنادی دارد که آن را تایید کند؛ و درک این موضوع از سوی خبرنگار، به او کمک می‌کند تا این اسناد را درست و به جا مطالبه کند.

اگر اینگونه نباشد، فضای اطلاع رسانی به فضایی مبهم، شلوغ و با اثرات منفی تبدیل خواهد شد و وزن کارهای قوی با کارهای متوسط و حتی ضعیف برابر خواهد شد. این نمونه را توجه کنید؛ اخیرا در سمیناری در خصوص برخی محصولات فناوری نانو در ایران و حمایت‌های ستاد فناوری صحبت می‌کردم. در پایان برنامه یک عضو هیئت علمی یادداشتی به من داد که ما می‌توانیم نانوذرات تولید و صادر کنیم که بازاری ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلاری دارد. اولین سوالی که لازم بود بپرسم این بود:" چه نانو ذراتی؟" ایشان پاسخ داد: فرقی نمی‌کند. هر نانوذره‌ای!"به نظر من این جمله یک شوخی بود؛ شاید یک شوخی علمی! خوب برخورد با این ادعا چه باید باشد؟ با رعایت شأن ایشان، چیزی به ذهنم نرسید جز اینکه بگویم خیلی خوب است. اگر خبرنگاری در برابر این ادعا، بپرسد که چه مشکلاتی بر سر راه شما هست؟ و پاسخ بشنود که ما نیاز به حمایت مالی داریم؛ مسیر را اشتباه رفته است.

او باید اول ابعاد این موضوع را روشن کند و این کار نیاز به اطلاعات علمی دارد. او لازم است بداند که نانوذرات یک عبارت عام است و هر شرکتی بنا به تخصص، تجهیزات، بازار هدف و سایر پارامترهای فنی و اقتصادی، در زمینه‌ی تولید یک یا حداکثر چند نوع نانوذره کار می‌کند. حتی شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده‌ی نانوذرات در دنیا نیز ادعای تولید هر نوع نانوذره‌ای را ندارند. به هر حال، ستاد فناوری نانو با هدف عمق بخشیدن به مبحث اطلاع رسانی در زمینه‌ی این فناوری، آمادگی دارد تا اطلاعات علمی کارشناسان رسانه‌ها را لااقل در فناوری نانو افزایش دهد و در این راستا اقداماتی را در حال اجرا دارد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب مرده‌خوارها 23 Sep 2018, 1:29 am

کتاب مرده‌خورها اثر صادق هدایت درباره‌ی مردی به نام مش رجب است که سکته کرده است و دو زن و اقوامش فکر می‌کنند که او مرده است. 

داستان با متلک گویی و گفتگوی چند شخصیت در یک اتاق شروع می‌شود. زن اولش "منیژه" است که به او "منیجه" می‌گویند و یک پسر از حاجی داشت و زن دومش "نرگس" است که در جوانی زن مشدی شد و 3 تا بچه برایش آورد...

در قسمتی از کتاب مرده‌خوارها می‌‌خوانیم:

چراغ نفتی که سر طاقچه بود دود می‌زد، ولی دو نفر زنی که روی مخده نشسته بودند ملتفت نمی‌شدند. یکی از آن‌ها که با چادر سیاه آن بالا نشسته بود به نظر می‌آمد که مهمان است، دستمال بزرگی در دست داشت که پی درپی با آن دماغ می‌گرفت و سرش را می‌جنبانید. آن دیگری با چادر نماز تیره رنگ که روی صورتش کشیده بود ظاهرا گریه و ناله می‌کرد.
در باز شد هووی او با چشم‌های پف‌آلود قلیان آورد جلو مهمان گذاشت و خودش رفت پایین اطاق نشست. زنی که پهلوی مهمان نشسته بود ناگهان مثل چیزی که حالت عصبانی به او دست بدهد، شروع کرد به گیس کندن:
بی‌بی خانم جونم، این شوهر نبود یک پارچه جواهر بود؛ خاک برسرم بکنند که قدرش را ندانستم! خانم این مرد یک تو به من نگفت، شوهر بیچاره‌ام. ورپرید. او نمرد، او را کشتند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب تاریخ طبری - جلد ششم 23 Sep 2018, 1:29 am

کتاب تاریخ طبری - جلد ششم نوشته‌ی محمد بن جریر طبری از جمله مهم‌ترین کتاب‌های تاریخی در موضوع تاریخ اسلام به خصوص تاریخ صدر اسلام است که تاریخ را از زمان خلقت شروع کرده و سپس به نقل داستان پیامبران و پادشاهان قدیمی می‌پردازد.

محمد بن جریر طبری تاریخ‌نگار و پژوهش‌گر مسلمان ایرانی در کتاب «تاریخ الامم و الملوک» (تاریخ طبری) سبک جدیدی از تاریخ‌نگاری اسلامی را در اواخر سده سوم پس از هجرت بنا نهاد. به شکلی که امروزه هم هیچ محقق و تاریخ‌نگاری نمی‌تواند بدون مراجعه به تاریخ طبری، حوادث و وقایع صدر اسلام را مورد بررسی قرار دهد. کتاب تاریخ طبری به صورت سال‌شمار وقایع را شرح داده است و به دو بخش عمده تقسیم می‌شود: بخش اول از خلقت آدم (ع) آغاز می‌شود و تا تولد پیامبر اسلام (ص) ادامه می‌یابد و بخش دوم از تولد پیامبر اسلام (ص) تا زمان حیات خود مولف ادامه می‌یابد.

مهم‌ترین بخش‌های کتاب تاریخ طبری، بیان حوادث 2 قرن نخست تاریخ اسلام است. همچنین کتاب تاریخ طبری یک منبع بسیار مهم در مورد تاریخ ایران پیش از اسلام به خصوص تاریخ امپراتوری ساسانیان محسوب می‌شود.

طبری در رابطه با تاریخ زمان ساسانی مطالب را گسترده‌تر نگاشته‌است؛ ولی در این قسمت‌ها به غیر از قسمت‌هایی که از روایت‌گران مسلمان نقل می‌کند. در این‌باره منابع طبری با منابع راویان مسلمان برابری می‌کند که این نشانگر آن است که منبع راویان مسلمان و طبری منابع مشترک ایرانی است. طبری در این قسمت به تفصیل نسب‌ها و تاریخ ایرانیان و غیر ایرانیان (انیرانیان) را با جزئیات نسب دقیق ذکر می‌کند که این امر باعث برتری تاریخ طبری به تاریخ‌های هم سنگ خود در این زمینه‌ است. همچنین وی از آوردن مطالبی که مضامین «شعوبی و رنگ حماسی» دارند پرهیز کرده که از این جمله می‌توان به عدم پرداخت وی به مسائلی همچون زندگی خسرو پرویز یا از این دست اشاره نمود.

در بخشی از کتاب تاریخ طبری - جلد ششم می‌خوایم:

ابی بشیر عابدی گوید: عثمان را سه روز انداخته بودند و دفن نمی‌کردند. پس از آن حکیم بن حزام قرشی، از بنی اسد بن عبد العزى، و جبیر بن مطعم بن عدی بن نوفل بن عبد مناف با علی درباره دفن وی سخن کردند و از او خواستند که به کسان عثمان اجازه این کار را بدهد. علی چنین کرد و اجازه داد و چون خبر شایع شد با سنگ بر راه نشستند.

تنی چند از کسانش جنازه را بیاوردند و می‌خواستند به یکی از باغ‌های مدینه برند که آن‌را حش کوکب می‌نامیدند و یهودان مردگان خویش را آن‌جا دفن می‌کردند، وقتی وی را میان مردم آوردند تخت وی را سنگسار کردند و می‌خواستند او را بیندازند و چون على خبر یافت کس فرستاد و قسم‌شان داد که دست از او بدارند و چنان کردند. پس او را ببردند و در حش کوکب دفن کردند و چون معاویه بن ابی سفیان بر مردم تسلط یافت بگفت تا باغ را خراب کردند و آن‌را به بقیع پیوست و بگفت تا کسان، مردگان خویش را به‌دور قبر عثمان دفن کردند تا به قبور مسلمانان پیوست.

یسار بن ابی کرب به نقل از پدرش که عامل بیت‌المال عثمان بوده گوید: عثمان را مابین مغرب و تاریک شدن شب دفن کردند و بر جنازه او کسی جز مروان بن حکم و سه تن از غلامانش و دختر پنجمش حاضر نبود. دخترش شیون کرد و صدای شیونش بلند شد و مردم سنگ بر گرفتند و گفتند: نعثل، نعثل! و نزدیک بود سنگسارش کنند که گفتند: باغ، باغ! و او را بیرون باغ دفن کردند. واقدی، بنقل از صالح بن کیسان گوید: وقتی عثمان رضی الله عنه کشته شد یکی گفت او را در دیر سلع دفن کنند که مقبره یهودان بود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب رمان پروفسور 23 Sep 2018, 12:29 am

کتاب رمان پروفسور به قلم میترا قلی پور زندگی دختری پزشک به نام آیدا را روایت می‌کند که گاهی با باند‌های مواد مخدر همکاری می‌کند تا این‌که...

در بخشی از کتاب رمان پروفسور می‌خوانیم:

نگاهم رو به جلو دوخته بودم و دیوانه‌وار می‌روندم...گیج گیج بودم، می‌دونستم بهترین کار ممکن اینه که آیدا رو از خودم و درگیری‌های زندگیم دور کنم ولی یه حس مزاحم مانعم می‌شد. با حرص کوبیدم رو فرمون!

-: ای لعنت به تو عقاب...لعنت به تو که همه چیزم رو ازم گرفتی، دوستای قدیمیم، خانواده‌ام و حالا هم کل زندگیم...لعنت به تو که پیدا کردنت همه زندگیم رو تحت شعاع قرار داده ولی راه برگشتی نداشتم.

من خودم به خواست خودم وارد این بازی خطرناک شده بودم و امکان نداشت وسط راه جا بزنم باید این راه رو تا آخر می‌رفتم حتی اگه به دره ختم می‌شد. صدای زنگ گوشیم بلند شد.

-: بله؟

سرمدی (ایرانسل): کجایی؟

-: تو راه... دارم برمی‌گردم تهران.

سرمدی: کارا چجوری پیش رفت؟

-: جنسا رو بین اون عمده فروشایی که گفتی بودی توزیع کردم.

سرمدی: خوبه... مشکلی که پیش نیومد؟

-: نه.

سرمدی: پس بقیه راه رو بسپار به من... راستی شنیدم یه آدم جدید بهتون اضافه شده.

-: نه، کی؟

سرمدی: یه دختر

با کلافگی دستی تو موهام کشیدم بازم آیدا!!

-: اون فقط دوست کیمیاست... چیزی از این جریانات نمی‌دونه.

سرمدی: ولی افراد من گزارش دیگه‌ای دادن... اون حتی مخفیگاه تو رو هم بلده.

-: جریانش مفصله... بعدا توضیح میدم.

سرمدی: باشه منتظرم، خبر جدیدی شد بهم گزارش بده

-: باشه، فعلا

سرمدی: خداحافظ

تماس رو قطع کردم و گوشی رو خاموش کردم مطلقا حوصله‌ی کسی رو نداشتم...به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب پرورش مارچوبه 22 Sep 2018, 11:36 pm

کتاب پرورش مارچوبه به قلم اسماعیل پورکاظم به معرفی و بررسی نکاتی درباره‌ی مارچوبه مانند نحوه‌ی آبیاری، کنترل آفات و انواع کودهای مناسب این گیاه می‌پردازد.

مارچوبه در زمره سبزیجات گران‌بهای بهاره و با ارزش غذائی بسیار بالا محسوب می‌شود به‌طوری‌که آن‌را سبزی شاهانه نامیده‌اند. مارچوبه به جهت ویژگی‌هایی چون: نیاز آبی اندک، چندساله بودن، رشد در شرایط محیطی سخت و بقاء در انواع خاک‌ها می‌تواند به گیاه محبوب بسیاری از کشاورزان ایران مبدل گردد آن‌چنان‌که بخش مهمی از درآمد سالانه آن‌ها را تشکیل دهد.

گیاه مارچوبه را می‌توان در ردیف استقرار درختان میوه‌ای چون: پسته، انگور، انار و... کاشت تا با استفاده از آب، کود و فضای موجود پرورش یابد و محصول اقتصادی مناسبی را لااقل برای مدت 20-10 سال عرضه نماید. این گیاه در شرایط مطلوب می‌تواند تا 50 سال دوام یابد، نیازهای غذایی خاصی ندارد و در خطر آفات و بیماری‌های گیاهی قابل ملاحظه‌ای نیز قرار نمی‌گیرد.

در بخشی از کتاب پرورش مارچوبه می‌خوانیم:

مالچ پاشی مزارع مارچوبه:

برای دستیابی به محصول بیشتر معمولا اقدام به مالچ‌پاشی (mulching) ردیف‌های کاشت "مارچوبه" در ماه اکتبر می‌کنند. برای چنین منظوری می‌توان از برگ‌های درختان، گراس‌های موور شده، علف‌های خشک و ضایعات هرس بهره گرفت. گیاه "مارچوبه" نسبت به مالچ‌پاشی سالانه‌ی سطح تاج گیاه با کمپوست‌ها در پایان فصل رشد به خوبی واکنش نشان می‌دهد.

آبیاری مزارع مارچوبه:

گیاه "مارچوبه" می‌تواند با حداقل آب رشد کند و در خاک دوام آورد درحالی‌که وجود آب مازاد موجب پوسیدگی ریشه‌های "مارچوبه" خواهد شد. آبیاری (watering، irrigation) هفتگی مزارع "مارچوبه" در صورت عدم وقوع بارندگی‌ها به‌ویژه در دوره برداشت محصول ضرورت دارد. البته گیاه "مارچوبه" به دلیل فنوتیپ خاص (ریشه‌های عمیق، ساقه‌های زبر، برگ‌های کوچک) می‌تواند تا حدودی دوره‌های خشکی تابستانه را تحمل نماید. این موضوع باعث می‌شود که فاصله بین آبیاری‌های "مارچوبه" را بتوان طولانی‌تر نمود. بیشترین نیاز آبی "مارچوبه" در 2 سال ابتدائی پس از کاشت می‌باشد. با انجام آبیاری کافی می‌توان به مراقبت و نگهداری بهتر از گیاه "مارچوبه" مساعدت نمود.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب کوچه محله‌ی ما 22 Sep 2018, 2:14 am

کتاب کوچه محله‌ی ما به قلم زهره امراه نژاد داستان زندگی پسری به نام بهروز از خانواده‌ای متوسط را روایت می‌کند که یه تصادف رندگی‌شان را به کلی تغییر می‌دهد و ...

در بخشی از کتاب کوچه محله‌ی ما می‌خوانیم:

جعفر آقا رفت تو حیاط... من از پشت پنجره به او نگاه می‌کردم، او با موبایلش با کسی تماس گرفت و چند دقیقه‌ای مشغول صحبت بود و کمی ناراحت به نظر می‌رسید و بعد از اینکه تلفن را قطع کرد زنش را صدا کرد و هردو مشغول صحبت شدند؛ از قیافه اقدس خانوم مشخص بود که خبر بدی شنیده و ناراحت و متحیر شده بود؛ پیش خودم گفتم: نکنه از پدر و مادرم خبر بدی شنیده نکنه... شوکه شده بودم پاهام حس نداشت وگرنه زود می‌دویدم تو حیاط و ازشون می‌پرسیدم.

به هر زحمتی بود از جام پاشدم و آهسته به طوری که رو پاهام بند نبودم خودم را به حیاط رسوندم، ناگهان آندو متوجه من شدند مونده بودند چجوری موضوع را به من بگویند. خلاصه که پدر و مادرم تو اون تصادف لعنتی... از دست رفته بودن دیگه منو خواهرام یتیم شده بودیم... چیزی بدتر از این دیگه نمیشه.

همه فامیل برای مراسم خاکسپاری پدر و مادرم آمدند؛ بعد از ۷ روز همه به خانه‌های خود برگشتند، جزء عمو و خانومش و خاله و شوهرش و پدر‌بزرگ، آن‌ها چند روزی پیش ما ماندند. بهاره و بیتا خیلی بی‌تابی می‌کردند ولی من که بزرگ‌تر از آن‌ها بودم سعی می‌کردم که با این وضعیت اسف بار که پیش آمده کنار بیام و سعی می‌کردم دو خواهرم را هم آروم کنم... آن‌ها هر شب کنار من می‌خوابیدن... آن‌ها فکر می‌کردند که ممکن منم اونا رو تنها بزارمو برم... ولی اونا نمی‌دونن که من بدون اونا می‌میرم حتی نمی‌خوام لحظه‌ای از جلوی چشام دور بشن چه برسه که بخوام اونا رو ترک کنم... اصلا فکرش هم برام عذاب‌آوره. خلاصه که قرار شد پدر‌بزرگ هم با ما زندگی کند آن هم در خانه ما... به این صورت که هفته اول خاله‌ام پیش ما بماند...به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meزمان ايجاد صفحه 0.169 ثانيه.